Mekatronik Mühendisliği Forum


QTR-8A (Reflectance Sensor Array)
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 38
Mesaj: 66
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Apr 2017

QTR-8A (Reflectance Sensor Array)


[Resim: Mav2p7.jpg]

[Resim: 6yXbXW.jpg]


Datasheet ve daha ayrıntılı bilgi icin:
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


    Özellikleri:
Boyutları: 75x 13x3 mm
Çalışma voltajı: 3,3-5,0 V
Çektiği Akım: 100 mA
Çıkış formatı: 8 analog voltaj
Çıkış voltaj aralığı: 0 V-Besleme Voltajı Değeri
İdeal algılama mesafesi: 3 mm
Maksimum algılama mesafesi: 6 mm
Ağırlık: 3,09 gr.

BU sensör kartı 1cm arayla yerleştirilmiş 8 IR LED/fototransistör çifti barındırmaktadır.
Stabil ve sorunsuz çalıştığı için robotlarda çok fazla tercih edilmektedir.
LED çiftlerinin her biri ayrı birer MOSFET transistörle sürülmektedir ve ek hassasiyet ya da güç tasarrufu için LED'ler kapatılabilir.
Kart üzerindeki her sensör ayrı bir analog voltaj çıkışı sağlar.
Her bir sensöre bir pull-up direnci bağlanmıştır.
Zeminin ışığı yansıtması veya cisimle olan mesafesine göre voltaj çıkışı analog olarak değişir. Yansıma arttıkça çıkış voltajı da yükselir.

Bir mikrodenetleyicinin analog giriş pinlerine bağlayarak ADC(Analog Dijital Çevirici) işlemine tabi tutabilirsiniz.
Eşik değeri ayarlanabilir bir karşılaştırıcı kullanılarak gelen analog voltajı dijitale çevirerek işlemler yaptırılabilir.
Her çıkışı mikrodenetleyicinin I/O pinlerine bağlanarak mikrodenetleyici içindeki karşılaştırıcı kullanılarak okuma yapılabilir. (Bu yöntemle yüksek yansıma olan ortamlarda daha iyi sonuç alınır.)

QTR-8A sensörü 8 sensörün tamamını kullanmak istemeyen kullanıcılara da imkan sağlamaktadır. 6+2 şekilnde tasarlanmış sensör kartını ihtiyaç duyarsanız iki parçaya bölebiliyor, 6lı ve 2li olmak üzere iki ayrı sensör kartı haline getirebiliyorsunuz. Ayırma işleminden sonra tek yapmanız gereken 2li sensör kartındaki gösterilen yere paket içerisinden çıkan direnci lehimlemek.


Vcc, GND ve 3.3V BYPASS
Vcc ve GND pimleri, sensör dizisinin gücünü aldığı yerdedir. Vcc bağlantınız 3.3 ila 5 V arasında olmalı ve en az 100 mA .

Modül, VCC 5 V olduğunda IR LED'lerinin en iyi parlaklığı elde edecek şekilde kalibre edilir; daha düşük bir Vcc kullanmak, LED parlaklığını düşürecek veya tamamen kapanmasına neden olacaktır. Bunu, iki adet 3.3V BYPASS pini birbirine kısa devre yaparak telafi edebilirsiniz; bu, LED akım sınırlayıcı direncinin bir aşamasını atlayarak LED parlaklığını arttırır.

Not: 5 V'luk bir Vcc kullanırken 3.3V BYPASS pimlerini birlikte kısa devre yapmayın. Bunun, LED'leri daha da parlak hale getireceği halde, mevcut nominal değerlerini aşacağı ve yanması riski taşır.

LEDON
Bu pin, IR LED'lerine güç sağlayan bir MOSFET'e bağlandığından, durum LED'lerin açılıp kapatılmadığını belirler. Bu pim yüksek ya da sola çekildiğinde (dahili olarak yüksekten çekilir), LED'lerin hepsi yanar; Bu pin düşük konuma getirildiğinde LED'ler kapanır. Bu pimi, okumadığınızda LED'leri kapatarak gücü tasarruf etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, etkin LED parlaklığını kontrol etmek ve güç tüketimini azaltmak için bu pimi yüksek frekanslı bir PWM'ye bağlayabilirsiniz.

