Mekatronik Mühendisliği Forum


Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Mezunuyum
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

İlk işim endüstriyel robot sektöründe proje mühendisliği pozisyonuydu, daha sonra dijital tekstil baskı makinaları sektöründe sırasıyla teknik servis sorumluluğu ve teknik servis müdürlüğü görevlerini üstlendim. Şu an ise otomotiv sektörünün - tüm sektörler içerisinde türkiye'de ilk 400'ün içerisinde yer alan - lider yan sanayi kuruluşlarından birinde arge proje lideri pozisyonunda kariyerime devam etmekteyim. Şu anki hedeflerim arasında eğitimime Uludağ Üniversitesi'nde Makine Yüksek Lisans programıyla devam etmek, Fransızca eğitimimi tamamlamak ve bulunduğum departmanda kısa zamanda yükselmek yer alıyor. Allah beni ve tabii ki benim gibi değişik sektörlerde çalışan nice mekatronik mühendisini utandırmasın. Bütün bunların yanında şiir, öykü, deneme, vb. uğraşlarım ve müziğe olan sınırsız bir tutkum vardır. Size tavsiyem mesleğiniz dahil her konuda araştırmalar yapmanız, kendinizi sürekli güncellemeniz, eski bilgilerinizi bir kenara atmayıp üstüne sürekli yeni şeyler koyarak yeni yeni fikirler üretmeniz olacaktır. Gezmek, tozmak, eğlence, arkadaşlar, fazla para kazanma tutkusu, bunları bir kenara bırakın, sağlığınızı ve geleceğinizi düşünerek acele etmeden her aşamanın tadına vararak hayatınızı sürdürün. Emin olun ki bir mekatronik mühendisinin hayatı hiçbir zaman kolay değildir, işleri düzene sokmanız için herkesten çok çabalamanız ve kendinizi önce kendinize sonra da başkalarına ispat etmeniz gerekecektir. Sorularınız olduğu takdirde ben ara sıra buralarda olacağım, tabii ki beni buraya bağlamak isteyen bir yönetim varsa bu değişebilir Smile şakaydı bu tabii. HOŞBULDUM kardeşlerim.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler gamzeannadinc
.
Konu: 2
Mesaj: 18
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

tecrübelerinden kesinlikle istifade etmek isteriz utkay abi, bende haziranda yeni mezun oldum kasımda askere gidicem , sonrasında ise malum iş hayatına atılacağız, bursada çok güzel bir şehir ve özellikle otomotiv sektörü için Wink

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 20-08-2013, 14:03 PM hamzaoztas.) .
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

(19-08-2013, 23:04 PM)utkaynesim Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.İlk işim endüstriyel robot sektöründe proje mühendisliği pozisyonuydu, daha sonra dijital tekstil baskı makinaları sektöründe sırasıyla teknik servis sorumluluğu ve teknik servis müdürlüğü görevlerini üstlendim. Şu an ise otomotiv sektörünün - tüm sektörler içerisinde türkiye'de ilk 400'ün içerisinde yer alan - lider yan sanayi kuruluşlarından birinde arge proje lideri pozisyonunda kariyerime devam etmekteyim. Şu anki hedeflerim arasında eğitimime Uludağ Üniversitesi'nde Makine Yüksek Lisans programıyla devam etmek, Fransızca eğitimimi tamamlamak ve bulunduğum departmanda kısa zamanda yükselmek yer alıyor. Allah beni ve tabii ki benim gibi değişik sektörlerde çalışan nice mekatronik mühendisini utandırmasın. Bütün bunların yanında şiir, öykü, deneme, vb. uğraşlarım ve müziğe olan sınırsız bir tutkum vardır. Size tavsiyem mesleğiniz dahil her konuda araştırmalar yapmanız, kendinizi sürekli güncellemeniz, eski bilgilerinizi bir kenara atmayıp üstüne sürekli yeni şeyler koyarak yeni yeni fikirler üretmeniz olacaktır. Gezmek, tozmak, eğlence, arkadaşlar, fazla para kazanma tutkusu, bunları bir kenara bırakın, sağlığınızı ve geleceğinizi düşünerek acele etmeden her aşamanın tadına vararak hayatınızı sürdürün. Emin olun ki bir mekatronik mühendisinin hayatı hiçbir zaman kolay değildir, işleri düzene sokmanız için herkesten çok çabalamanız ve kendinizi önce kendinize sonra da başkalarına ispat etmeniz gerekecektir. Sorularınız olduğu takdirde ben ara sıra buralarda olacağım, tabii ki beni buraya bağlamak isteyen bir yönetim varsa bu değişebilir Smile şakaydı bu tabii. HOŞBULDUM kardeşlerim.

