Mekatronik Mühendisliği Forum


DGS HAKKINDA YARDIM
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Arkadaşlar ben Endüstriyel otomasyon teknolojileri mekatronik dalı lise son sınıf öğrencsiyim, Mezun olduğumda 4 Yıllık mühendislik fakültesine yerleşmem imkansız ki bizim okulda bunu başaran sayılı insanlar var, size danışmak istediğim nokta.

Önümde 2 seçenek var,

1) Liseden sonra 1 yıl hazırlık görüp Mühendislik fakültesine gitmek ( Bi ihtimal)
2) Hemen 2 yıllık üniversite hakkımı kullanıp 2 yıllık meslek yüksek okulunu bitirip DGS ile mühendislik ünvanı kazanmak.


Hangi yolu tercih etmeyilim, matematik konusunda vasatım, DGS Sınavı Daha kolay diyorlar ama, aranızda bu şekilde yapan bi kaç kişi vardır, Ne yapmalıyım ?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 5
Mesaj: 22
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

Benim mezun olduğum sene YGS'nin ilk senesi idi. YGS ile MTOK Mühendisliklerini almışlardı. Bende senin gibi bir sene daha hazırlanıp 4 yıllık okurum dedim ama o senede MTOK girişleri LYS ye kaydırıldı. Bende zorunlu olarak 2 yıllık bir üniversiteye yöneldim. Ama yıl farkı önceli sebebi ile hiçbir yere yerleşemedim. Bir vakıf üniversitesine ek kontenjanlar ile girdim. Bu senede mezun olur olmaz direk DGS ile lisansa devam ediyorum. Mekatronik mühendisliği çok kısıtlı kontenjanı var. Çok iyi bir üniversite dediğin zaman ilk 3 4 binde değilsen devlette okumak hayal gibi. Vakıf üniversitelerini düşünmüyorsan bu sene 2 yıllık bir bölüme geçiş yapıp daha sonra dgsye çalışıp çok çalışıp ilk 5 bin içinde olabilirsen %100 buslu yada devlet üniversitelerini tercih edebilirsin. Ama eğer ben hazırlanırım bir sene daha verimli çalışırım yaparım diyorsan senin bileceğin iş.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

1 sene daha verimli çalışmayı gözüm hiç kesmiyor, direk 2 yıllık üniversiteye geçiş yapıp DGS ile mühendisliğe tamamlamak istiyorum ama gözümü korkuttunuz DGS Kontenjanları az diye, bu yıl stajım var hayırlısı diyorum artık ama mühendis olmam gerektiğine inanıyorum, sıfırdan matematik çalışmaya başladım önümde DGS için 3 yıl var, Periyodik olarak çalışma DGS İçin yeterli olurmu yoksa 2 yıllıktada başarı gerekiyormu

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 5
Mesaj: 22
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

OBP olayına fazla takılma, mesela bu sene öyle bir ters takla yaptırdılar ki herkes afalladı. DGS tarihinin belki en zor sınavı oldu. Bukadar ağır karmaşık ilişkiler beklenmiyordu. Yoksa sorular o kadar da zor değildi aslında.
Şuna emin ol ki Mühendis olmanın en kolay yolu DGS'den geçiyor. Önlisans okurken teknik derslerden iyi yararlan, geriye kalan vaktinde de test çözmeye pratik yapmaya çalışmak gerekiyor. Bir sene daha verilmli çalışmak demek bazen söylendiği kadar kolay olmayabiliyor. Seçim senin tabi.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

" Şuna emin ol ki Mühendis olmanın en kolay yolu DGS'den geçiyor " İntibak diye bi mesele var, ayrıca mekatronik muhendisligi için kaç net yapmak gerekiyor?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 5
Mesaj: 22
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

İntibak 2 sene öncesindeydi şimdi artık öyle birşey yok. Okuduğun derslerinin içeriklerine göre mühendislikte alacağın derslerden muafiyet alıyorsun. Gittiğin Mühendislik Fakültesinin eğitim dili de İngilizce ise bir senede hazırlık okuyorsun sonrasında muaf derslerinden kalan derslerini almaya başlıyorsun. Eğer eğitim dili İngilizce ise en fazla 10 dersten muaf oluyorsun ki oda matematik Türkçe falan gibi ilk senede aldığın dersler oluyor. Teknik dersleri baştan okumak zorunda kalıyorsun. Ama yabancı dil olduğu için herşey daha farklı oluyor.

Şuan DGS sınavı sisteminde 80 sayısal 80 sözel bölüm mevcut, Mekatronik Mühendisliğine girmek için Devlet üniversitelerinin puanları 270den başlıyor. Buda ortalama 65 70 gibi bir bölüm başına net gerektiriyor. DGSde puanlama sistemi sapma değerleri ile oluşturuyor. Puanlara takılma bu yüzden. Sıralamayı ön gör. DGS sınavına bu sene 70bin sayısal adayı girdi. Mekatronik Mühendisliği bölümlerinin DGS sıralamaları verilmiyor pek ama puan olarak osym den bakabilirsin istersen. Şunu tekrar belirteyim 70bin içindeki sıralamada ilk 5 bin içinde değilsen iyi bir Devlet üniversitesinde Mekatronik mühendisliği zor. Vakıf üniversitelerine yönelmek durumunda kalırsın. 30 binden bile Mekatronik Mühendisliğine gidebilirsin vakıf üniversitelerinde.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Vakıf üniversitelerinin farkı ne peki ?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 5
Mesaj: 22
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

Paralı eğitim.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Bunların ücretleri çok fahiş fiyattamı yoksa belli bi standardı varmı ?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 5
Mesaj: 22
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

Her üniversitenin ortalama fiyatları yakın. Yeni açılmış, eksikleri olan eğitim dili türkçe olan üniversiteler biraz daha ucuz ve düşük puanlı. DGS ile gireceğin Mekatronik mühendisliği olan okullardan, %50 burs ile Türkçe eğitim dili olan bir okulda senelik 10bin TL ye 3 senede okuyabilirsin, yada burs seçeneği olmayan Eğitim dili ingilizce olan başka bir üniversitede senelik 30bin TL vererek 1 sene hazırlık 3 senede teknik eğitim alarak mezun olabilirsin. Burada isimlerini belirtmeden iki okuldan bahsettim. Biri 3. senesinde ilk kez DGS ile öğrenci alan bir okul, eksikleri olan sadece bir binadan oluşan bir okul. Diğeri ise tarihi daha eskiye dayanan iyi bir İngilizce eğitimi ile teknik olarak donanabileceğin güzel bir kampüsü olan bir okul. Seçimler seçin için hep önem teşkil edecek. Önüne bakarken onunda önüne daha ilerisine yönelmen gerekiyor. Mekatronik Mühendisi dediğin zaman bence en az 2 yabancı dili olan bir mühendis herşey de daha öncelik sahibi olur. Artık şirketlerin çoğu dış kaynaklı yabancı şirketler. Bu işin gereği böyle. Türkçe eğitim alsan bile ciddi bir dil eğitimi almanızı önemle belirtiyorum.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  %100 ingilizce mühendislik eğitimi hakkında düşünceleriniz.Yardım lazımm!!! mehmetgokkaplan 1 977 18-03-2016, 23:24 PM
Son Mesaj: Utkay Nesim

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.