Mekatronik Mühendisliği Forum


Avrupa’nın İnsan Beyni Projesi
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 19
Mesaj: 41
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

İnsan beynini bir süperbilgisayarda kopyalamayı hedefleyen, Yapay Zeka ve SinirBilim (Noroloji) için büyük bir proje olan İnsan Beyni Projesi (Human Brain Project – HBP), Avrupa Birliği tarafından kısa bir süre önce onaylandı. 87 üniversite ve Avrupa’daki önde gelen araştırma enstitülerinden yüzlerce bilim adamı çalışmada yer alacak; ama aynı zamanda projenin bazı önemli Japon ve Kuzey Amerikalı partnerleri de var. Proje, 2013’ten 2023’e kadar, 10 yıl boyunca devam edecek ve 1.2 milyar Euro’ya mal olacak.

[Resim: untitled.png]


Bir nöronun 3D modeli: laboratuvar verilerinden yapılandırıldı. “Filizlenen” yumrular “presinaptik terminaller” ’dir–nöronun diğer nöronlarla iletişime geçtiği temas noktaları (sinapsisler). ©EPFL/Blue Brain ProjectLinki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


İnsan beyni, onu bildiğimiz en karmaşık makine yapan trilyonlarca sinapsisle bağlı, 100 milyar nörondan oluşur. Proje, beyin hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra beynin yapay olarak kopyalanması için, Sinirbilim, Tıp ve Elektronik çalışma alanlarını, bu alanlardaki engellerin üstesinden gelmek için bir araya getiriyor. Bu, örneğin, bir çok beyin hastalığına neden olan DNA mutasyonlarını anlamamızı ya da ilaçları, hayvanları kullanmaya gerek kalmadan insan beynine yaklaşan bir makine üstünde test etmemizi sağlayacak. Projenin bilgisayar ve elektronik alanına çok büyük bir etkisi olabilir. Bu proje, ayrıca kanserden, kalp hastalıklarından ve diyabetten toplamda daha fazla hastalıga sebep olan beyinle ilgili hastalıkların tedavisinde değerli bilgiler sağlayabilir.

Proje, İsviçre’deki Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) kuruluşu tarafından koordine ediliyor. Araştırmacılar, yüksek güçlü bilgisayarlarla veri toplama teknikleri kullanılarak hangi parametrenin simülasyona getirilebilineceğine karar verdikten sonra, insan beynini kopya etmeye çalışacak büyük bir süperbilgisayar inşaa edilmesi için ugrasacak. Esas amaç, sinirbilimcilerin genlerden, moleküllerden ve hücrelerden insan idrakı ve davranışına yol açan ipuçlarını takip etmesine izin vermek.

İnsan beynini simüle etmek bugünün süperbilgisayarlarından 1000 kat daha güçlü süperbilgisayarlar gerektiriyor; bu da demek oluyor ki, proje aynı zamanda yeni süperbilgisayarların geliştirilmesini de teşvik edecek. Aklın nasıl idrak ettiğini anlayarak, bu proje, mikroelektroniğin gücünü insan beyninin idrak gücüyle birleştirip nöromorfik bilgisayarlar denilen yeni elektronik aletlerin tasarlanmasına yardımcı olacak.

[Resim: 2013-01-14_Nerve_Fibers_Human.jpg]


Polarize Işık Görüntüsüne dayalı bir insan beyni 3D yapılanışının büyütülmüş hali. Forschungszentrum Jülich, Almanya. © FZJ Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

İnsan beyni projesi, Avrupa’yı sinirbilimin ve yapay zeka alanının önsaflarına taşımayı hedefliyor. Yakın zamanda burada haberini verdiğimiz, Amerika’da onaylanan başka bir önemli bir çalışma da ayrıca yolda.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: sanjissj.gif][Resim: sanjixd.gif]
Emeğe saygı duy İşine yarayan konu, cevaba OLUMLU veya OLUMSUZ REP ver Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 4
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Gerçekten çok müthiş proje.
Kocaeli Üniversitesi - Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Robotların insan hayali bu fuarda kilicaslanabdullah 0 838 23-03-2016, 21:47 PM
Son Mesaj: kilicaslanabdullah
  Johnny Depp’in beyni bilgisayara yüklenecek karohan 0 1,613 23-08-2013, 10:41 AM
Son Mesaj: karohan

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.