Biraz sıkılarak soruyorum; Elinize ne kadar geçiyor? Yani yaptığınız iş karşılığında ne kadar ücret alıyorsunuz?
(Yanlış anlamayın. Sadece fikir vermesi açısından soruyorum)

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Yani ben 3 farklı sektörde çalıştım, malum her sektör değiştirdiğimde maaşım başlangıç seviyesine çekildi, ilk işimde 1000-1200 TL civarı alıyordum 2011'deydi bu, ondan sonraki işimde 1100 TL ile başladım 2012'de, 2013'ün ortalarında 1750'ye yükselmişti maaşım, bu son işime daha yeni başladım sayılır, 1500 - 2000 TL arası bir şeyler alıyorum, yani onun detayına çok girmeyeyim şimdi çalışıyorum hala işte Big Grin yani ben Bursa'da çalışacağım diye inat ettim başka şehirlere gitsem daha fazla para kazanacağım malum, en düşük maaş Bursa'da maalesef. Ailem burada olduğu için yetiyor bana, şu an çalıştığım yerde paradan çok kariyer peşindeyim. Sizde daima öyle düşünün, para kazanmak güzel bir şeydir, elbetteki yüksek meblağlar da kazanmalısınız ama önce kariyer için kasın derim, para zaten ister istemez geliyor yani merak etmeyin. Mühendisten fakir çıkmaz, bir yolunu bulur illa ki zengin olmanın rahat olun Smile
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 38
Mesaj: 150
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

İngilizce hakkında tavsiyede bulunur musunuz? İş hayatına atılmış Mekatronik Mühendisi olarak sizin için önemi nedir?
Başlamak için mükemmel olmak gerekmez ama mükemmel olmak için başlamak gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Afyon Kocatepe Üniversitesi - Mekatronik Mühendisliği
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 21-08-2013, 12:52 PM Ahmet Yasin CİVAN.) .
Konu: 19
Mesaj: 41
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Big Grin Çok teşekkürler kesinlikle katılıyorum. Maaşa takılı kalan kişiler en ufak sorunda işyeriyle sıkıntı yaşıyorlar. Ve ego oluşumu başlıyo. Neden daha yükseğini alamayayım diye. Fakat kariyer odaklı çalışırsak azim ve hırsın etkisiyle kendimizi olabildiğince geliştirecek kısa sürede çok yol katedeceğiz. Bir bakmışız amacımıza ulaşmışız. Maaşı dert etmeye hiç gerek yok ne kadar çok çalışırsan (verimli olarak) doğru orantılı olarak, o kadar çok kazanırsın zaten. Yararlı bir bilgi teşekkürler...
[Resim: sanjissj.gif][Resim: sanjixd.gif]
Emeğe saygı duy İşine yarayan konu, cevaba OLUMLU veya OLUMSUZ REP ver Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

