Mekatronik Mühendisliği Forum


İş Yaşamınıza Yön Verecek 10 Altın Kural
Değerlendir:
 • 0 Oy - 0 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Bu yazımda profesyonel iş yaşamında kariyerinize yön verecek altın öğüt niteliğinde 10 kuraldan bahsedeceğim:


 1. İlk iş tecrübeniz olarak bir şirkete girdiğiniz zaman şirketin çapı ne olursa olsun farketmez, üzerinize alabildiğiniz kadar iş ve sorumluluk alın ve en az 1.5 – 2 sene boyunca her türlü işi öğrenmeye bakın, bu ilerideki kariyeriniz için size vizyon ve iş dünyası pratiği kazandıracaktır.
 2. İş bulmadan gül gibi! işinizden ayrılmayın, unutmayın yaptığınız iş hamallık dahi olsa işsiz kalmaktan daha iyidir ve iş görüşmelerine giderken hem özgüven açısından hem de görüştüğünüz işin sahiplerinin gözünde görüşmeye 1-0 önde başlayacaksınız.
 3. Çalıştığınız işyerinde her türlü pozisyona ve rotasyona hazırlıklı olun, bu öz motivasyonunuz açısından çok faydalı olacaktır, yapacağınız işin sevilecek yanlarına sarılıp daha iyi bir fırsat önünüze çıkıncaya kadar bu, yıllarınızı alsa da sonuna kadar umutla sabredin ve bu arada işinizi ihmal etmeyin.
 4. Kendinize güzel referanslar biriktirin, unutmayın ki bir sonraki muhtemel iş yerinizin size güvenmeye ihtiyacı olacaktır, hem müşterileri açısından hem de iç yapıları açısından bunu ön planda tutarlar.
 5. Müdürlük ve şeflik gibi pozisyonlar için 35 yaş sınırı artık piyasada oturmuş durumda, üniversiteden erken mezun olmaya çalışıp, erken yola çıkın ve pozisyon elde edene kadar sabredin.
 6. Eğer çalıştığınız firmada kendinizi geliştiremeyeceğinizden emin olsanız dahi 2 sene aynı pozisyonda sabırla çalışın, uzmanlık elde etmek için unutmayın herhangi bir pozisyonda 2-3 sene çalışmanız gerekecektir. Uzman olacak kadar bir süre zarfında bulunduğunuz koltukta tutunmaya çalışın.
 7. Yeni iş görüşmelerine gittiğinizde unutmayın ki firmalar için kabul edilebilir bahane seviyeniz, çalışma ortamınızın huzursuz olması, onur-gurur kırıcı bir olaya/olaylara maruz kalmış olmanızdır. Ücret ya da mesleki gelişim gibi konuları bahane olarak kabul etmiyorlar, söyleyeyim. Ek olarak kısa zaman içerisinde çok firma değiştirmiş olmak da sevimsiz karşılanıyor ve size olan güven azalıyor. Örn. 3 sene boyunca 3 firma değiştirmiş olmak gibi.
 8. Eğer terfi etmek istiyorsanız, bilgi ve birikiminiz yetmeyecektir. Dışa dönük, agresif ve oyuncu bir karakterde değilseniz, kendinizi dönüştürmeye çalışın, elinizden gelen her şeyi yapın, unutmayın arabulucu ve yaptırım gücü olmayan biri yöneticilik yapamaz.
 9. Çalıştığınız firmada şef pozisyonunda çalıştıysanız tedarikçilerinizin ayarında bir firmada kariyerinize müdür olarak devam etme imkanınız vardır. Yalnız burada dikkat edeceğiniz husus, eğer yeni sistem/sistemler kuracaksanız firma ile anlaşırken size her türlü imkanı vermesi yönünde yöneticilerden teminat almanız gerekiyor. Yoksa yapmak istediklerinizi yapamayabilir, yönetimle anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir ve uzun süre çalışma imkanı bulamadan o firmadan ayrılmak durumunda kalabilirsiniz.
 10. Yukarıda sayılan bütün maddelerde atınızı oynatırken her daim ne olursa olsun gereğinden çok, çok ve hatta yine çok fazla sabırlı olmanız gerekiyor. En pasif görevde başlasanız dahi günün birinde kendi firmanızı kurma ihtimaliniz her zaman var. Kendi işinizi kurarken hayatta bulunma amacınızı keşfedin ve amacınıza uygun bir iş yapın. Örn. Dünyaya gelme amacın insanlara rehberlik etmek, o halde uzmanı olduğun konuda danışmanlık ve eğitim firması kurabilirsiniz ve bu işi yaparak çok da mutlu olacağından içsel olarak emin olacaksın, daha sonra da pişman olmayacağını göreceksin.
Şimdi arkanıza şöyle bir yaslanın, gözlerinizi kapatın, bedeninizi serbest bırakın ve gözlerinizin önünde kendinize ait güzel bir gelecek canlandırın, başardığınızı ve zaferden zafere koştuğunuzu hayal edin, güzel bir geleceği dün olmuş bitmişçesine sevinin, sevinin ve sevinin. Güzel bir yaşam sizi bekliyor, şimdi harekete geçin!.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.