Mekatronik Mühendisliği Forum


Mekatronik Hakkında Soru&Cevap-1
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 42
Mesaj: 65
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2012

1-)Global dünyada mekatroniğin durumu nedir?

Mekatronik en basit tanımıyla, Makine, Elektronik, Bilgisayar, Yazılım, Kontrol ve Sistem Tasarımı Mühendisliklerinin ortak paydada buluştuğu bir disiplindir. Yalnız bu tanıma bakınca, biraz ondan biraz bundan kombine bir alan olduğunu anlamak da yanlış olur. Mekatronik olarak adlandırılabilecek bütün sistemlerle ilgilenen oldukça kapsamlı ve spesifik bir disiplindir. Teknolojik gelişmeler ve mekatronik sistemlerin yaygınlaşması da bu gerçeği doğrulamıştır. Dünya genelinde 40 yılı aşkın bir mazisi olan Mekatronik ve Mekatronik Mühendisliği kavramları, bu noktada hak ettiği değeri bulurken, ülkemizde yaklaşık 10 yıllık bir mazisi olan bu kavramlar ancak oturmaya başlamıştır. Ülkemizde de teknolojik altyapının gelişmesiyle mekatronik kavramı, mühendislik alanının vazgeçilemez bir disiplini olacaktır. Unutmayalım ki bir zamanlar Endüstri Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü’nden ayrılmış ufak bir alan olarak görülürken, şimdi bu değerlendirme kulağa komik geliyor.

2-)Sadece belli bir alanda iş yapan fabrikada çalışmak insanı kısıtlar mı?

Mezun olan bir öğrencinin, hangi mühendislik dalından mezun olursa olsun çalışma hayatında bazı alanlarda uzmanlaşması gerekecektir. Bu kaçınılmaz ve aslında olması gereken bir durumdur. Bu noktada önemli olan çalıştığı pozisyonun kendini geliştirmesi ve güncel tutmasına ne kadar imkân verdiğidir. Bir fabrikanın mühendisi olmak değil, belli bir alanın uzmanı olmak önemlidir. Bu açıdan iş seçiminde imkânlar dâhilinde bu detaya dikkat etmek de fayda var. Tabii çalışma hayatı boyunca kendini ne kadar güncel tutacağı büyük ölçüde çalışanın iç motivasyonu ile de alakalıdır.
3-)Mekatronik mühendisi mezun olunca piyasadaki yeri nedir?

Bir mekatronik mühendisini mezun olduğu zaman, genel olarak üç ayrı şekilde çalışma imkânı bekliyor. İlki, her mühendislik dalında olduğu gibi kendi işini kurmak. Kendi kuracağı bir firma ile belirli bir hizmet, ürün satabilir veya danışmanlık yapabilir. Bugün devlet bu konuda birçok destek programları ile bu tarz girişimleri desteklemektedir. İkinci olarak otomasyon hizmeti veren firmalarda çalışabilir. Bu firmaların ilgi alanı direk mekatronik ile alakalı olup, endüstriye mekatroniği taşıyan firmalardır. Üçüncü olarak da, mezun olan bir mühendis, mekatronik sistem üreten veyahut üretiminde mekatronik sistem kullanan her türlü endüstriyel firmada çalışabilir. Görüldüğü gibi mekatronik mühendisleri oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptirler. Tabii kamu veya özel sektör ayrımı bahsimizin dışındadır.

4-)Mekatronik mühendisi hangi odaya bağlıdır?

Mekatronik Mühendisliği’nin şu an için bir odası bulunmamakla birlikte, Makine Mühendisleri Odası’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir.Arkadaşlar aklınıza takılan başka sorular olursa alt bölüme yorum yazabilirsiniz.Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin YILDIRIM hocama ve Öğretim Görevlisi
Arş. Gör. Sertaç SAVAŞ Hocalarımıza bizi kırmayıp sorduğumuz soruları yanıtladığı için canı gönülden teşekkür ediyorum.

SİTE KURUCUSU
Ömer Yasin Adıgüzel
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ
E-MAİL:adiguzel51@gmail.com

Bilgi Paylaştıkça Büyür ,UNUTMAYALIM!!!!


Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 11-06-2013, 17:52 PM Ömer Yasin ADIGÜZEL.) .
Konu: 3
Mesaj: 4
Cinsiyet:
Kıdem: Sep 2013

merhaba ben mekatronik mühendisliği okumak isitiyorumda bir mekatronik mühendisinin öğrenmesi gereken bilgisayar dilleri nelerdir yardımcı olurmusunuz?

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 36
Mesaj: 214
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jul 2013

alanına göre değişir..ama mutlak c/c++ bilmeli
teknik-ül şahane
ortam-ül geniş
mangır-ül tıkır

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Belirtme
Kıdem: Sep 2013

rüzgar13, eğer gömülü sistemler alanında çalışacaksanız c(embedded c,ansi c) programlama dilinde kendinizi ilerletmeniz lazım.Tabi bazı projelerinizde arayüz kısmı da lazım olacağı için c# - tabi tercihe bağlı,tavsiyem c# - üzerinde de durmanız lazım.Mikrodenetleyici,mikroişlemci kısmına gelirsek Assembly de lazım olabilir,çalışacağınız firmaya bağlı biraz da bu durum.
linuXl0v3r

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 26-10-2013, 23:56 PM yuci.) .
Konu: 6
Mesaj: 19
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Sep 2013

Mekatronik Mühendisliği; 3 mühendisliğin(elektronik, bilgisayar, makine) birleşimi değildir Smile bazıları bu şekilde tabir ediyor. Bu mühendislik insana geniş çapta düşünebilme yetisi verir. Bir makineye bakarken onun sadece mekanik tasarımını değil varsa elektronik tasarımını - elektronik tasarımı kontrol eden kodları hayal edebilme gücüdür mekatronik, aldığı eğitimle madde olan her şeyin imalatının imkansız olmadığını kafasına oturtan mühendis tipidir mekatronik mühendisi Smile maddeyi cisme taşıma hevesini arttırır, imal etme duygularını kabartır, mesleğine karşı iyi niyetli olmazsan asla anlamını bilemeyeceğin, kompleks sistemdeki hatayı bulamayacağın mühendisliktir mekatronik Smile
i.cozel66@gmail.com
İSOV-DİNÇKÖK ATL MEKATRONİK BÖLÜMÜ
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Mekatronik Mühendislik Değil, Bir Hayat Felsefesidir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mekatronik Hakkında Sorular sellim81 66 43,794 15-07-2016, 16:35 PM
Son Mesaj: Utkay Nesim
  Mekatronik Bölümü Tercih Hakkında! cnc 0 2,026 07-07-2015, 22:43 PM
Son Mesaj: cnc
  Mekatronik Hakkında Soru&Cevap-3 Ömer Yasin ADIGÜZEL 1 5,421 30-06-2015, 16:15 PM
Son Mesaj: Ali Yücel
  Mekatronik Mühendisliği Hakkında bilinen yanlışlar Fahri Yasin AYAS 4 4,733 15-12-2013, 18:34 PM
Son Mesaj: Mustafa Sarı
  Tercih Zamanı-Mekatronik Hakkında Herşey(Tüm Sorular) Fahri Yasin AYAS 4 11,928 03-07-2013, 16:45 PM
Son Mesaj: Fahri Yasin AYAS
  Mekatronik Hakkında Soru&Cevap-2 Ömer Yasin ADIGÜZEL 0 9,986 11-06-2013, 17:45 PM
Son Mesaj: Ömer Yasin ADIGÜZEL

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.