Mekatronik Mühendisliği Forum


Bozuk para büyüklüğünde robot arı
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 91
Mesaj: 410
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

[Resim: msumh.jpg]

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, robot-bilim alanında önemli bir başarıya imza attı. Kanat genişliği sadece 3 cm olan, 80 miligram ağırlığındaki RoboBee, dünyanın en küçük ve uçabilen robotu unvanını kazandı.

Science dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan Pakpong Chirarattananon, “Bilinen en küçük kanatlı robotu yapmayı başardık” ifadesini kullandı.

Bilim insanları, RoboBee’yi inşa edebilmek için milimetrenin altına inen çözünürlük seviyesinde çok zor bir çalışma gerçekleştirdi. Balata ve civataların anlamsız kaldığı kadar küçük bir boyutta olan RoboBee, çok farklı bir yöntemle bir araya getirildi.

RoboBee, birbirlerine yapıştırıcı ile tutturulabilen farklı materyallerin kullanıldığı düz levhalarla bir araya getirildi. Levhaların katlanabilir olması, RoboBee’nin bir araya getirilmesini kolaylaştırdığı gibi hareket kabiliyetini artırdı.

Los Angeles Times’a konuşan Chirarattananon, “Kullandığımız yöntem origamiden biraz farklı... Bu sayede küçük ve titiz bir çalışma yapmayı başardık” dedi.

BEYİN VE ENERJİ LAZIM

Araştırmacılar, RoboBee’nin kaslasını çok küçük boyutta bir piezoelektrik aktüatör ile oluşturdu. İnce seramik şeritleri temsil eden bu teknoloji, elektrik akımıyla sıkılaşıyor ve robotun kanatlarını saniyede 120 defa çırpmasını sağlıyor.

RoboBee, boyuna göre çok marifetli olsa da, kendi beyinlerine sahip olmak için çok küçükler. Akıllı telefonlarda kullanılan işlemciler bile RoboBee için çok büyük olduğu gibi, robotun enerji kaynağı da bulunmuyor. RoboBee’nin birçok prototipi, kanatlarına maksimum 10-15 dk enerji sağlayan enerji kordonları kullanılarak uçabildi.

Chirarattananon, minik robotlara enerji kaynağı ve beyin kazandıracakları bir teknoloji seviyesine ulaştıkları zaman, RoboBee ve benzerlerinin arama kurtarma gemileri ve diğer birçok alanda kullanılabileceğini belirtti.

ABD'li MadLab Industries şirketi, birkaç gün önce uçabilen robot örümceğini tanıtmıştı.

Güncelleme: 10:14 TSİ 03 Mayıs. 2013 Cuma

Alıntıdır.Kaynak:

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Sorularınız için:f.ayas@mekatronikmuhendisligi.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 25-07-2013, 22:58 PM Fahri Yasin AYAS.) .
Konu: 36
Mesaj: 214
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

ilham verici ise yarar
teknik-ül şahane
ortam-ül geniş
mangır-ül tıkır

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 27
Mesaj: 161
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2012

Cidden iyi
İletişim : hakanbasargan@gmail.com
hakanbasargan.net

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Girilmesi zor yerlere girmesi veya casusluk için bire bir. Nanoteknoloji ve mekatronik birleşimi yapılıyor. Super ötesi sonuçlar elde ediliyor. Amacımız turkiye de bunu yapmak.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.