Mekatronik Mühendisliği Forum


Bölüm
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 36
Mesaj: 214
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

TARİHÇE

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü 2009 yılında kurulmuştur. 2010-2011 öğretim yılında ilk öğrencilerini almıştır ve eğitim öğretimine devam etmektedir.

Mekatronik, ilk olarak 1969 yılında Japonya’da Yaskawa Elektrik firmasında elektrik motorlarının elektronik kontrol uygulamaları ile başlamıştır.

1980’li yılların başlarına kadar elektriklendirilmiş mekanizma olarak bilinen mekatronik 1980’lerin ortalarında, mekanik ve elektronik arasındaki sınırı ifade etmeye başlamış ve mekanik sistemlerin performansını artırmak, boyutlarını küçültmek ve maliyetlerini azaltmak için mikrokontrolörlerin bu sistemlere eklendiği ortak bir disiplin haline gelmiştir. Mekatroniğin bu hızlı gelişimi, disket sürücülerini, sayısal kontrollü makina gereçlerini, endüstriyel robotlarını, otomobil motorlarını ve kilitlenmeyen fren sistemlerini (ABS) de içine almıştır.

1990’lı yıllarda komünikasyon teknolojisinin gelişimine paralel olarak tasarlanan sistemler büyük network ağlarına bağlanarak senkron bir şekilde çalıştırılmıştır.

Bügün “Mekatronik” terimi çoğu kendi alanında büyük gelişme gösteren bir çok teknolojik alanı kapsamaktadır. Her teknoloji alanı mekanik ile elektroniği birleştirme temel mantığına sahip olmuştur, ama şimdi bu daha fazlasını kapsamakta özellikle yazılım ve bilgi teknolojilerini de içine almaktadır.

MİSYONUlusal ve evrensel değerler ışığında, bilimsel yöntemleri bilen, kullanan, elde ettiği sonuçları yorumlayabilen, teknolojiyi etkin bir şekilde mesleği ile bütünleştiren, farklı disiplinleri bir araya getirerek tasarım yapabilen, kazanımlarını toplumsal ve endüstriyel faydaya dönüştürebilen mekatronik mühendisleri yetiştirmektir.VİZYONUlusal ve uluslararası düzeyde yetkin ve kendine güvenen, çok boyutlu ve bağımsız düşünce yeteneği ile donanmış, toplumsal sorumluluk bilincine sahip mühendisler yetiştiren, çağdaş eğitim ve araştırma stratejilerinin oluşturulması ve teknolojiye uygulanmasında Türkiye’ de ve Dünyada yetkinliği kabul edilen bir bölüm olmaktır.

GENEL BİLGİMekatronik MühendisliğiBasit makinelerin ve üretim yöntemlerinin yerini günümüzde en üst kalitede ürün veya hizmet ile birlikte yüksek performans elde etmek amacıyla çoklu işlemleri insan müdahalesine gerek kalmadan yapabilen makineler ve cihazların oluşturduğu karmaşık sistemler almaya başlamıştır. Bu değişimin sonucu ortaya çıkan “Mekatronik” kavramı; makine, elektrik-elektronik, bilgisayar ve kontrol disiplinlerinin birlikteliğini ifade etmektedir. Mekatronik Mühendisliği ise bu birlikteliği içeren ürünlerin ve üretim sistemlerinin tasarımı, yapımı ve kullanımı ile ilgilenen disiplinler arası bir mühendislik dalıdır.

Mekatronik Mühendisi yetiştirmek amacıyla 2009 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde Mekatronik Mühendisliği Bölümü kurulmuştur. Mekatronik mühendisleri; otomatik kontrol, robotik, elektromekanik, görüntü işleme, algılama ve veri toplama, optimizasyon gibi konulara hakim olan, diğer disiplinlerin mühendisleriyle iletişim kurabilen, kuramsal kavramları tasarım uygulamalarına aktarabilen kişilerdir.Mekatronik Mühendislerinin İstihdam Alanları• Endüstriyel Otomasyon

• Otomotiv

• Biyomedikal

• Yazılım

• İmalat

• Ulaştırma

• Uzay ve Savunma SanayileriUygulama AlanlarıÜretim Sistemleri (CNC, NC, CIM, Ekstrüzyon), Robotlar (kaynak robotları, taşıma robotları, medikal robotlar, insansı robotlar), Kontrol sistemleri (seviye, basınç, sıcaklık, akış kontrol sistemleri), Otomotiv (hava yastığı, araç güvenlik sistemleri(ABS,ASR,ESP)), Endüstriyel otomasyon (barkod sistemleri, üretim bandı cihazları), Savunma sanayii (insansız silahlar, füze sistemleri, bomba imha robotları, mayın tarama robotları, otomatik yönlendirilmiş araçlar), Bina otomasyonu (güvenlik sistemleri, otomatik iklimlendirme sistemleri, otomatik kapı sistemleri), Tıbbi uygulamalar (manyetik rezonans MR, atroskopikal cihazlar, ultrasonik problar v.s.), Havacılık mühendisliği (otomatik pilotlar, insansız hava araçları, uzay araştırma robotları), Görüntü ve ses işleme (Nesne tanıma, otomatik odaklama cihazları, ses ile kontrol edilen cihazlar), Lazer optik sistemleri (barkod), akıllı ölçüm cihazları (kalibrasyon cihazları, test ve ölçüm sensörleri), Ev ürünleri (çamaşır, bulaşık makinaları)…TEMEL LABORATUARLAR

1-Endüstriyel Otomasyon ve Robotik Laboratuarı

2-Elektronik ve Ölçme Laboratuarı

3-Elektrik Motorları ve Güç Elektroniği Laboratuarı

4-Cad-Cam Laboratuarı

5-Makine Tasarımı ve İmalat Laboratuarı

6-Bilgisayar Laboratuarı

Tanıtım videoları

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Eğitim Görevlileri:
Prof. Dr. Sefa TARHAN
Doç. Dr. Ahmet FENERCİOĞLU
Yrd. Doç. Dr. Gökhan GELEN
Yrd. Doç. Dr. Levent GÖKREM
Yrd. Doç. Dr. Mehmet AKAR
Arş. Gör. Cemil KÖZKURT
Arş. Gör. Mustafa EKER
Öğr. Gör. Mürsel ÖNDER
teknik-ül şahane
ortam-ül geniş
mangır-ül tıkır

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.