Mekatronik Mühendisliği Forum


NASA GEZİSİ
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 1
Mesaj: 5
Cinsiyet: Kadın
Kıdem: Feb 2015

   
    NASA'da görev yapan Türk astrofizikçi Umut Yıldız'ın Periscope üzerinden yapılan ve yaklaşık iki saat süren NASA gezisi.Öğrenciler açısından başka bir deneyim olan bu gezi sadece astrofizikçilerin değil birçok meslek dalınında çalışanları ve okuyan öğrencieri heycanlandırdı.
[Resim: umut-yildiz2-m.jpg]
Umut Yıldız

Alıntı:Yıldız, "Öğrencilerin yoğun ilgisi karşısında zaman zaman sorulara cevap yetiştirmekte zorlandım. Mesleki konular ve kariyerim dışında öğrencilerden derinlikli, uzay hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiren sorular da aldım. Harika bir tecrübeydi. Yaklaşık iki saati bulan yayında Mars, Jüpiter, Satürn misyonlarını ve güneş sisteminin dışına çıkan Voyager’ı kapsayan bir tur yaptık. Yayın sırasında öğrencilere uzay biliminin sadece astronomların çalıştığı alanla kısıtlı olmadığını anlatmaya çalıştım. Uzay hukuku, uzay tıbbı, gezegen jeolojisi, yer bilimleri, roket bilimleri gibi birçok alan var. NASA disiplinlerarası bir kurum olduğu için her türden altyapısı olan insana kapısı açık. Bu nedenle yayına katılan arkadaşlara ilgi alanları ne olursa olsun kendi bölümlerini uzayla ilişkilendirerek çalışmalar yapmalarını, gelecekteki mesleklerinin uzay versiyonlarını araştırmalarını önerdim. Verdiğim bilgilerin faydalı olduğunu umuyorum" şeklinde konuştu.
Dünyanın her yerinden canlı bağlantı imkanı sunan Periscope'un farklı meslek dallarından kariyerinde iyi noktalara gelmiş Türk bilim insanları ve profesyoneller tarafından da kullanılabileceğini belirten Yıldız, Türkiye’de meslek seçimini henüz yapmamış ya da hayalindeki meslek için yeterli cesarete sahip olmayan gençleri teşvik açısından uygulamadan yararlanılabileceğini söyledi.

İzlemek isteyenler için link;
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
mekatronikçikız, üyesi Mekatronik Mühendisliği Forum forumlarına Feb 2015 tarihinde katılmıştır.

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 18-08-2015, 12:06 PM mekatronikçikız.) .


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.