Mekatronik Mühendisliği Forum

Merhaba ben yeni mühendis :)
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konu: 1
Kıdem: Jul 2016

Herkese merhaba, ben Hüseyin Bektaş. Bu yıl Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü kazandım  Blush.

Okul başlamadan önce kendimi biraz geliştirmek istiyorum, ama ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilmiyorum  Undecided. İlk aklıma gelen şey bir arduino alıp programlamaya başlamak oldu. Ama doğru bir karar mı olur bilemiyorum.

Türkiye'de satılan setler içindeki parçalara göre biraz pahalı geldi. Bunun için Aliexpress'e baktım ama çok sayıda set var. Hangisini almam daha iyi olur karar veremedim.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Buradaki setler arasında kaldım. Sizce hangisini almam başlangıç için daha doğru olur ?

Bir diğer sorum ise ilk dönem teknik çizim dersimiz varmış. Bunun için hangi programı kullanmam daha doğru olur ?

Teşekkürler  Blush

Teşekkür Edenler
.
Konu: 38
Kıdem: Apr 2017

Merhabalar hüseyin aramıza hoşgeldin Smile Öncelikle sana cok tavsiyelerim olucak bunu belirterek başlıyalım Smile Programlamaya girişte en önemli sana en gerekli olan şey algoritma mantıgını ögrenmek algoritma mantıgını ögrendikten sonra artık diger programlama dillerini ögrenmen kolaylaşıcak zaten programlama dilleri benzer oldukları icin sadece noktalama ve ayraçlar kısmı farklı bunları ögrenerek birden fazla programlama dilini ögrenmiş olucaksın Smile Bu ön bilgilendirmeyi verdikten sonra cizim programı olarak en cok solidworks kullanılıyor kolaylık bakımından ama authocad yeni fusion modeli ile piyasaya güzel bir giriş yapmış ve oda aynı ölcüde bolca kullanılmaya başlamıstır. Genellikle cizimde bu iki program kullanılıp analiz kısımları ansyss vb geliştirme analiz programlarında inceleme yapılmaktadır. Arduinoya gelirsek arduino cok kolay ve ögrenilmesi gerekli platformlardan birtanesi sana en güzel tavsiye her modülü kit şeklinde alıp teker teker deneyerek ögrenmen daha sonra kompleks tasarımları yapmakta zorluk cekmeyeceksn.Kendine multimeter alman gerek board alman gerek devreyi calıstırmadan gerekli akımların olup olmadııgını ölcüp bu sekilde devrenin zarar görmeden calısmasını istiyorsan bunlara dikkat etmen gerekk Smile Smile Smile fazla detay veremedim sanırım şimdi senin alıcagın kit e gelecek olursak
bunu tavsiye ederim zaten sen bu modüller ile ugraşmaya başladıktan sonra kafanda güzel şeyler gelişir ve ihtiyacın dahilinde malzemeler alırsın. Başka geliştirme ortamlarınıda araştır . RaspberyyPi gibi diger kartlarıda yavaş yavaş araştırıp o ortamlarada ilerlemeyi unutma Smile
Ve sana bir abi kardeş tavsiyesi:
Asla kimsenin yapamazsın sen başaramazsın laflarına kulak asma azim ve çalışma ile herşeyi halledebilirsin Smile tekrardan aramıza hoşgeldinnn Smile

Teşekkür Edenler
.
Konu: 1
Kıdem: Jul 2016

(18-08-2017, 14:09 PM)Alper_Arslantas Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Merhabalar hüseyin aramıza hoşgeldin Smile Öncelikle sana cok tavsiyelerim olucak bunu belirterek başlıyalım Smile Programlamaya girişte en önemli sana en gerekli olan şey algoritma mantıgını ögrenmek algoritma mantıgını ögrendikten sonra artık diger programlama dillerini ögrenmen kolaylaşıcak zaten programlama dilleri benzer oldukları icin sadece noktalama ve ayraçlar kısmı farklı bunları ögrenerek birden fazla programlama dilini ögrenmiş olucaksın Smile Bu ön bilgilendirmeyi verdikten sonra cizim programı olarak en cok solidworks kullanılıyor kolaylık bakımından ama authocad yeni fusion modeli ile piyasaya güzel bir giriş yapmış ve oda aynı ölcüde bolca kullanılmaya başlamıstır. Genellikle cizimde bu iki program kullanılıp analiz kısımları ansyss vb geliştirme analiz programlarında inceleme yapılmaktadır. Arduinoya gelirsek arduino cok kolay ve ögrenilmesi gerekli platformlardan birtanesi sana en güzel tavsiye her modülü kit şeklinde alıp teker teker deneyerek ögrenmen daha sonra kompleks tasarımları yapmakta zorluk cekmeyeceksn.Kendine multimeter alman gerek board alman gerek devreyi calıstırmadan gerekli akımların olup olmadııgını ölcüp bu sekilde devrenin zarar görmeden calısmasını istiyorsan bunlara dikkat etmen gerekk Smile fazla detay veremedim sanırım şimdi senin alıcagın kit e gelecek olursak
bunu tavsiye ederim zaten sen bu modüller ile ugraşmaya başladıktan sonra kafanda güzel şeyler gelişir ve ihtiyacın dahilinde malzemeler alırsın. Başka geliştirme ortamlarınıda araştır . RaspberyyPi gibi diger kartlarıda yavaş yavaş araştırıp o ortamlarada ilerlemeyi unutma
Ve sana bir abi kardeş tavsiyesi:
Asla kimsenin yapamazsın sen başaramazsın laflarına kulak asma azim ve çalışma ile herşeyi halledebilirsin Smile tekrardan aramıza hoşgeldinnn