İngilizce benim için her şey, ingilizce olmadan ne çok uluslu bir şirkette çalışabilirsiniz ne de kolay kolay kariyer atlayabilirsiniz, hiçbir şey bilmeyen yeni mühendislik mezunu yani mühendis adayı için yabancı dil özellikle en azından bir dil ki o da her ülkede geçerli ingilizce can simidi gibidir, daha sonra gireceğiniz firmaya göre ikinci dili öğrenirsiniz, ya da şansınıza çok güveniyorsanız ki torpiliniz yoksa fazla güvenmeyin nereye girmeyi planlıyorsanız ikinci dil olarak o çok uluslu şirketin ana yabancı dilini öğrenebilirsiniz, bu almanca, fransızca, italyanca, ispanyolca ve hatta rusça olabilir. Unutmayın ki mezun olduğunuzda mühendis olmazsınız mühendis adayı olursunuz, gireceğiniz firma size mühendisliği öğretecektir, sizin yabancı dil bilmeniz gözde bir personel olmanızı sağlar, ki eğer atak bir elemansanız değmeyin keyfinize. Özetleyecek olursak İngilizce'yi yazmak bir yana, en çok konuşmak ve konuşulanı anlamak çok önemlidir ki bu iki şeyi hala ingilizce bilenlerin çok azı bilir, bol bol pratik yapın, imkanınız varsa yurtdışına çıkın yoksa da yükleyin telefonunuza bir zello, arkadaşlar edinin istediğiniz yerde ve zamanda bol bol pratik yapın. Aklıma başka bir şey gelmiyor, siz sorun ben devam edeyim.

Bu arada Hamza kardeşim, gördüm seni, sen süper bir mekatronik mühendisi olacaksın inşallah, seni direkt robot fabrikalarında proje ve/veya arge kısımlarında görmek isterim, yakışır sana. Smile
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 3
Mesaj: 12
Cinsiyet:
Kıdem: Aug 2013

Merhabalar üniversite adayıyım Atılım Üniversiteside düşündüğüm yerler arasında. Üniversite hakkında beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Özellikle sormak istediğim laboratuvar imkanları, eğitimi ve sosyalliği kampüsü ne durumda ?

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 21-08-2013, 16:00 PM I'm Ironman.) .
Konu: 4
Mesaj: 9
Cinsiyet:
Kıdem: Jan 2013

(19-08-2013, 23:04 PM)utkaynesim Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.İlk işim endüstriyel robot sektöründe proje mühendisliği pozisyonuydu, daha sonra dijital tekstil baskı makinaları sektöründe sırasıyla teknik servis sorumluluğu ve teknik servis müdürlüğü görevlerini üstlendim. Şu an ise otomotiv sektörünün - tüm sektörler içerisinde türkiye'de ilk 400'ün içerisinde yer alan - lider yan sanayi kuruluşlarından birinde arge proje lideri pozisyonunda kariyerime devam etmekteyim. Şu anki hedeflerim arasında eğitimime Uludağ Üniversitesi'nde Makine Yüksek Lisans programıyla devam etmek, Fransızca eğitimimi tamamlamak ve bulunduğum departmanda kısa zamanda yükselmek yer alıyor. Allah beni ve tabii ki benim gibi değişik sektörlerde çalışan nice mekatronik mühendisini utandırmasın. Bütün bunların yanında şiir, öykü, deneme, vb. uğraşlarım ve müziğe olan sınırsız bir tutkum vardır. Size tavsiyem mesleğiniz dahil her konuda araştırmalar yapmanız, kendinizi sürekli güncellemeniz, eski bilgilerinizi bir kenara atmayıp üstüne sürekli yeni şeyler koyarak yeni yeni fikirler üretmeniz olacaktır. Gezmek, tozmak, eğlence, arkadaşlar, fazla para kazanma tutkusu, bunları bir kenara bırakın, sağlığınızı ve geleceğinizi düşünerek acele etmeden her aşamanın tadına vararak hayatınızı sürdürün. Emin olun ki bir mekatronik mühendisinin hayatı hiçbir zaman kolay değildir, işleri düzene sokmanız için herkesten çok çabalamanız ve kendinizi önce kendinize sonra da başkalarına ispat etmeniz gerekecektir. Sorularınız olduğu takdirde ben ara sıra buralarda olacağım, tabii ki beni buraya bağlamak isteyen bir yönetim varsa bu değişebilir Smile şakaydı bu tabii. HOŞBULDUM kardeşlerim.

yüksek lisansta makina programına yönelmek daha avantajlımı?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

