Mekatronik Mühendisliği Forum


Kalite verimlilik, maliyet ve çevrim zamanı ilişkisi
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Kalite ve verimlilik: Verimlilik çıktının kullanılan kaynaklara (girdilere) oranıdır. Verimlilik işgücü, hammadde veya sermaye gibi kaynaklardan birine (veya toplamına) göre hesaplanabilir. Yanlışlara ve yeniden işlemeye yola açan nedenlerin belirlenip, ortadan kaldırılması ile kalite iyileştirildiğinde daha fazla çıktı elde edilecek bu da oranı arttıracaktır. Bu kalitedeki iyileşmenin verimlilikte doğrudan artışa yol açtığını gösterir.

 
Kalite ve maliyetler: Tasarım kalitesi (ürün özellikleri) artışı maliyetlerde artışa yol açarken uygunluk kalitesindeki artış yeniden işleme, şikayetler, hurda ve diğer kusurlarda azalmayı sağladığı için maliyette önemli azalışa neden olur. Bu da satış fiyatlarını arttırmaksızın ürün özelliklerinde artışla kusurlar maliyetlerinden tasarrufu etmeye, böylece daha yüksek müşteri tatmini ve satış gelirinde artışa yol açar.
Kalite ve çevrim zamanı: Kalite iyileştirme çabaları ile yeniden işleme ve kusurlu sayıları azaldığı için bunlar için harcanacak zaman ortadan kalkacak böylece çevrim zamanı (ürün veya hizmet gerçekleştirme zamanı) da azalarak müşterilerin istek ve beklentileri daha hızlı karşılanabilecektir.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.