Hoşbuldum Smile . Sizin sıraya göre yazmaya başlıyorum bende.
Algoritma bilgim var, temel düzeyde c öğrenmeye başlamıştım zaten. Bir noktaya kadar gelebildim.
Çizim programlarına bakacağım, bir tanesini kurup çizmeye başlamayı düşünüyorum Smile Tabi bu kadar kolay değildir diye düşünüyorum. Öğrenmeye başlayacağım en azından Smile
Arduino çok ilgi çekici geldi evet. Yapılabilecek şeylerin sınırı olmadığını düşünüyorum. Tabi hayal gücüme bağlı olacak bu Smile
Board denilen şey bread board mı oluyor peki ? Orada takıldım. Zamanında şöyle bir havya ve multimetre almıştım. İş görür mü bunlar ? Yoksa önerdiğiniz bir model var mı ?

Önerdiğiniz seti alacağım tamamdır. Arduino programlamak için hangi dil kullanılıyor acaba ? C öğrenmem doğru olur mu sizce ?
Son olarak klon arduino kullanmam bir sorun olur mu ?

Çalıştıktan ve azimli olduktan sonra insanın yapamayacağı şey yoktur diye düşünüyorum Smile

Teşekkürler

Teşekkür Edenler
.
Konu: 38
Kıdem: Apr 2017

Smile evet dedigim şey o bread board Smile Smile hızlı işlemler yapmıyacaksan yani çözümleme yada video fotograf çözümlemeleri gibi agır işlemciye gereksinim duyan işlemleri tabiki klonlar ile başaramıyacaksın Smile o yüzden sana raspberyy önerdim işlemci yönünden gayet tatmin edici bir geliştirme kartıdır kendisi Smile Smile cok heyecanlısın biliyorum herşeyi ögrenmek herşeyi bilmek yapmak istiyorsun bu seni yoracak ve bazı konularda seni ümitsizlige itebilir demem o ki herşeyi sırası ile yap güzel bir takvim yap kendine herşeyi sıra sıra ilmek ilmek saglam şekilde yaparak ilerle bu seni hem prensip sahibi birisi hemde proje yürütmede planlama konusunda başarıya götürecektir. Smile
Sonra arduino kartını her dil ile kodlayabilirsin aslında bütün programlama kartlarını her dilde kodlayabilirsin. Mantık şu şekilde derleyici kendine ait olan dili hex dili olarak makine diline cevirerek işlemciye yollar. Sen bunu c c++ java phyton vs.. herhangi bir dille yazsan bile sonucta bu hex. olarak karta yüklenmektedir. Smile Smile Bunu ileriki dönemlerde mikroişlemci tasarım kodlama dersinde görüceksin konudan konuya atladık sanırım Smile Smile tavsiyem c c++ cok döküman var bunlarda cok kısa sürede kendini geliştirerek bu dünyaya büyük bir adım atıcagını düşünüyorum . Smile son olarak multimeter elinde varsa boşa masrafa gerek yok seni idare eder. Bol bol oku ingilizceni geliştir çünkü hiçbir kaynak türkce degil Smile aslında daha birçok anlatılması söylenmesi gereken şeyler var ama buradan sizlere aktarmak biraz güç oluyor umarım sorularına cevap bulmuşsundur. Smile

Mekatronikmühendisleri dernegi catısı altında bircok mekatronik mühendisi bulunmakta üniversitende bulunan temsilciler ile irtibata gecip bizlerle daha iyi bilgi alışverişinde bulunabilir hatta sende bizler ile takım arkadaşı olarak bu yolda insanlara faydalı olabilirsin Smile Forum blog instagram facebook ve diger ortamlarda bulunan her arkadaşımıza sorularına cevap bulamadıgın anda mesaj atabilir yardımlarını istiyebilirsin. Smile

Teşekkür Edenler
.

Foruma atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.