Mekatronik Mühendisliği Forum


Mekatronik Hakkında Soru&Cevap-2
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 42
Mesaj: 65
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2012

1-)İmza yetkimiz var mı? İmza konusunda ne gibi detaylar var?

Bazı projelerde imza yetkisi, ilgili odanın talep ettiği bazı kursların tamamlanması ile verilir. Bir önceki sorunuzda da belirttiğim gibi Mekatronik Mühendisliği halen Makine Mühendisleri Odası’nın altında faaliyet göstermektedir. Odanın yetkilendirme kapsamında bir kısım Makine Mühendisliği, bir kısım da Endüstri Mühendisliği projeleri yer almaktadır. Şu an itibariyle Mekatronik Mühendisleri için herhangi bir projede imza yetkisi verilmemektedir.

2-)Mekatronik mühendisi için yurtdışının ne gibi imkânları vardır?

Bu soruyu eğitim açısından değerlendirecek olursak, staj, kurs, yüksek lisans gibi girişimleri faydalı buluyorum. İlk olarak öğrencinin yurtdışına çıkmış olması, kafasındaki birçok tabuyu kırmasını sağlıyor. Bir insan ancak hayal edebildiği kadarını hedefler. Öğrenci için yurtdışına çıkmak hayal gibi gelirken, yaşadığımız yüzyılda, aslında dünyanın küçük bir yer olduğunu, mesafelerin kısaldığını anlıyor. Böylece yurtdışına çıkmak bile hayal iken, örneğin Amerika’da doktora yapmak hayal olmaktan çıkıyor. İkinci faydası ise öğrencinin, hep dilimize doladığımız garp milletinin oturmuş sistemini görmesi, özellikle de endüstriyel alandaki profesyonellik ile tanışması. Bu açıdan da öğrencilerin ufkunu genişletmek adına faydalı olacağını düşünüyorum.

3-)Türkiye’deki mekatronik mühendisleri dünya standartlarına ulaşmak için neler yapmalılar?

Bu soruyu ve sorunu daha genel bir çerçevede mühendislik kavramı için çözümlemek daha doğru olacaktır. Türkiye’de mühendislik kavramının tam olarak oturmadığı şikayetlerini, her mühendisten dinleyebilirsiniz belki. Mühendis çözüm üreten insandır, araştıran, geliştiren, bütünü daha geniş bir perspektiften görebilen insandır. Şayet bu vasıflara sahip değilseniz veya çalıştığınız firma yeteri kadar kurumsal değil ve sizden böyle beklentileri yoksa mühendis olmanızın pek bir anlamı yoktur bence. Örneğin kapsamlı bir yazılım projesine adım atarken “dur şunun veritabanını yazmaya başlayayım” diyorsanız ve analiz, planlama, geliştirme, test, dokümantasyon gibi aşamalardan bihaberseniz, gerçekten dünya standartlarından uzaksınız demektir. İtiraf etmek gerekirse, ne yazık ki bugün mezun olan birçok öğrenci proje planlamayı, proje yönetimini bilmeden piyasaya atılıyorlar.

4-)Mekatronik mühendisliği için Türkiye’deki hangi firmalar daha elverişli?

Üçüncü soruda bahsettiğim gibi mekatronik mühendisinin çalışma alanları oldukça geniş. Bahsettiğim seçeneklerden birisine yönlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, firmanın kurumsal yapısı ve pozisyonun gelişime, uzmanlaşmaya açık olmasıdır. Bunun haricinde sektörel olarak tercih, kişinin ilgi alanı veya imkânları ile alakalıdır.Arkadaşlar aklınıza takılan başka sorular olursa alt bölüme yorum yazabilirsiniz.Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin YILDIRIM hocama ve Öğretim Görevlisi
Arş. Gör. Sertaç SAVAŞ Hocalarımıza bizi kırmayıp sorduğumuz soruları yanıtladığı için canı gönülden teşekkür ediyorum.

SİTE KURUCUSU
Ömer Yasin Adıgüzel
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ
E-MAİL:adiguzel51@gmail.com

Bilgi Paylaştıkça Büyür ,UNUTMAYALIM!!!!


Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 11-06-2013, 17:53 PM Ömer Yasin ADIGÜZEL.) .


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mekatronik Hakkında Sorular sellim81 66 43,807 15-07-2016, 16:35 PM
Son Mesaj: Utkay Nesim
  Mekatronik Bölümü Tercih Hakkında! cnc 0 2,030 07-07-2015, 22:43 PM
Son Mesaj: cnc
  Mekatronik Hakkında Soru&Cevap-3 Ömer Yasin ADIGÜZEL 1 5,426 30-06-2015, 16:15 PM
Son Mesaj: Ali Yücel
  Mekatronik Mühendisliği Hakkında bilinen yanlışlar Fahri Yasin AYAS 4 4,738 15-12-2013, 18:34 PM
Son Mesaj: Mustafa Sarı
  Mekatronik Hakkında Soru&Cevap-1 Ömer Yasin ADIGÜZEL 4 7,347 15-12-2013, 01:45 AM
Son Mesaj: 1sl4m
  Tercih Zamanı-Mekatronik Hakkında Herşey(Tüm Sorular) Fahri Yasin AYAS 4 11,930 03-07-2013, 16:45 PM
Son Mesaj: Fahri Yasin AYAS

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.