Mekatronik Mühendisliği Forum


En iyi robotik araştırma enstitüsü nerede?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Dünyanın en iyi robotik araştırma enstitüsü nerede? Almanya, Japonya, Çin, Silikon Vadisi? Hayır. Türkiye? Maalesef. Bu sorunun cevabını bulmak için ABD’de bulunan ve pek de bilinmeyen bir yere gitmek gerekiyor, Pittsburgh. Çelik endüstrisi ile bilinen şehir, dünyanın en iyi robotik araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapıyor: Carniege Mellon Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olan Carniege Mellon Robotik Enstitüsü (CMRI).

35 yıllık bir araştırma kurumu olan CMRI, robotların yaşama daha fazla entegre edilmesi konusunda uzmanlaşmış durumda. 50 tam zamanlı araştırma görevlisi ve 180 yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile bir çok konuda araştırma yapıyor: Uzay robotları, medikal robotlar, endüstriyel robotik sistemler, yapay zeka ve görüntü işleme.

Enstitü aynı zamanda robotik eğitiminde de lider durumda. Doktora eğitiminden lise öğrencileri için yaz kamplarına kadar bir çok eğitim programı düzenleyen kurum, robotik konusunda uzman bir nesil yetiştiriyor. Robotik alanında lisans ve lisansüstü eğitiminde sürekli liderliği hedefleyen enstitünü direktörü Matt Mason dünyada robotik üzerine ilk doktora programının CMRI’de başladığını belirtiyor. Çok çeşitli alanlarda geliştirdikleri yenilikçi robot teknolojileri ile bilinen enstitü olduklarını belirten Mason yine de birinci önceliklerinin araştırma olduğunu söylüyor.

Her öğretim üyesinin kendi araştırma bütçesini yönettiği kurum, aralarında DARPA’nın (Defense Advanced Projects Research Agency) da bulunduğu bir çok kurum tarafından destekleniyor. ABD Ulul-sal Bilim Vakfı (National Science Foundation -NSF), araştırmaları %15 oranında destekliyor. özel sektörün sponsorluğuna da önem veren enstitü, %15 oranında da özel sektörden destek alıyor ve bu kaynaklarla üretim, imalat, tarım gibi bir çok endüstriyel alanda araştırma yapıyor.

Robot eğitimi;

Carniege Mellon araştırmacları, yeni nesil robotları geliştirecek olan uzmanların eğitimi için, yine kendi geliştirdikleri bir robottan yardım alıyor. Finch isimli bu robot bilgisayar ve robotik eğitimi için tasarlanmış. CMRI CREATE Laboratuvarı’nın 4 yılda geliştirdiği Finch, öğrencileri robotik programlama ile tanıştırıyor. 99$’a satılan bu robot, ondan fazla programlama dilinde kullanılabiliyor ve ışık, sıcaklık sensörleri, ivmeölçerler gibi ekipmanlara sahip.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Arama-kurtarma robotları

Arama-kurtarma robotları, CMRI’nın başka bir araştırma alanı. Enstitü bünyesindeki Ulusal Robotik Mühendisliği Merkezi National Robotics Engineering Center (NREC) tarafından geliştirilen (CHIMP (CMU Highly Intelligent Mobile Platform) isimli robot, yaklaşık olarak bir insan boyunda ve tırmanma, kaldırma, valf açma-kapama gibi eylemleri gerçekleştirebiliyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Nesne tanıma ve robotik keşif çalışmaları

Yazılım tarafında ise araştırmacılar, görüntü işleme ve yapay zeka ile çevrelerini keşfetmelerini sağlamaya çalışıyor. Bir nesnenin konumu, şekli, yaklaşık ağırlığı gibi fiziksel özelliklerini keşfederek robotların çevrelerinin farkına varmaları ve etraflarını anlamlandırmaları hedefleniyor. Ekibin geliştirdiği “Hayat Boyu Robotik Nesne Keşfi” (Lifelong Robotic Object Discovery -LROD) süreci ile iki kollu, mobil bir robot olan HERB (Home-Exploring Robot Butler) isimli bir robot üzerinde çalışmalar yapan ekip, yaklaşık 100 kadar farklı nesne bulunan bir laboratuvarda geliştirme çalışmaları yapıyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Nesne tanıma, görüntü işlemeciler için zorlu bir alan. CMRI araştırmacılarından Siddhartha Srinivasa ve Martial Hebert, dağınık bir ortamda nesne tanımanın çözülmesi neredeyse imkansız hesaplama problemleri oluşturduğuna dikkat çekiyor. Bir insanın bulunduğu ortamda nesneleri tanıması için onu “görmesi” tek başına yeterli değil, nesnenin konumunu belirlemek için derinlik, diğer nesneler uzaklık, boyut gibi bir çok ölçüt bulunuyor. Ancak bu, sağlıklı bir insan için sıkıntı oluşturmuyor, çünkü bizler bulunduğu konumun “farkında olan” canlılarız. Araştırmacılar, robotların da bir gün çevrelerini keşfetmek için konum farkındalığı ile özelliğine sahip olabileceğini düşünüyor.

Eklem rahatsızlığı olan hastalar için yardımcı robotlar

Yaşlı ve engelli veya kırık-çıkık gibi durumlardan muzdarip insanlar için hareket desteği sağlayan robotlar, araştırmacılar için bir diğer çalışma alanı. Harvard ve MIT gibi üniversiteler ortak olarak çalışılan bu alanda kasların ve tendonların hareketlerini taklit eden, giyilebilir ve hafif robotik uzuvlar konusu araştırılıyor. Bu cihazlarda metal dış-iskelet yerine yumuşak plastik ve kompozit materyaller kullanılıyor.

Cihaz, pnömatik yapay kaslar, ağırlık sensörleri ve ileri kontrol yazılımı içeriyor, bu sayede bileklerin doğal hareketlerini taklit edebiliyor. Sistem, hasarlı bileklerin hareket kabiliyetini arttırdığı gibi kas ve sinir sistemini de eğitebiliyor. Dış-iskelet sistemler tek bir noktaya göre hareket ederken bu sistem üç boyutta hareket sağlayabiliyor.

Geleceğin robotik uzmanlarını yetiştiren Carniege Mellon Robotik Enstitüsü, gerçekleştirdiği araştırmalar ve öğrencilerine kazandırdığı vizyon ile robotik alanında teknolojik liderliği uzun süre sürdürecek gibi görünüyor. Darısı ülkemize diyelim.

elektrikmedya.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.