Mekatronik Mühendisliği Forum


Lityum-iyon piller
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 88
Mesaj: 180
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

Lityum-iyon piller

1970 yılında kimyager Stanley Whittingham tarafından icat edilen lityum iyon piller, farklı boyut ve şekillerde kullanılabilmesiyle, günümüzün boyutuna göre en iyi enerji kapasitesine sahip pilleri olarak kullanılıyor.

Lityum iyon pil (Li-ion) bir çeşit yeniden doldurulabilir pil. Çoğunlukla elektronik araçlarda kullanılır. Ağırlıklarına-büyüklüklerine oranla verebildikleri yüksek enerji ile en iyi pil çeşitlerinden biridir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bu pillerde hafıza etkisi yoktur ve kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları yavaştır. Uygunsuz kullanılmaları halinde tehlikeli olabilirler. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise diğer pil türlerine göre ömürleri daha kısa olabilir. Daha gelişmiş lityum iyon pil tasarımları ise lityum polimer pil (lithium polymer cell) ve lityum titanat pil hücreleridir.
[Resim: Lityum_iyon_battery.jpg]
Hafifliği ve az yer kapmalasıyla bilinen lityum iyon bataryalar cep telefonlarını daha ince ve zafir, elektrikli araçları ise daha kullanılır hale getirmektedirler. Diğer tüm bataryalar gibi, bir elektrottan diğerine iyon ve elektronların gönderildiği kimyasal bir takım reaksiyon prensibine dayalı olarak çalışmaktadırlar. Lityum iyon bataryaların yanmalarını engelleyici bazı koruma tedbirleri iç dizaynlarında yer almaktadırlar. Şemada basitçe gösterildiği gibi bunlardan bir tanesi ve en güvenilir olanı küçük bir sigortalarının olmasıdır.
[Resim: lityum-ion-batarya-teknolojisi1.jpg]
[Resim: mekatronikalt.jpg]

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.