Mekatronik Mühendisliği Forum


Endüstri 4.0 Nedir ?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 117
Mesaj: 194
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Oct 2015

Endüstri 4.0

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

    Arkadaşlar Merhabalar.Bu yazımda  “Endüstri 4.0 Nedir, Ne zaman  ve Nerede,Neden ortaya çıkmıştır,Neler olacak? “ bunlar hakkında bilgi edinmek için bu yazımı sizlerle paylaşıyorum.Yorumlarınızı ve görüşlerinizi de bekliyorum.

    Endüstri 4.0 ‘ a nasıl geldik öncesinde neler vardı bunlara gelin beraber bakalım.
1) Endüstri 1.0 ( Sanayinin birinci devrimi ) – Buhar ve su kullanılarak mekanik sistemler ortaya çıkmıştır.
2) Endüstri 2.0 ( Sanayinin ikinci devrimi )  - Elektrik gücünün de yardımıyla seri üretime başlanılmıştır.
3) Endüstri 3.0 ( Sanayinin üçüncü devrimi ) – Yani digital devrim , elektronik kartların kullanılmasıyla otomasyon sistemine geçilmiştir.
Bunlara bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz “ YENİ DEVRİM “ gelmiş bulunmaktadır.

Tarihini ele almışken bakalım süreç nasıl işlemiş.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
( Resim alıntıdır.)

Endüstri 4.0 Nedir?

    Endüstri 4.0 , nesneler ile internet yolu sayesinde iletişim sağlanıp işbirliği kurulabilecektir.Yani Endüstri 4.0 internete dayalı bir devrim olacaktır.Artık her şey internet yoluyla sağlanacaktır.Buna en güzel “Işıksız Fabrikalar” örneğini rahatlıkla verebiliriz.

Endüstri 4.0 ilk nerede ve ne zaman konuşulmuştur ?

    Endüstri 4.0 , 4.Sanayi Devrimi veya 4.Endüstri Devrimi terimi ilk olarak 2011 Almanya Hannover Fuarı’nda kullanılmıştır. Ekim 2012 yılında ise Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti'ne sunmuştur. 8 Nisan 2013 tarihinde yine Hannover Fuarı'nda çalışma grubu Endüstri 4.0 raporunu sunmuştur.


Endüstri 4.0’a neden ihtiyaç duyulmuştur?

Bunu sizlere rakamlarla anlatmak gerekirse , Avrupa'da endüstri 5 yılda 550 milyar Eurodan 650 milyar Euroya çıktı. Çin'de ise 170 milyar Eurodan 580 milyar Euroya çıktı. Görüyoruz ki Çin tabiri caizse alıp başını gitmiş.Buna karşın Batı'nın ucuz üretime karşı bir şeyler yapması gerekiyordu.Değişken ürünleri taklit etmek zor olacağından , enerjiyi az kullanıp daha fazla ürün üretmeye ihtiyaç olduğundan Endüstri 4.0 ‘ a ihtiyaç duyulmuştur.  

Endüstri 4.0 ‘daki unsurlar nelerdir?

1) Pazara sunum süresini kısaltmak.Yani piyasa da yeni çıkan bir ürünümüz var bunun diğer serilerini önceden hazırlayıp piyasaya sürmek.Aslında şöyle demek daha iyi olacaktır “İnsanlar yeniliklere aç olduğu için yeni yeni ürünleri kısa zamanda insanlara sunmak.” Ve ürünlerimizi stoklamak mantıklı olmayacaktır.
2) Esnekliği artırmak.Herkese özel ürünler üretilmek.
3) Verimlilik.Daha az hammadde kullanarak aynı ürünü üretebilmektir ve enerji gücünü azaltmaktır.

Endüstri 4.0 ‘ da bizleri neler bekliyor?

    Öncelikle her şey internete bağlı olacaktır. Örneğin ben bu Endüstri 4.0 ile mutfağımda ki buzdolabı ile iletişim kurabileceğim.Dışarıdayken buzdolabında hangi sebze var neler eksik onları görüp alabileceğim.Şunu da yapması mümkündür tarihi geçmiş ürünleri buzdolabımız bizlere uyarı verecektir.
   Robotlara geçecek olursak şuan robotlara biz neler yapması gerektiğini öğretiyoruz ama bu Endüstri 4.0 ile robotlar neler yapacağını ve yaptıktan sonra bir sonraki adım için neler yapabileceğini bile düşünecektir.Diğer robotlar ile iletişim sağlayabilecektir.Bir robot tek bir iş yapmayacaktır diğer işleri de yapabilecektir.

Idea Arkadaşlar ne yazık ki Türkiye Endüstri 2.0 – Endüstri 3.0 arasındadır.Teknolojiye ayak uydurup daha iyi konuma gelebilmeliyiz. Biliyoruz ki Endüstri 4.0 büyük fırsat kaçırmayalım.

"Fırsatlar da bulutlar gibi, çabucak geçer gider."


Saygılarımla,

Abdullah KILIÇASLAN

kilicaslanabdullah95@gmail.com
Mekatronik Mühendisi
 a.kilicaslan@mekatronikmuhendisligi.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 29-04-2017, 02:07 AM kilicaslanabdullah.) .


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.