Mekatronik Mühendisliği Forum


Akıllı Ev Sistemleri
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 1
Mesaj: 3
Cinsiyet:
Kıdem: May 2013

Mekatroniğe Mühendisliğine Giriş dersinde akıllı ev sistemleri konulu bir sunum yapacağım.Bu konuyla ilgili her türlü bilgiye ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim.[/size][/font]

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 8
Mesaj: 23
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Sep 2013

Megep in yapmış olduğu orta öğretim düzeyindeki modüllere bak istersen
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Karabük Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği
mehmetbakifidanci@gmail.com
facebook.com/mehmetbakifidanci
twitter.com/mbakifidanci
... Tüm Haklarım Coca - Cola' nın formülü ile aynı yerde saklıdır...

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 2
Mesaj: 3
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Sep 2013

Aklına takılan yer olursa yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.

EV OTOMASYONU VE AKILLI EVLER

Akıllı bina tanımı genel olarak “her şeyiyle kontrol edilebilen, servis kontrol sistemine sahip olan binadır. Yine “The Intelligent Building Institution” akıllı evi şu şekilde tanımlamaktadır; “akıllı bir ev, çeşitli sistemleri bir arada koordineli bir şekilde kullanarak teknik performansı, yatırımları ve işletim maliyetlerini düşürmeyi, esneklik kazandırmayı en üst seviyeye taşıyan yapıdır”. Binalar için akıllı kelimesi ilk olarak Amerika birleşik devletlerinde 1980 yılının başlarında kullanıldı. Türkiye'deki ilk uygulama ise 1984 yılında yapıldı. Tasarlanan bu sistem yalnızca izlemeye yönelikti. Geçen yıllar içinde teknolojinin gelişmesine paralel olarak yaşantımızın her alanında ciddi değişimler oldu. Bu dönem içinde bina otomasyon sistemleri de yerinde saymadı ve firmalar sürekli yeni nesil sistemler üreterek gelişen teknolojiyi takip ettiler. Mekatronik sistemlerdeki gelişmeler daha hızlı, daha yüksek kapasiteli kontrol cihazlarının kullanılmasına imkân verdi.
Akıllı evlerden beklentiler:

Genel olarak akıllı evlerden beklentiler dört ana başlık altında toplanabilir. Bunlar:
• Güvenlik ve emniyetin artırılmasına yönelik sistemler • Konfora yönelik sistemler • Basitlik ve kullanım kolaylığı • Enerji tasarrufuna yönelik sistemler
Akıllı evlerin Kullanıcıya sağlayacağı faydalar:

Akıllı Evler size sınırsız konfor olanağı sunar, örneğin;

• Isınma konusunda gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken eski alışkanlıklarımızdan da bizi vazgeçirmiyor. Evinizde şömine keyfini çok daha güvenli ve konforlu olarak yaşayabilirsiniz.

• Evinizdeki tüm elektrikli cihazlar otomatik kontrole geçer ve böylece gereksiz enerji sarfiyatı önlenir. (Işık kontrol, TV/DVD, ısıtıcı, beyaz eşya v.b. )

• Evde bulunmadığınız zamanlarda veya gece modunda tüm alarm sistemleri (hırsız ve yangın gibi.) aktif hale geçerek sizden habersiz eviniz koruma altına alınır. (Pencere veya kapılar zorlandığında kamera kontrol devreye girerek kayıt yapılır, siren çalınarak ev sakinleri ve hırsız uyarılır ve son olarak istenilen numara (polis vaya itfaiye merkezi) aranılarak gerekli mesaj otomatik olarak gönderilir.)

• Yukarıda saydığımız tüm işlemleri ve daha fazlasını ev içindeyken sesli komutlarla veya küçük dokunuşlarla yaptırabiliriz. Eğer dışarıdaysanız cep telefonu veya internet erişimli bir bilgisayar sayesinde evinizi kontrol edebilirsiniz. (Cep telefonumuzdan evin sıcaklığını 23 dereceye ayarlayabileceğimiz gibi evdeki çocuk bakıcınızı işyerimizdeki internet erişimli bilgisayarımızdan gözetleyebiliriz.)
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.