Mekatronik Mühendisliği Forum


Foto Direnç (LDR) Nedir?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 92
Mesaj: 303
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Foto Direnç (LDR) Nedir?

Optik sensör türleri içerisinde akıla gelen ilk elektronik elemandır. İngilizce Photo Resistor anlamına gelmesine karşın foto dirençler yaygın bir şekildeLDR adı ile ifade edilir. İsminden de anlaşılacağı üzere LDR, Light Dependet Resistance kelimelerinin kısaltılmış halidir. LDR, Ortamdaki ışığın şiddetine göre üzerine düşen direnç değerini ters orantılı olarak ayarlayabilen en basit optik sensör çeşididir.
Genel bir dil ile anlatacak olursam. Direnç değeri aydınlıkta azalan, karanlıkta ise artan elemana foto direnç (LDR)denir.Tam  aydınlık bir alanda yani üzerine güneş ışığı düşüyorken direnç değeri 5-10 Ω değerleri arasına kadar düşebilir. Tam karanlık bir ortamda yani üzerine az yada hiç ışık düşmezken  direnç değeri 200 MΩ gibi oldukça yüksek direnç değerleri gösterir. Yani foto direnç, üzerine düşen ışık arttıkça direnç değeri lineer olmayan bir şekilde azalır. Bu yüzden ışık şiddetinin artması direnç değerinin düşmesine, ışık şiddetinin azalması ise direnç değerinin artmasına sebep olur.
Bu özelliğinden dolayı ışık şiddeti farkı ile kontrol edilmek istenilen tüm elektronik devrelerde kullanılabilir. Bir diğer bilinmesi gereken önemli bilgi ise foto dirençler AC ve DC Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.kım türlerinde aynı özellikleri gösterirler.
 
Foto Direnç (LDR) Sembolü
Aşağıdaki fotoğrafta foto direncin devre şemalarında gösterilen üç farklı sembolünü görmektesiniz. Üzerilerinde yer alan içe doğru oklar ışık şiddetinden etkilendiğini gösterir. Şekiller ise üç farklı direnç türüdür.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Foto Diyot (LDR) Yapısı ve Çalışma Mantığı
Kalsiyum sülfat ve kadmiyum selenid gibi bazı maddeler üzerilerine düşen ışık ile ters orantılı olarak direnç değişimi gösterdiklerinden dolayı foto direnç (ldr) yapımında kullanılırlar. Bu maddeler yalıtkan bir taban üzerine yerleştirildikten sonra üst kısmına ince sarmallar halinde iletken bir tel geçirilir. Geçirilen iletken tel için çoğunlukla bakır tercih edilir. Bu iletkenin her iki ucu bir biri ile kısa devre etmeyecek şekilde dışarıya çıkartılarak elemanın ayakları teşkil edilmiş olur. Son olarak elemanın yüzeyi plastik gibi saydam ve dayanıklı bir madde ile kaplanır ki ışığı geçirirken dış çevre faktörlerine karşı sağlamlaştırılmış olur.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Foto Diyot (LDR) Işığa Duyarlılığı
Bu elemanların ışığa duyarlılığı ışık gören yüzeylerinin büyüklüğüne ve üzerindeki lensin tipine bağlı olarak değişir. Lens mercek tipi olduğu takdirde duyarlılık artmaktadır. LDR’ler yapısal hassasiyetlerinden dolayı aşırı ısıda çalışamazlar. Aşırı ısı altında (maksimum 60ºC) bozulurlar.
Foto Direnç (LDR) Kullanım Alanları
LDR, ışık ile kontrol gerektiren robot projelerinde ve otomasyon sistemlerinde oldukça kolay bir şekilde kullanılabilecek bir sensör modelidir. Günlük hayatta gerek hobi gerek endüstriyel amaçlı pek çok alanda kullanılabilir. Fakat en sık aydınlatma sektöründe karşımıza çıkmaktadırlar.
Aydınlatmada sistemlerinde, gece ve sokak lambalarında kullanılabilir. Herkesin bileceği en sık uygulama alanı ise sensörlü lamba armatürler sistemleridir. Bir başka ufak örneği ise dış kapı zillerinin de buton aydınlatması devresi içindeLDR vardır.
Fakat kararlılığı ve tepkime süresi gibi sensörleri önemsenen uygulamalarda foto direnç yerine yüksek hassasiyete sahip ve kalibre edilmiş kaliteli sensörler tercih edilir.
Foto Diyot (LDR) Sağlamlık Kontrolü
AVO metreyi ohm kademesine getiririz. Foto direnci avometremize bağladıktan sonra üzerine
bir el feneri veya çakmak gibi aletler yardımıyla ışık tutarız bu durumda direncin azaldığını görürüz.

Daha sonra LDRnin ışığı algılayan kısmını bir cisimle kapattığınızda sonsuz bir direnç değeri okuyorsanız LDR sağlamdır.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Foto Direnç (LDR) Örnek Uygulama Devresi
Yazının bu kısmında ise foto direnç ile ilgili bir kaç örnek uygulama paylaşacağım. Bu paylaştığım uygulamalar foto direnç (LDR)’yi yeni öğrenen kişilere gösterilen en bilindik örneklerdir.
LDR ile Karanlıkta Led Yakma
Aşağıda uygulama devre şemasını paylaştım. Bu şemada kullanılan elemanlara bakabilirsiniz.
Devrenin amacı: Devrenin yerleştirildiği ortam karanlık olduğunda devredeki ledi yakarak ortamı aydınlatmaktır. Ortam aydınlandığında ise ledin tekrar kendiliğinden sönmesi gerekir.
Devrenin çalışması: Devrenin çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım.
Devredeki LDR (Foto Direnç) ortama düşen ışık miktarını ölçmektedir. Eğer ışık miktarı düşük olursa LDR direnci artar bu durumda elektrik akımı kolay yolu tercih edeceğinden LDR hattı yerine transistör (BC 337) hattını tercih eder. Transistör tetiklenir ve anahtarlama özelliği sayesiyle led üzerinden devresini tamamlar.
Eğer LDR üzerine düşen ışık miktarı artarsa LDR direnci azalır. LDR üzerine düşen direnç azaldığından dolayı elektrik akımı LDR üzerindeki hattı kullanmaya başlar. Bundan dolayı transistör tetiklemez. Elektronlar şase bölgesine LDR üzerinden aktığından dolayı led üzerinden elektron akışı olamaz ve led yanmaz.
Devrede Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.otun amacı ise foto direncin aydınlık – karanlık noktasını ayarlamak için kullanılır. Bunun yerine burada yaklaşık 10k değerinde bir direnç de kullanılabilir.
Bu devre dış kapıdaki zil butonlarının gece aydınlatmasının mantığını anlatmaktadır.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
not alıntıdır..
[Resim: 80952.gif]

[Resim: edolek.png]
C.Ü MeKaTRoNiK~

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.