Mekatronik Mühendisliği Forum


Arduino SMD L298 Çift Motor Sürücü Shield
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 92
Mesaj: 303
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

[Resim: arduino-smd-l298-cift-motor-surucu-shiel...3-21-O.jpg]
rduino Motor Shield; L298 motor sürücü entegresi temelli tam köprü (full-bridge) bir motor sürücüdür. İki ayrı 2A DC motor veya 1 adet 2A step motoru sürebilir. Motorların hız ve yönlerini birbirinden bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hızlı prototipleme için kart üzerinde Arduino analog pinlerine bağlı 6 adet konektör bulunmaktadır. Kart üzerindeki buzzer kullanılarak istenilen durumlarda sinyal verilebilir.

 
Önemli Not: Sürücü üzerindeki motor klemensi ile arduino Usb soketinin kısa devre yapmaması için ürün içerisinde yollanan stackable header'lar sürücü kartına takılmalıdır. Bu şekilde sürücü kartı yükseltilerek kısa devre engellenmiş olacaktır.

 
Teknik Özellikler:

Çalışma Voltajı
5V-12V
Motor Kontrolcüsü
L298P, 2 DC motor veya 1 step motor sürer
Maks. Akım
2A kanal başına (harici besleme ile)


 
Güç:
Arduino Motor Shield sadece harici kaynak üzerinden beslenmelidir. Çünkü L298 entegresi 2 ayrı güç bağlantısına sahiptir, biri lojik diğeri motor beslemesi için. Gerekli olan motor akımı çoğunlukla usb'nin vereceği maks. akımı geçecektir.
Harici besleme adaptör ile veya batarya ile verilebilir. Adaptör arduino üzerindeki 2.1mm merkez pozitif güç soketinden veya sürücü üzerindeki VMS ve GND klemenslerinden polarite dikkat edilerek bağlanabilir. Ancak her zaman gücün sürücü üzerindeki klemensten verilmesi önerilir. Çünkü arduino üzerindeki güç soketinden verildiği zaman motorların çektiği akım arduino üzerinden geçerek sürücüye ulaşacaktır. Arduino Vin hattı üzerinden en fazla 1A akım geçicek şekilde yapıldığı için 1A'den fazla akımlarda arduino kartı zarar görebilir. Bu yüzden harici güç her zaman sürücü üzerindeki klemensten verilmelidir.
Sürücü üzerindeki VMS klemensi header üzerinden aynı zamanda arduino Vin pinine bağlıdır. Yani klemens üzerinden güç bağlantısı yapıldığı zaman arduino'da gücünü Vin pini üzerinden alıp kendi üzerindeki regülatör ile 5V'da düşürecektir. Bu şekilde 2 ayrı güç kaynağı kullanmanıza gerek yoktur. Ancak bildiğiniz gibi arduino üzerindeki Vin pini 7V-12V arası girişi kabul etmekteydi. Bu durumda sürücü kartına 5V-7V arası gerilim verilecekse bu gerilim aralığı arduino üzerindeki regülatörün minimum değerlerinden düşük olduğu için, arduino kartı düzgün çalışmayacaktır. Bu durumu engellemek içinde sürücü kartının üzerindeki"OPT" jumper'ı bulunmaktadır. Bu jumper sürücü üzerindeki VMS klemensi ile arduino Vin pinini birleştirmektedir. Eğer sürücüye 5V-7V arası gerilim verilecekse bu jumper sökülür. Bu şekilde sürücü VMS ile arduino Vin birbirinden ayrılır ve arduino'ya dışarıdan harici 5V verilerek arduino'nun çalışmasıda sağlanır. Daha sonra bu jumper tekrar kart eski haline getirilebilir. Eğer sürücü 7V-12V arasıdan bir gerilim ile beslenecekse jumper olduğu gibi bırakılarak kart kullanılabilir.

 
Giriş ve Çıkış:
Motor shield A ve B isimli iki bağımsız kanala sahiptir. Bu kanalların her birinin kontrolü 2 arduino pini ile yapılır. Shield tarafından toplamda 4 pin kullanılmaktadır. Bu kanallar ayrı ayrı kullanılarak 2 ayrı DC motoru veya beraber kullanılarak 1 unipolar veya bipolar step motor sürülebilir.
Shield pin kullanım tablosu:
Fonksiyon
Kanal A Pin
Kanal B Pin
Yön (Direction)
D12
D13
PWM
D10
D11
Buzzer
D4
D4



 
Motor Bağlantıları:
2 adet fırçalı DC motoru kart üzerindeki Motor A ve Motor B klemenslerine bağlayarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde DIR A ve DIR B pinlerini HIGH veya LOW yaparak motorların yönlerini, PWM A ve PWM B pinlerinin doluluk oranını değiştirerekde motorların hızlarını kontrol edebilirsiniz. 
 
[Resim: 80952.gif]

[Resim: edolek.png]
C.Ü MeKaTRoNiK~

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  l293d Adafruit dc motor shield(4XDC MOTOR CONTROL) BLUETOOTH PROJECT // Alper_Arslantas 0 1,440 23-07-2017, 20:46 PM
Son Mesaj: Alper_Arslantas
  Arduino Gsm Shield Alper_Arslantas 0 836 19-05-2017, 14:53 PM
Son Mesaj: Alper_Arslantas
  LCD Shield Kit w/ 16x2 Character Display (Mavi - Beyaz) Emre Dölek 0 808 11-02-2016, 15:03 PM
Son Mesaj: Emre Dölek
  3x3 Kapasitif Dokunmatik Keypad Shield Emre Dölek 0 898 11-02-2016, 14:59 PM
Son Mesaj: Emre Dölek
  Arduino Uno R3 Proto Shield Emre Dölek 0 875 11-02-2016, 14:57 PM
Son Mesaj: Emre Dölek

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.