Mekatronik Mühendisliği Forum


1-WIRE İletişim ile Çalışan DS18B20 Isı Sensörü
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 38
Mesaj: 150
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

1-WIRE İletişim ile Çalışan DS18B20 Isı Sensörü

• 1-Wire™ iletişimi kullanarak tek bacaktan bir data hattı ile iletişim kurulabilir.
• Başka eleman gerektirmez.
• Veri hattından enerji alabilir
• Bekleme anın da enerjiye ihtiyacı yoktur.
• Sıcaklık 9bit’lik değer olarak okunur.
• Sıcaklık çevrimi yaklaşık 200 msn de yapılır.

[Resim: parasite%20power%20conection%20diagram.png]
SCRATCHPAD’ in ilk iki byte’ ı ısı bilgisini içerir. SCRATCHPAD’ in 1. byte’ ı ısı bilgisini yüksek seviyeli byte’ ı (MSB)dır. Isı bilgisinin MSB byte’ ı ısının işaretini tutar ve içeriği 1 ise sıcaklık negatif, içeriği 0 ise sıcaklık pozitiftir. SCRATCHPAD’ in 0.byte’ ı ısı bilgisinin düşük seviyeli byte’ ı (LSB)dır.Isı bilgisinin LSB byte’ ının 0. biti sıcaklığın ondalık kısmıdır ve bu bit 1 ise 0,5 değil ise 0,0 eklenir. Sıcaklık bilgisinin LSB byte’ ının geri kalan bitleri ısı bilgisini tutarlar.

1-WIRE™ İletişiminde Bir Bit’lik Okuma Ve Yazma

İletişim Hattına bir bit 0 yazmak: Bir bit yazma işlemi yaklaşık 70μ sn süren bir
süreçtir. İletişim hattına 0 yazmak için hat 60μ sn 0V’a düşürülür. Sonra 10μ sn 5V yapılır. Bu işlem sonucunda karşı tarafa 1 bitlik 0 bilgisi gönderilir.
İletişim hattına bir bit 1 yazmak: bir bit yazma işlemi yaklaşık 60μ sn süren bir süreçtir. İletişim hattına bir bitlik 1 yazmak için hat 10μ sn 0 V’ a düşürülür. Sonra 50μ sn 5V yapılır. Bu işlem sonucu karşı tarafa bir bitlik 1 bilgisi gönderilir.
İletişim hattının lojik değerinin okunması: iletişim hattını okuma işlemi yazma işleminin tersidir. İletişim hattına bilgi yazarken yapılanlar dikkate alınarak, belirli bir tolerans ile okunur. Bilgi okunurken önceden 0V olarak iletişim hattı yaklaşık 5μ sn 0V yapılır ve ardından 10–15μ sn beklenerek hattın konumu okunur. Okunan değer 0V ise değeri Lojik 0, okunan değer 5V ise iletişim hattının değeri Lojik 1’ dir.

1-WIRE™ İletişim Protokolü

Enerji tek hattan kullanılacak ise pull-up direncinin 1k olması gerekir. Tek hattan iletişim cihazı olan ds18b20, hattaki bilgiyi içindeki tampon kapısı sayesinde direk iç hattına aktarılır. Ds18b20, hattı lojik 1 yapmak için içerisindeki mosfeti yalıtkan yapar. Hat pull-up direnci sayesin de zaten 5V olduğundan aslında mosfetin çalışmaması tek hattan iletişim kuran cihaz tarafından hattın lojik 1 yapılması anlamına gelir, hattı lojik 0 yapmak için içerisindeki mosfeti yalıtkan yapar. İletken olan mosfet pull-up direnci tarafından normalde 5V olarak tutulan hattı 0v’a çeker.
Başlamak için mükemmel olmak gerekmez ama mükemmel olmak için başlamak gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Afyon Kocatepe Üniversitesi - Mekatronik Mühendisliği
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.