Mekatronik Mühendisliği Forum


Mühendislik Yolunda İzlenmesi Gereken Metodlar
Değerlendir:
 • 0 Oy - 0 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


Konu: 39
Mesaj: 73
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Aug 2013

Ülkemizde hemen hemen her ilde üniversite ve üniversiteler bünyesinde mühendislik fakülteleri var ve bu fakültelerden her sene farklı branşlarda mühendis adayları piyasada kendilerine iş bulmak için sıraya giriyorlar. Mühendislik ve teknoloji fakülteleri verilen eğitimin cesameti ne olursa olsun mühendis değil mühendis adayı yetiştiriyor ve mezun ediyor, peki bir mühendis adayının mühendis olması için izlemesi gereken yollar nelerdir ?

 • Öncelikle günümüzde mühendislik çalışmaları global ortamda yürütüldüğü, çoğu kurumun yurt dışındaki firmalarla ticari ilişkisi olduğu için o kurumun ilişkide bulunduğu firmaların dilinden konuşacak mühendis/ mühendis adaylarına ihtiyaç oluyor. İngilizce başta olmak üzere, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Rusça, hatta Arapça dillerinden bir ya da birkaçını bilmek zorunlu hale geldi.
 • Mühendislik ve arge çalışmaları yapacak mühendis adaylarının istatistiki ve nümerik analiz metodlarına hakim olması bekleniyor. Bunun eşliğinde bazı firmalar ansys, matlab, minitab gibi yazılımların yanında cad/cam, moldflow analiz vb. yazılımların kullanım bilgisini de şart koşuyor.
 • Sadece bunlar da yetmiyor, eğer profesyonelce çalışmayı ilke edinmiş firmalara başvuruyorsanız, sap, logo, vb. erp yazılımlarına da bulaşmış olmanız gerekiyor. Erp projeleri konusunda deneyimli mühendislere her zaman ihtiyaç olabiliyor.
 • Elektrik-elektronik, yazılım, mekatronik mühendisleri için bazı firmaların bazı pozisyonlar için beklentisi proteus, c, c#, c++, PCB kartı dizayn etme, vb. konuları bilmesi yönünde. Bu da dikkat çeken bir başka konu, tabii ki bu konularda kendisini yetiştirmiş diğer mühendislik dalları mezunları da bu pozisyonlar için uygun görülebilir diye düşünüyorum.
 • B sınıfı ehliyet sahibi olmak ise gözden kaçabilen ancak önemli bir kriter. Sonuçta satış, proje, satınalma vb. bazı pozisyon çalışanlarının mesailerinin bir bölümü bazı günler yollarda geçebiliyor.
 • Mühendis adaylarının öğrencilik hayatlarını nasıl geçirdikleri de malum değerlendirme konularından biri. Yurtdışı deneyimi var mı, projeli ve uzun dönemli stajlar yapmış mı, sosyal faaliyetleri var mı, sosyal yanları kuvvetli mi bunlar da epeyce araştırılıyor. Facebook, linkedin, twitter hesaplarınızı bile inceleyen firmalar mevcut.
 • Kariyer planınızı doğru yapıp yapmadığınızı da irdeleyen firmalar çoğunlukta, bir 5 sene, 10 sene, 15 sene sonra kendinizi nerede görmek, hangi pozisyonda görmek istediğinizi sorguluyorlar böylece bir amacınızı, hedefiniz olup olmadığını, ne istediğinizi bilip bilmediğinizi de doğrulamış oluyorlar.
 • Problem çözme konusundaki yeterliliğinizi geliştirmeniz gerekiyor. Firmalar sizi işe alırken ve işe aldıktan sonra bu yönünüzle de değerlendiriyor. Ufak tefek ya da büyük problemlerin, problemlerin adı veya boyutları ne olursa olsun farketmez, olumlu, yapıcı ve çözümcü yaklaşıma sahip olmanız sizi iyi yerlere getirecektir.
 • Eğitime ne kadar önem veriyorsunuz bazı firmalar buna da dikkat ediyor. Çalıştığınız firmanın dışında ya da çalışma hayatınız öncesi ne eğitimi aldınız ve bu eğitimleri ne kadar saygın kurumlardan aldınız, bütün bunlar sorgulanmaktadır.
 • Ve sigara konusu. Sizi işe alacak amiriniz sigara içse, hatta firmanın sahibi sigara kullansın, sizin mesai saatleri içerisinde sigara içmemeniz beklenir. O yüzden sigara içiyor musunuz, ne kadar içiyorsunuz, ne zaman içiyorsunuz, geçmişte içtiniz mi, içtiyseniz ne kadar ve hatta alkol kullanımı da bazı firmalarca sorgulanmaktadır.
 • Kariyerinizde amir konumlarına gelinceye kadar evlilik ve doğum gibi planlarınız olup olmadığı sorgulanır. Kariyerine / İş yerine yeni başlayacak olanlar arasında evlilik planı / doğum planı olmayanlar tercihte ön plandadır.
 • Yeni bir iş yerine başladınız ve ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Düşünmeyin, iş isteyin, iş verilmiyorsa kendinize iş icat edin, kendinizi daima öğrenmeye ve geliştirmeye odaklayın, çalıştığınız kurumdan ne öğrenirseniz, ne deneyimlerseniz hepsi yanınıza kar kalacaktır.
 • Kendinizi geliştirmek isterken fazla abartıya ve gösterişe kaçmayın. Sonuçta hem hızlı koşan çabuk yorulur hem de amiriniz sizi risk faktörü olarak görür. Terfi arayışında olsanız dahi, bunu kesinlikle açık etmemeniz, sadece sakince bir şeyler öğrenmeye çalışmanız yararınıza olacaktır.
 • Uyanık, hareketli, atılgan, cesaretli olun kendinizi ezdirmeyin, yeri geldiğinde firmanızın menfaatleri için yalan söylemeyi bilin, efendi ve sessiz görüntü vermeniz sizi yavaşlatacak ve bazen de geriletecektir.
 • Ve son olarak çalıştığınız firmanın kurallarına ayak uydurun, bulunduğunuz firmada söz sahibi olana kadar kendi kurallarınızı koyamayacağınızın bilincinde olmanız gerekir.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.
Cevapla
Teşekkür Edenler Khergit , Emre Dölek , huseyinkoc , Ferit ŞAHİN
(Bu mesajı son düzenleyen: 08-03-2016, 21:24 PM Utkay Nesim. Düzenleme sebebi: imla ) .
Konu: 3
Mesaj: 9
Cinsiyet:
Kıdem: Oct 2013

Çok güzel bir paylaşım olmuş, ben notlarımı aldım teşekkür ederim Smile

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.