Mekatronik Mühendisliği Forum

PIC 18F4520 Çalışmıyor
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konu: 1
Kıdem: Jan 2014

Arkadaşlar merhabalar bir sorunumuz var size danışmak için bir arkadaşım vasıtası ile yönlendirildim;

Elimde Pic 18f4520 var 4mhz crystal ile external bağlantı yada / internal osilatör (ikisini de denedim) PPL açık yada kapalı; WDT beklemesi açık yada kapalı attığım yada değiştirdiğim her register ı veya program datasını read/write yapabiliyorum. Ama program çok basit olmasına rağmen pic i bir türlü çalıştıramadım. Çıkıştaki voltaj değeri dengesiz yada pic ten yahut güç kaynağından çekilen akım yok; Vdd Vss beslemelerinde +5V dc veriyorum MCLR off yaptım On yaptım yine olmadı altı üstü Portb.1 biti on yapacağım PBP kullanıyorum Program Atma aşamasında sıkıntı yok belki ekstra konfigrasyon ayarı gerekli bilmiyorum deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Pickit 2 Clone kullanıyorum; biryerde pickit yazılımını da pic e atmak gerektiğini duymuştum software klasöründe .hex olarak mevcut; eeprom a mı atılacak yardımcı olur musunuz? Smile

Program:

asm
__CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_XT_XT_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_OFF_1H
__CONFIG _CONFIG2L, _PWRT_ON_2L & _BOR_OFF_2L & _VREGEN_OFF_2L
__CONFIG _CONFIG2H, _WDT_OFF_2H
__CONFIG _CONFIG3H, _MCLRE_OFF_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H
__CONFIG _CONFIG4L, _STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L &_XINST_OFF_4L & _DEBUG_OFF_4L
__CONFIG _CONFIG5L, _CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L
__CONFIG _CONFIG5H, _CPB_OFF_5H & _CPD_OFF_5H
__CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
__CONFIG _CONFIG6H, _WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H & _WRTD_OFF_6H
__CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
__CONFIG _CONFIG7H, _EBTRB_OFF_7H

endasm
Trisb=0
portb=0

Basla:
Portb=%00001111
PAUSE 5000
Portb=%11110000
PAUSE 5000

Goto Basla

END

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler..

Edit1: CONFIG ayarları olmadan da çalıştıramadım.

Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 07-02-2015, 17:58 PM gecenefesi.) .
Konu: 0
Kıdem: Feb 2014

Merhabalar,

Bu işlemcide çift besleme girişi var, yani 2 adet VDD 2 adet VSS girişi var. İkisinide voltaj girişlerine bağlamış olman gerekiyor. Ayrıca MCLR girişini 1 Kohm luk bir direnç ile +5 Volta bağlaman gerekir. Aksi takdirde işlemci çalışmaz. Son olarak osilatör bağlantısını kontrol et. Ben 20 Mhz lik bir osilatör kullanmanı öneririm. Bir de osilatör bağlantısında kullandığın 22 pF lık kondansatörlerin çalıştığından emin ol. Bunları yaptıktan sonra pinlerden herhangi birini 1 saniye ara ile aç kapa ve o pine bir adet led bağlayarak işlemcinin doğru çalışıp çalışmadığını dene. Genel olarak ben MCLR bağlantısında hata olduğunu düşünüyorum.
YTÜ-Mekatronik Mühendisliği (1. Dal)-Makine Mühendisliği (2. Dal)

Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 11-02-2015, 12:11 PM mbyazılım.) .
Konu: 1
Kıdem: Jan 2014

Çok teşekkürler sayın mbyazılım; deneyip geri bildirimde bulunacağım. Smile

Teşekkür Edenler
.

Foruma atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.