Mekatronik Mühendisliği Forum


Arm nedir?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 36
Mesaj: 214
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

ARM NEDİR?

ARM son zamanlarda “akıllı” kelimesi ile yan yana telaffuz edilen ve hemen hemen her cihazın içinde bulunan bir entegre devredir. Kısaltmanın açılımı “Acorn Risc Machine” dir. İsminin ilk kısmı üreticisi olduğu firmayı, ikinci kısmı işlemci mimarisini gösterirken, son kısmı ise yaptığı iş sebebi ile bilgisayar olarak verilmiştir. Kısaca söylemek gerekirse, 32 bit veri-yoluna sahip, RISC mimarisinde üretilmiş bir mikro bilgisayar devresidir. Çünkü içerisinde sadece işlemci bulunmayıp bir çok çevre birimi dahili olarak bulunmaktadır. (Grafik sürücüsü, Ethernet portu vs. gibi). Bu tarz cihazlar yaygın olarak “ARM işlemciler” olarak anılırlar.

ARM'IN YENİ NESİL İŞLEMCİSİ, CORTEX-A9'LAR İLE AYNI MİKTARDA GÜÇ KULLANARAK, YÜKSEK PERFORMANS VERİYOR.

ARM, ilk kez dört Cortex-A15 içeren hard macro işlemcisini piyasaya sürdü. Hard macro sürümü özellikle üreticilerin daha hızlı ve daha ucuza üretim yapmalarına imkan tanıyacak.
Bu yeni işlemci 2 GHz hızında çalışıyor ve performans verisi olarak da 20.000 DMIPS verilmiş. Cortex-A9'un dört çekirdekli hard macro versiyonu ile aynı güç tüketimine sahip olan Cortex-A15 versiyonu, 28 nm mimarisi kullanıyor.
teknik-ül şahane
ortam-ül geniş
mangır-ül tıkır

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.