Mekatronik Mühendisliği Forum


FluidSiM 3.6 Full Download
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 91
Mesaj: 410
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

1.1 FluidSIM-P Nedir?
FluidSIM®3 Micrasoft Windows® işletim sistemi altında çalışan bir Pnömatik-Elektropnömatik simülatör programdır. Festo Didactic GmbH & Co firmasıyla Art Systems Software GmbH & Co tarafından geliştirilmiştir.

[Resim: oberflaeche.jpg]

FluidSIM ile istenilen pnömatik devrenin şemasını çizebildiği gibi hazır bulunan devrelerinde simülasyonunu yapılabilir. FluidSIM’in bir önemli özelliği de daha çizim aşamasındayken bile yapılan çizim hatalarını gösterebilmesidir. Ayrıca bu program görüntülü olarak pnömatik öğrenmeyi sağlamaktadır. Eğitim Filmleri yardımıyla temel devreler hakkında bilgi verirken temel devre elemanlarının nasıl kullanıldığını da göstermektedir. Pnömatik devre elemanlarının kısaca tariflerini, resimlerini, çalışma prensiplerini resimlerle anlatmaktadır.
Ayrıca bilgisayarın bir Pnömatik laboratuarı olarak kullanılmasının bir çok avantajı da vardır. İlk başta maliyetinin düşük olması gelmektedir. Gerçek bir Pnömatik laboratuarını donatmak oldukça zor iken bu laboratuar FluidSIM ile kurulduğunda maliyeti oldukça düşecektir. Bunun yanında kullanılan devre elemanlarının güvenilir, sağlam ve sonsuz kere kullanılabilmesi de maliyeti düşüren en önemli etkenlerdendir.
İkinci olarak güvenilir olmasıdır. Gerçek bir laboratuarda çalışırken sakatlanmalar olabilir. Bilgisayar ortamındaysa bu mümkün değildir.
Üçüncü olarak zamandan tasarruf sağlaması ve hesaplamalardaki hassasiyetin yüksek olmasıdır.

1.2 Programın Çalıştırılması
Programın çalışması için masa üstündeki iconuna çift tıklamak yada “Başlat” “Programlar” “Festo Didactic” “FluidSIM-P V3.1f T” yolunu takip etmek yeterli olacaktır.
Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra şekil 1.1’deki pencere görünecektir.

Şekil1.1 FluidSIM çalışma yüzeyi
1.3 Program Ana Penceresinin Tanıtımı

Şekil 1.2 FluıdSIM ana pencere bölümleri

Menü Satırı
Menü satırındaki seçenekler, FluidSIM ile devre kurarken kullanılacak komut gruplarını oluşturur. Her bir seçeneğin altında o seçenekle ilgili birçok alt komut bulunur.Bu komutları kullanabilmek için Mouse seçenek üzerine getirilerek tıklanır.

Araç Çubuğu
Araç kutusunda yapılacak işlemleri hızlandırmak amacıyla menü çubuğunda en çok kullanılan komutların iconlar halinde kısa yolları mevcuttur. Örneğin “Dosya” menüsünden “Aç” komutuna tıklanabileceği gibi araç çubuğundaki ( ) butonuna da tıklanabilir.

Dosya İsmi
Çalışma alanı içersinde çizilen bir şemanın hangi isimle saklanacağını gösteren kısımdır. Dosya yeni açılmşsa “noname.ct” ismi görülür.

Çalışma Alanı
FluidSIM ilk açıldığında çalışma alanı yoktur.Araç çubuğundan butonuna yada dosya menüsünden yeni komutuna tıkladığında çalışma sayfası açılacaktır. Açılan sayfanın dosya ismi kısmında “noname.ct” yazılıdır. Ayrıca açılan sayfa görüldüğü kadar değildir, yaklaşık olarak görülenin 2 katı kadardır. Gerçek çalışma alanı kırmızı bir çerçeve içindedir. Eğer yapılan çalışma o alana sığmaz ise “Dosya” menüsünün altından “Resim Büyüklüğü” komutuna tıklanarak sayfa büyüklüğü ve şekli istenildiği gibi ayarlanabilir. Aynı zamanda çizimi yapılan proje ekranda görülen kısma sığmıyorsa, Mouse yardımıyla kaydırma çubukları kullanılarak sayfanın diğer kısımlarına da rahatça ulaşılabilir.
Ana pencerenin en altında yer alan durum çubuğundan Simülasyon esnasında hangi işlemi yapmakta olduğunu, çizim esnasında da kullanılacak pnömatik elemanın dosya ismini, bulunulan alan ve yapılan işlemin ne olduğu anlaşılabilir.
Durum çubuğunun hemen yanında yer alan çalışma zamanı bölümünden de simülasyon esnasında geçmekte olan gerçek zaman görülür. Örnek verilecek olursa, bir push butona basıldıktan sonra o butona bağlı olan pistonun ileri gidişi 0.3 sn sürmekteyse, simülasyon esnasında bu işlem 1 sn kadar sürmekte. Burada yanılgıya düşmemek için adı geçen kısımdan faydalanılabilir.


1.4 Programın Özellikleri
FluidSIM-P’in ana penceresinde bulunan ve yukarıda kısaca açıklanan kısımların hepsinin kendine has kullanılış şekilleri vardır. Bu şekiller ileriki bölümlerde uygulamalı olarak anlatılacaktır. Ama bu uygulamalar dışında kendi çalışmalarınız esnasında neyin nasıl yapılacağını hatırlayamadığınız zamanlarda aşağıda ayrıntılı olarak verilen özellikler yardımcınız olacaktır.
İndirme linki :Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Rar Şifresi : mekatronikmuhendisligi.com

Sorularınız için:f.ayas@mekatronikmuhendisligi.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 28-11-2013, 18:16 PM Bilal Ünalmış.) .
Konu: 36
Mesaj: 214
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

gercekten cok aciklayici olmus .her programin boyle ayrintili paylasilmasi dilegiyle.
teknik-ül şahane
ortam-ül geniş
mangır-ül tıkır

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2015

Elinize sağlık tşk ederim.
drprens, üyesi Mekatronik Mühendisliği Forum forumlarına Jan 2015 tarihinde katılmıştır.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Feb 2015

Tesekkurler dosya cok hizli indi. Mega programi guzelmis bu aradaSmile
Anlatim icinde tesekkur ederim
rowdyseqo, üyesi Mekatronik Mühendisliği Forum forumlarına Feb 2015 tarihinde katılmıştır.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 6
Mesaj: 19
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Sep 2013

ellerine sağlık canım
i.cozel66@gmail.com
İSOV-DİNÇKÖK ATL MEKATRONİK BÖLÜMÜ
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Mekatronik Mühendislik Değil, Bir Hayat Felsefesidir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 3
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Oct 2015

erişilemiyor

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 1
Mesaj: 10
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Nov 2013

linki yeniler misiniz

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Nov 2015

link ölmüş lütfen yenileyebilir miyiz?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  FluidSim Pneumatic and Hydraulic 4.2(Cracked) kilicaslanabdullah 0 1,193 01-04-2017, 10:31 AM
Son Mesaj: kilicaslanabdullah

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.