Mekatronik Mühendisliği Forum


Dev robotla milimetrik keskinlik
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 114
Mesaj: 184
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Oct 2015

Dünyanın bilinen en büyük robotu İspanya’da Zaragoza’da üretildi. Mühendisler rekor büyüklükteki bu endüstriyel amaçlı robotu yapmak için en gelişmiş lazer teknolojisini kullandı.

Robotik platform 20 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 5 metre yüksekliğe sahip.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. aslında basit denebilecek bir işletim sistemine sahip. Lazer yoluyla da pozisyonu sürekli en detaylı şekilde takip ediliyor.
Endüstri mühendisi José Antonio Dieste saniyede 1000 tarama ile robotun performansını en üst seviyede tutabildiklerini söylüyor:
“Klasik makineler üretimdeki ölçülerini mekanik sistemlerle sağlar ve korur. Dolayısıyla iklim şartlarındaki değişiklikler de bu tarz makinelerin hata oranını yükseltir. Makine büyüdükçe de bu hata oranı artar. Biz mekanik bağlılık yerine lazer kullanmayı amaçlıyoruz. Böylece makine sürekli denetim altında ve olağan performansında tutuluyor.

Araştırmacılar robotun 100 metrelik bir üretimdeki hata payının 0.4 mm olduğunu ifade ediyor ve geleceğin fabrikalarının üretim teknolojisine sahip olduğunu savunuyor. Bu da özellikle büyük zeminler için olan üretimlerde robotu çok cazip hale getiriyor:
“Sistem özellikle sondaj ve öğütme noktasında kesin sonuçlar vaadediyor. Bunlar endüstride çok kesin ölçülerde sonuç alınması gereken fakat bir o kadar da hata payı yüksek alanlar. Uygulama yelpazesini kaynak ya da lazerle kesim gibi eklemelerle genişletmeyi planlıyoruz. Şu anda tüm sistemi metal parçalar için dev bir 3 boyutlu yazıcıya çevirme üzerinde çalışıyoruz.” (José Antonio Dieste)
Öğütme, cilalama, perçinleme, vidalama ya da kaplama bu platformun halihazırda büyük bir kesinlikle yapabildikleri arasında. Sistem özellikle inşaat, gemi yapımı ve çeşitli mühendislikler için önemli imkanlar vaadediyor.

VİDEO LİNKİ : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Mekatronik Mühendisi
 kilicaslanabdullah95@gmail.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.