Mekatronik Mühendisliği Forum


Metraj Programları Ne İşe Yarar?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 11
Mesaj: 11
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2016

Metraj Programları Ne İşe Yarar?

İnşaat işlerinde bir yapıyı meydana getiren elemanların ayrı ayrı ölçülerek, inşada kullanılacak malzeme miktarının hesaplanması metraj olarak adlandırılmaktadır. Bir yapı inşaatının başlangıcından bitimine kadar her evresinde ayrı planlama ve projelendirme işleri yapılmaktadır. İnşayı oluşturan tüm alanlar ise kendi özelinde metraj hesaplamalarına tabi olmaktadır. Maliyet hesaplarının tamamı metraj çıkarma ile gerçekleştirilir. Metraj çıkarma işlemleri oldukça zorlu, uğraştırıcı ve hassas bir süreçtir. Yapılacak ufak bir hesaplama hatası beraberinde birçok olumsuz sonucu doğurabilmektedir. İnşaat sektöründeki bu zorlu süreçleri kolaylaştırmak, iş yükünü azaltmak ve riski minimum seviyeye indirgemek için ise Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. vardır. Metraj yazılım programları sayesinde inşaat sektöründe faaliyet yürüten kişi, firma veya kurumlar yapılacak inşanın tüm alanları için kullanılacak malzeme miktarı, birim fiyatı ve toplam bütçeyi rahatlıkla hesaplayabilmektedir.

[Resim: anaekranalt.png]

Metraj programlarını yapı-inşaat firmaları, inşaat mühendisleri, mimarlar gibi sektör içerisinde bulunan herkes kullanabilmektedir. Metraj programları ile kazı-dolgu işlemleri, temel tecrit işlemleri, grobeton, betonerme betonu, demir işleri, kalıp işleri, duvar, döşeme kaplamaları ve benzeri işlemler için metraj hesaplamaları kolaylıkla yapılabilmektedir. Yani temelde metraj yazılım programları sayesinde kalıp metrajı, beton metrajı, demir metrajı gibi hesaplamalar bilgisayarda yapılmaktadır. Metraj programları; donatı metrajı, donatı adet hesabı, raporlama (XLS, PDF), demir, kalıp, kalıp iskelesi metrajı, yeşil defter ve keşif özetleri, ihaleye hazırlık safhasındaki hakediş Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. gibi konularda büyük kolaylık sağlamaktadır.

İnşaat sektöründeki metraj hesaplama çalışmalarındaki genel eksikliği gidermek adına farklı metraj programları kullanıma sunulmaktadır. Com Platinum metraj programı ile tüm donatı metraj hesaplamaları, adet hesaplamaları, donatı metraj raporlamaları ve ihaleye hazırlık sürecindeki tüm hakediş metraj hesaplamaları yapılabilmektedir. Com Standard metraj programı ile beton, kalıp ve kalıp iskelesi metraj hesaplamaları yapılabilmektedir. DWG formatındaki statik projeler üzerinden metraj hesabına ulaşabileceğiniz Com Standard metraj programı ile yeşil defter ve keşif özetlerini aynı zamanda kalıp takımlama listelerini de raporlayabilirsiniz. Com Enterprise metraj programı sayesinde donatı, beton, kalıp, kalıp iskelesi ve kaba metraj hesaplamalarının tüm süreçleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Yine bu program ile donatı sipariş ve kesim listeleri oluşturulabilmektedir. Com Server metraj programı ile çok kullanıcılı metraj otomasyon sistemine sahip olabilirsiniz. Com Server ile farklı lokasyonlarda yer alan şantiyeleri tek bir merkezde toplayarak, tüm bilgileri tek bir metraj veri tabanında buluşturabilirsiniz. Ayrıca tüm kaba metraj hesaplamalarını otomatik olarak yapabilirsiniz.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mimari Metraj ile Çizimden Metraj Çıkarma CB Yazılım 0 832 10-04-2017, 13:45 PM
Son Mesaj: CB Yazılım
  Kiriş Metraj Programıyla Hızlı Metraj Hesaplama CB Yazılım 0 658 27-03-2017, 12:16 PM
Son Mesaj: CB Yazılım
  Com Platinum Metraj Çıkarma Programı Ne İşe Yarar? CB Yazılım 0 700 27-02-2017, 15:09 PM
Son Mesaj: CB Yazılım

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.