Mekatronik Mühendisliği Forum


3 boyut teknolojisinin geleceği Peygamberdevelerinin Gözlerinde !
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 108
Mesaj: 166
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Oct 2015

Video : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.İngiliz biliminsanları 3 boyutlu görüş kabiliyetine sahip Peygamberdevelerini inceleyerek 3 boyutlu görüş hakkında bilgi topluyor.

Newcastle Üniversitesi laboratuvarlarında 3 boyutlu gösteriler izletilen peygamberdevelerinin 3d teknolojisinin gelişimine katkı sunması bekleniyor.

Profesör Jenny Read : “Peygamberdeveleri verdikleri tepkiler ile bize ne gördüklerini söylüyor. Gözlerini oynatamadıkları için, ilginç birşey gördüklerinde kafalarını etrafında döndürerek bakıyorlar. Ayrıca yırtıcı hayvanlar olduklarından yakalayabilecekleri bir şey gördüklerinde uzanıp almaya çalışıyorlar.”

1980’li yıllarda yapılan deneyler ile peygamberdevelerinin 3 boyutlu gördüğü kanıtlanmıştı. Çok boyutlu ancak siyah beyaz görüş kabiliyetine sahip peygamberdeveleri iki boyutlu olarak gösterilen böceklere tepki vermezken aynı böceğin görüntüsü 3 boyutlu olarak verildiğinde saldırıya geçiyor.

Profesör Jenny Read : “Neyi görebildiklerini ve neyi göremediklerini anlamak için çeşitli deneyler yapıyoruz. 3 boyutlu görüş üzerine varolan eski hipotezleri çürütüp yenilerini geliştiriyoruz. Deneyler ilerledikçe ya bu yeni hipotezleri destekleyecek kanıtlar buluyoruz, ya da onları da çürütüyoruz. Bu şekilde 3 boyutlu görüşü kopyalamaya yaklaşmayı umut ediyoruz.”

Biliminsanları peygamberdevelerinin görme duyuları hakkında edindikleri bilgiler ile 3 boyutlu algılama kabiliyetine sahip bilgisayarlar ve robotlar geliştirmeyi hedefliyor.
Kocaeli Üniversitesi - Mekatronik Mühendisliği
 kilicaslanabdullah95@gmail.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 31-01-2016, 15:27 PM kilicaslanabdullah.) .


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.