Mekatronik Mühendisliği Forum


Kalite Maliyetleri Sınıflandırma
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Kalite maliyetlerinin toplandığı üç maliyet sınıfı vardır. Bunlar:

1.Önleme Maliyeti: Önleme aynı veya benzer hata veya yanlışların tekrar ortaya çıkmasını imkansız veya güç yapacak bütün deneyimlerin toplamından yararlanma ve özel faaliyetlerin geliştirmenin temel yönetim sisteminde birleştirilmesiyle sağlanır. Kalite önleme maliyeti özellikle hata önleme amacı için tasarlanmış bütün faaliyetlerin maliyetini içerir.
2.Ölçme-Değerlendirme  Maliyeti: Ürün/hizmetin tasarımından  müşteriye teslimine kadar bütün üretim prosesi boyunca kabul edilebilirliğini belirlemek için yapılan değerlendirmelerin maliyetidir.
3. Başarısızlık (hata) Maliyeti: İç ve dış olmak üzere iki sınıfta incelenir.
3.1.İç Başarısızlık (hata) Maliyeti: Kalite değerlendirmede ortaya çıkan uygun olmayan ürün için yeniden işleme veya hurda maliyetleridir.
3.2. Dış Başarısızlık (hata) Maliyeti: Müşteriye teslim edildikten sonra uygun olmayan veya uygun olmaması beklenen ürün veya servisin ortaya çıkardığı maliyetleri (müşteri şikayet incelemeleri, geri alma ve cezalar gibi) içerir. 
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.