Mekatronik Mühendisliği Forum


Meslek Seçimi, Uygunluk ve Yeterlilik
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Lise döneminde üniversite ve bölüm tercihi yaparken hepimiz türlü türlü sıkıntılar yaşayıp, belki de çoğumuz yanlış tercihlerde bulunmuşuzdur. Okumayı tercih ettiğimiz meslek dalı, eğitim esnasında aslında eğitime başlamadan önceki gibi bizi heyecanlandırmamış, yahut severek okusak bile piyasada denk geldiğimiz çalışma ve çevre koşulları yüzünden mesleğimizden adım adım soğumuşuzdur.

Öncelikle her şeyi bir kenara bırakalım ve sadece şunu düşünelim. Sevdiğimiz işi yapmak mı yoksa bizi ve ailemizi geçindiren yeteneklerimize uygun işi yapmak mı bizi daha çok mutlu edecektir? Aslında sorunun cevabı içindedir, tabii ki ikinci şık. Çünkü hobi olarak gördüğümüz bir işi yapmak bize para kazandırsa da o artık bizim için bir hobi değil teslimi için zaman kısıtlaması olan, zaman-aksiyon planlaması iyi yapılması gereken, içinde profesyonel iş yaşamına dair unsurlar bulunduran başlı başına bir iştir. Kendi deneyimlerimden örnek vermem gerekirse; duygu ve düşüncelerimi edebi bir dille yazıya dökmekten hoşlanan biriyim. Şiir yazarken bir vesileyle kendimi öykü yazarken buluyorum. Yazdığım öykü denemelerinin bazıları güzel, bazıları da berbat olabiliyor. Bu aşamada Türkiye'nin sayılı öykü yazarlığı kurslarından birine yazılıyorum ve öykü yazma teknikleri ve üslupları konusunda eğitim görüyorum, teknikleri bir bir dinliyorum ve uygulama ödevleri yapıyorum. Kurs bitiminde, profesyonelce öykü yazmaya başlıyorum ve teknik kullanarak yazmak, yazarlığın o sözel ve sıcak havasına gölge düşürerek, onu soğuk, matematiksel ve mekanik bir eylem haline dönüştürüyor. İlerde yayıncıların kitap projelerime getireceği zaman kısıtlamaları, zoraki ve kitabın bütünlüğünü bozan düzeltmeleri, tekniğin kusursuz kullanımına ek olarak hikayelere ruh da katmama rağmen kitapların tutmaması, vb. daha nice zorluklarla karşılacağım ve bu tür zorluklar dolayısıyla hem en sevdiğim hobimi kaybetmiş olacağım hem de maddi zararlara uğrayacağım. Bu yapmaktan hoşlandığım bir hobinin profesyonel bir iş haline dönüşünce, bende yarattığı çaresizlik algısına yenik düşme olarak da algılayabilirsiniz tabii, ancak yine de bütün bunları göz önüne alarak atılmak lazım bu tarz işlere.

İşte bu aşamada iyi para kazandıran hangi işe yeteneğimizin yatkın olduğunu belirlemede rehberlik uzmanlarına epeyce iş düşüyor, sizin karakterinizi, yaşantınızı gerekli gözlemlerle ve testlerle analiz edebilecek ve size doğru rehberliği sağlayabilecek konusunda yetkin bir uzman sayesinde profesyonel hayatınıza sağlıklı bir şekilde yön de verebilirsiniz, tabii ki bu sizin önünüzdeki yaşamı ne kadar ciddiye aldığınıza göre değişecektir.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 05-04-2016, 13:37 PM Utkay Nesim.) .


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.