Mekatronik Mühendisliği Forum

Anket: Okuduğunuz / Mezun Olduğunuz Mekatronik Mühendisliği Bölümünden Memnun Musunuz?
Evet çok memnunum, bölümüme ilgiliyim!
Hayır, ama kendi mesleğimi (mühendislik) yapmak istiyorum yine de.
Hayır, kendi mesleğimi (mühendislik) yapmak istemiyorum.
[Sonuçları Göster]

Öğrenci ve Yeni Mezunlarla Soru Cevap
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konu: 39
Kıdem: Aug 2013

Merhaba mekatronik mühendisliği öğrencisi ve mekatronik mühendisliğinden yeni mezun kardeşlerim. Kendimi kısaca tanıtayım, 2010 senesinde Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği %100 Burslu bölümünden mezun oldum. Profesyonel çalışma hayatıma Dijital Tekstil Baskı Makinelerinin Teknik Servis, Bakım ve Teknik Eğitim Sorumlusu olarak başladım. Daha sonraki yıllarda Otomotiv Sanayii'ne geçiş yaparak Tofaş'ın WCM yani Yalın Üretim projesinde Yalın Üretim Mühendisi olarak ileri kalite metotlarını üretim sahasına uyguladım, bilindik adıyla proses (üretim) geliştirme konusunda çalışmalar yaptım. Güncel olarak yine otomotiv sektöründe kalite departmanında kalite mühendisi olarak görev yapıyorum, müşteri kalite ayağı uzmanlık alanım, kalite raporlarının hazırlanması, müşteri şikayetlerine cevap verilmesi, aksiyonların gerçekleştirilmesi, proses iyileştirmelerinde ekibe liderlik yapılması, yerli ve yabancı müşterilerin proses denetimlerinde temsilci olarak aktif rol alınması gibi konular üzerinde çalışıyorum. 

Mekatronik mühendisi deyince günümüzde özellikle otomotiv sektöründe akla yaygın olarak ÜRGE ve ARGE yani proses geliştirmeciler veya araştırma - geliştirmeciler geliyor. Elbetteki her mühendis gibi mekatronik mühendisleri de bakım mühendisliği, teknik servis mühendisliği, satış ve satınalma mühendisliği veyahut proje mühendisliği alanlarında sahada boy gösterebiliyorlar. Ancak formasyon itibariyle içinde iyileştirme / geliştirme olan görevler bir mekatronik mühendisi için daha uygun roller olmaktadırlar.

Bu başlık altında soru cevap şeklinde gitmek istiyorum, hepinize sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.

Teşekkür Edenler
.
Konu: 39
Kıdem: Aug 2013

Forum arşivinde gördüğüm ve ytü mekatronik mühendisliğinde okuyan artı makine mühendisliğinde çap yapan bir kardeşimizin attığı bir posta cevap verme ihtiyacı duydum, çünkü bu post gerçekten ibretlik bir posttu, aynı zamanda foruma kayıtlı kullanıcıları yanıltıcı da bir post. Piyasa hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sunulması beni genelde rahatsız eden bir konu, onun için özellikle bu postla başlamak istiyorum:

(28-06-2014, 14:08 PM)mbyazılım Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Bol bol İngilizce çalış. Ben kendimi baya geliştirdiğimi sanıyordum, hatırı sayılır ortalamam da var fakat Mercedes ve Arçelik İngilizce yüzünden eledi staj mülakatında. İstersen 10 bölüm oku, 4.00 ortalaman olsun İngilizcen yoksa yüzüne bakmıyorlar. Çünkü ne yazık ki Türkiye de büyük firmalarda mühendislere mühendislik bilgisi üzerinden muamele yapılmıyor. Benim çok zoruma gitti bu durum ama yapacak bir şey yok. Ben geç kaldım İngilizce olayına KPSS ye gireceğim büyük ihtimal. Kısacası daha vaktin varken İngilizce ni ne yap et geliştir. Ama sadece İngilizce de yetmez tabi, kendini donanım olarak da zenginleştirmen lazım. Şimdilik C programlama veya AutoCAD çalışman yeterli bence. Stajı çok takma, bizim bölümde THY herkesi alıyor staja. Wink

İngilizceniz olsa da torpiliniz, içeride tanıdığınız biri ya da birileri yoksa zor oluyor büyük yerlerde uzun dönem staj yapmak, ben mesela Bosch'un uzun dönem stajına başvurmuştum, İngilizcem B2-C1 seviyesinde olmasına rağmen ve testi geçip, ingilizce mülakatta mülakat yapan kişi tarafından takdir toplamama rağmen, staja kabul edilmedim, üstelik daha öncesinde orada yaz stajı yapmıştım. Daha sonrasında üretim mühendisi olarak girmek istedim Bosch'a geçen sene, ingilizcemi sorgulamadılar bile İngilizce geçmişime bakaraktan, içerden zar zor bir tanıdık buldum yardımcı olmadı, mülakatta saçma sapan elemeye yönelik sorular sordu insan kaynakları yine elendim. Yani bu ülkede torpilin yoksa kurumsal bir firmaya mühendis olarak girmek zor, ha sizin İngilizce'niz yokmuş, onu bahane etmişler. Bana da yeni mezunken işsizken askerliğimi halledemediğim için askerliği bahane göstermişlerdi, almak isteseler alırlar bir şekilde. Keza ilk girdiğim işte çalışmaya başladıktan 5.5 ay sonra yeni mezun olduktan sonra beni 700 tl ye ar-gede çalıştırmak için çağırıp da mülakatta bi ton ter döktürüp eleyen bir fabrika, 2012 yılında 2000 TL'ye bakım mühendisi olarak almak için her türlü yolu denediler, askerliği temmuzda halledebilecekken muayene tarihini devlet şubata öteledi, o işte orada kaldı, başkasını aldılar vs vs. Yani ya firmasına ve alacağı pozisyonuna göre yeterli iş deneyimin + ingilizcen olacak ya da adamın + ingilizcen olacak.
"Başarının en kısa yolu gönülden istemek, hayal etmek ve pes etmeden sabırla mücadele etmektir; bugünü yaşa, yarın için dua et." - Utkay N. G.

Teşekkür Edenler
.
Konu: 1
Kıdem: Dec 2012

MYO Mekatronik Mezunuyum DGS yapmadan piyasada çalışıyorum ve 3 yıldır çeşitli endüstri firmalarında teknik servis olarak çalışıyorum. ARkadaşlar bence İngilizce çok önemli. Yani malesef içerik üreten bir toplum olmadığımız genelde Download cı bir zihniyete sahip olduğumuz için özellikle çalışacağınız alanda uzmanlaşmaya başlayınca Akademik çalışmalara ihtiyacınız oluyor ve bu çalışmalarda genelde Türkçe içerikler sizi doyurmuyor. YANİ KISACA İNGİLİZCE ŞART tabi belli bir altyapı yı beslemek için.
EMEĞE SAYGILI OLALIM.

Teşekkür Edenler
.

Foruma atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.