(21-08-2013, 16:16 PM)btü Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
(19-08-2013, 23:04 PM)utkaynesim Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.İlk işim endüstriyel robot sektöründe proje mühendisliği pozisyonuydu, daha sonra dijital tekstil baskı makinaları sektöründe sırasıyla teknik servis sorumluluğu ve teknik servis müdürlüğü görevlerini üstlendim. Şu an ise otomotiv sektörünün - tüm sektörler içerisinde türkiye'de ilk 400'ün içerisinde yer alan - lider yan sanayi kuruluşlarından birinde arge proje lideri pozisyonunda kariyerime devam etmekteyim. Şu anki hedeflerim arasında eğitimime Uludağ Üniversitesi'nde Makine Yüksek Lisans programıyla devam etmek, Fransızca eğitimimi tamamlamak ve bulunduğum departmanda kısa zamanda yükselmek yer alıyor. Allah beni ve tabii ki benim gibi değişik sektörlerde çalışan nice mekatronik mühendisini utandırmasın. Bütün bunların yanında şiir, öykü, deneme, vb. uğraşlarım ve müziğe olan sınırsız bir tutkum vardır. Size tavsiyem mesleğiniz dahil her konuda araştırmalar yapmanız, kendinizi sürekli güncellemeniz, eski bilgilerinizi bir kenara atmayıp üstüne sürekli yeni şeyler koyarak yeni yeni fikirler üretmeniz olacaktır. Gezmek, tozmak, eğlence, arkadaşlar, fazla para kazanma tutkusu, bunları bir kenara bırakın, sağlığınızı ve geleceğinizi düşünerek acele etmeden her aşamanın tadına vararak hayatınızı sürdürün. Emin olun ki bir mekatronik mühendisinin hayatı hiçbir zaman kolay değildir, işleri düzene sokmanız için herkesten çok çabalamanız ve kendinizi önce kendinize sonra da başkalarına ispat etmeniz gerekecektir. Sorularınız olduğu takdirde ben ara sıra buralarda olacağım, tabii ki beni buraya bağlamak isteyen bir yönetim varsa bu değişebilir Smile şakaydı bu tabii. HOŞBULDUM kardeşlerim.

yüksek lisansta makina programına yönelmek daha avantajlımı?

Daha avantajlı ya da dezavantajlı diye hiçbir yükseklisans dalını nitelendiremeyiz, örneğin otomotiv sektöründe çalışıyorsanız makina ya da otomotiv mühendisliği yüksek lisans programına, robot sektöründe çalışıyorsanız, elektrik-elektronik ya da mekatronik yükseklisans programına, savunma sanayii de çalışıyorsanız havacılık (aeronatics engineering) yüksek lisans programına, elektronik sektöründe çalışıyorsanız elektronik mühendisliği yükseklisans programına başlayabilirsiniz. Çalışacağınız yer zaten sizi yönlendiriyor zaten sakın ola ki kalıcı düşündüğünüz sektöre başlamadan yükseklisans olaylarına girmeyin.

(21-08-2013, 15:57 PM)Im Ironman Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Merhabalar üniversite adayıyım Atılım Üniversiteside düşündüğüm yerler arasında. Üniversite hakkında beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Özellikle sormak istediğim laboratuvar imkanları, eğitimi ve sosyalliği kampüsü ne durumda ?

10 üzerinden puan verecek olursak:

Laboratuar İmkanları: 10
Eğitim: 8
Sosyallik: 9
Kampüs: 7

Yani her açıdan vasatın üstünde bir okul ama yine de bu benim görüşüm, yazmadan önce mutlaka git ve gör, hocalarla mutlaka konuş, hatta yanında bir iki bilirkişi götür. Bunu muhakkak yap! Wink
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 21-08-2013, 21:51 PM Utkay Nesim.) .


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Lightbulb Sorularla Mekatronik Mühendisliği - Bölüm 3 Utkay Nesim 0 3,067 01-07-2016, 15:43 PM
Son Mesaj: Utkay Nesim
  Sorularla Mekatronik Mühendisliği - Bölüm 2 Utkay Nesim 0 1,570 07-05-2016, 12:59 PM
Son Mesaj: Utkay Nesim
  Sorularla Mekatronik Mühendisliği - Bölüm 1 Utkay Nesim 0 1,886 07-05-2016, 12:54 PM
Son Mesaj: Utkay Nesim

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.