Mekatronik Mühendisliği Forum


Geliştirme kartlarının hangisini seçmeli
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 1
Mesaj: 2
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jun 2015

Mekatronik 2. sınıfım Robotikte biraz yeniyim pek özellik karşılştırması yapamam İnternette yaptığım araştırmalar ile hem bilgisayar hemde roboik geliştirme kartı olan kartlar varmış ben 0 dan başlayacak birisi olarak arduino uno klan aldım ama aynı zamanda benim linux da öğrenmem gerekiyor. Kullanmakt olduğum pcme linux yüklemek istemiyorum çünkü daha önce tecrübem yok ekstra bir pc alma gibi bir şansımda yok bu yüzden geliştirme kartı almaya karar verdim kullanan arkadaşlar var mı bunların kullanışı nasıl 3 sene öğrencilik hayatım boyunca kullanabileceğim bi model önerebilir misiniz

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Rasberrypi al, samet abi var burda o çok ilgiliydi bu karta videosu filanda var heralde, ubuntu yüklü geliyo rasp ta giriş çıkış pinleride var dahili Ethernet filan var işine yarar

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 1
Mesaj: 2
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jun 2015

pcDuino nasıl yani Bahsettiğim gibi özellik bakımından 3sene idare etmesi lazım

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Şimdi şöyle bişey var gömülü sistem piyasada çok yanlış algılanıyor.
İşlemci birimleri, haberleşme protokolleri, LCD kaskad segment sistemleri gibi bi çok kolları var.
Eğer 3 yıl boyunca yoğunlaşabileceğin birşey istiyorsan,
FPGA bir kit almalıısn ve VHDL dilini öğrenmelisin.
VHDL öğrenmek sana donanımsal birimlerin kontrolünü kazandırır, kritik noktalarda ALU birimini yönetmek çocuk oyuncağına dönüşür ama, Assemly de bilmek zorundasın.
Hazır kit olarak pcDuino android bildiğim kadarıyla, uygulama geliştirirsin ama dokunamazsın, donanıma olsun Programlama IDE sine olsun müdahale edemez yüzeysel bi şekilde piyasada proje yapabilirsin.
Ama sınırların olur.
Güzel işlerde GÖMÜLÜ SİSTEMLER dedikleri dünyanın temelini bilmelisin, yoksa başarılı olamassın ve donanımdan yazılımdan kaynaklanan birsürü bug ile uğraşır durursun.
Temel derken kimse sana o meşhur tabirle tekerleği baştan icat et demiyor, Yaptığın projeyi dokunarak yapman için önünde 3 yıllık bir akademi hayatı ve fırsatı olduğu için ne italyanların duino diye kakaladıkları iki kuruşluk kitlerle oyalan nede amerikalıların 30$ a bilgisayar diye pazarladıkları, hazır kütüphanelerin içinde boğulup kütüphane ve kit bağımlısı olmamanı soyluyorum.

Madem bu kadar heveslisin bir kit alıp yalayıp yutmaya,
ARM STM32 serisi bi denetleyiciyle kendine bir kart tasarla, o bilgi birikimine sahip değilsen çizgi tagemden bir kitini al kütüphanelerine bak sonra kendi kitini tasarla, 4 katlı bir pcb çiz çinli amelelere 10 tanesini 10$dan bastır.
C++ öğren sadece algoritmik yapıyı kavrasan yeter kütüphane otomasyonuna girip debelenmene gerek yok.
qT qreator kütüphanelerini öğren, qt de kendine bir kütüphane hazırla haberleşme protokolleri ve Denetleyici IO kontrolü için.
Kendi kütüphaneni ve kitini tasarla koy kenara, mezun olduğunda tak tak diye proje sunabilirsin piyasaya.
Onun dışında FPGA konusunda Alteranın ucuz bi kitini al adını hatılamadım şimdi,
VHDL mantığını kavra,
Endüstrinin hangi noktasına ilgin varsa, o noktalarda pratik çözümler için belli boolen işlemciler tasarla, koy kenara.
Temel elektronik bilgiisnde aslağa eksiğin olmasın yoksa tıkanır kalırsın, şu duruma gelmen gerekiyor.
Kendi tasarladığın devrede solder mask ın altında gorunen herhangi bir yolda GND-SIGNAL arası kaç ohm olduğunu dahi bilmenden bahsediyorum.

Yazılım konusuna gelince, bir dili tam anlamıyla bilip artık işlemciye takla attıracak konuma geldiğinde diğer dilleri öğrenmek için sadece HELP dosyalarına ihtiyaç duyacaksın bundan şüphen olmasın.
Öğrenmen gerek ilk dil C++ hiç C ile boğulmana gerek yok.
qt creatorda yazılan program Unix tabanlı sistemlerde bile çalışıyor.
Linux a gelince,
Gömülü sistemlerdeki hazır kutuphaneleri açık kodları sayesinde, büyük bir sistemin hem HMI arabirimini kullanması hemde gerekli IO konrollerini yapması açısından kullanışlı mesela çoğu uydu alıcısını receiver ı linux tabanlı görüntü işleme sistemleri linux tabanlı.
Neyse çok uzatmadan,

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 91
Mesaj: 410
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

(17-06-2015, 21:14 PM)mythmann Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.pcDuino nasıl yani Bahsettiğim gibi özellik bakımından 3sene idare etmesi lazım

Merhaba PcDuino ve Raspberry Pi kartları üzerine çalışma yaptım hala daha da yapıyorum.Bitirme projemi de bu kartlarla yapacağım.PcDuino Raspberry Pi B modeline göre üstün özellikli.Ancak yeni çıkan Raspberry Pi 2 var.Aynı fiyata 6 kat daha fazla performans.PcDuino üzerinde wifi modülü var raspberry pi de yok.Ancak raspberry pi nin kitlesi çok geniş yani istediğiniz kaynağı bulabilirsiniz.Ancak PcDuino da kaynak sıkıntılı.PcDuino da android geliştirebilirsiniz.Ubuntu image lı gelir.Ekstra olarak kendiniz bi bellek takabilirsiniz.Raspberry Pi de image yoktur.Kendiniz bir SD Kart alarak bir linux distrosu kurmalısınız.
Raspberry Pi derslerime Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. linkten ulaşabilirsiniz.Derslerin devamıda gelecektir.
Sorularınız için:f.ayas@mekatronikmuhendisligi.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.