QTR-8A Sensör Çıktıları
QTR-8A yansıma sensörü dizisi, her biri LED / fototransistör çiftinden biri olmak üzere sekiz farklı sensör çıkışı içerir. Bu çıkışlar, 0 V'den V CC'ye kadar değişen (3.3 ila 5 V arasında olmalıdır) analog voltajlardır. Sensör beyaz bir yüzeye çıktığında olduğu gibi güçlü bir yansıma ile çıkış voltajı 0 V'ye doğru yönelir; algılayıcı siyah bir yüzeye çıktığında olduğu gibi çok zayıf yansıma oranı ile çıkış voltajı Vcc'ye doğru yönelir. Beyaz ve siyah yüzeyler arasında iyi bir okuma aralığı elde etmek için, sensörünüzü yüzeyden 0,25 inçten fazla uzaklığa monte etmemenizi öneririz. Testlerimizde, sensör ile yüzey arasındaki optimum mesafe 0.125 "olmuştur.

QTR-8RC Sensör Çıktıları
QTR-8RC yansıma sensörü dizisi ayrıca bir LED / fototransistör çiftinden biri olmak üzere sekiz farklı sensör çıkışı vardır. 8RC algılayıcı modelinde her fotransistör, bir mikro denetleyicideki bir dijital I / O hattının, foto transistör nedeniyle çıkış voltajının ne kadar süre bozulacağını zamanlamasıyla bir analog yansıma okumasına olanak tanıyan bir kapasitör deşarj devresi kullanır. Bu format, 8A sensör modeli üzerinde birçok avantaja sahiptir:

Analog-dijital dönüştürücü (ADC) gerekmez
Gerilim bölücü analog çıkışında gelişmiş hassasiyet
Çoğu mikrodenetleyici ile sekiz sensörün hepsinin paralel okunması mümkündür
Paralel okuma, LED güç etkinliği seçeneğinin en iyileştirilmiş kullanımını sağlar
Bir sensör çıkışına bağlı bir mikro denetleyici dijital I / O'nuz varsa, bu sensörü okumak için tipik sırası şöyledir:

IR LED'lerini açın (isteğe bağlı).
G / Ç hattını bir çıkışa ayarlayın ve yüksek tutun.
Sensör çıkışının yükselmesi için en az 10 μs bekleyin.
G / Ç hattını bir giriş (yüksek empedans) yapın.
G / Ç hattının düşük olmasını bekleyerek voltajın bozulma süresini ölçün.
IR LED'lerini kapatın (isteğe bağlı).
Bu adımlar, genellikle çoklu G / Ç hatları üzerinde paralel olarak yürütülebilir.

Bir sensör beyaz bir yüzeye çıktığında olduğu gibi güçlü bir yansıma ile çürüme süresi birkaç düzine mikrosaniye kadar düşük olabilir; algılayıcı siyah bir yüzeye çıktığında zayıflama oranı genellikle birkaç milisaniye olur, ancak en kötü durumda birkaç düzine milisaniye olabilir. Çürümenin kesin zamanı, mikro denetleyicinizin G / Ç hat özelliklerine bağlıdır. Anlamlı sonuçlar, tipik durumlarda (diğer bir deyişle, düşük yansıtma senaryolarındaki ince farkları ölçmeye çalışmadığımızda) 1 ms'de kullanılabilir ve tüm 8 sensörün 1 kHz'e kadar örneklemesi yapılabilir. Düşük frekanslı örnekleme yeterliyse LED'leri kapatmak için LEDON pini kullanarak önemli güç tasarrufu sağlanabilir. Örneğin, 100 Hz'lik bir örnekleme hızı kabul edilebilirse, LED'ler zamanın% 90'ından kapalı olabilir ve ortalama akım tüketimini 100 mA'dan 10 mA'ya düşürebilir.

Yüksek frekans örnekleme oranları elde etmek isterseniz, sensörlerinizi yüzeyden 0.125 "uzaklığa monte etmenizi öneririz Yüzeye olan uzaklığınız ne kadar yüksek olursa genel yansıma oranı da o kadar az olur ve bu da bozulma sürelerinin uzamasına neden olur. sensörünüzü yüzeyden 0,375 inç uzaklığa kadar monte etmemenizi öneririz.

6. İki Alt Modüle Geçiş
Sekiz sensörün tamamına ihtiyaç duymuyorsanız veya bunlara uymazsanız, QTR-8x dizileri her biri bağımsız olarak çalışabilen iki küçük sensör dizisine ayrılabilir: iki sensörlü bir dizi ve altı sensörlü bir dizi.5 V'luk bir Vcc'de çalışıyorsanız, QTR-8x ile birlikte verilen 100 Ohm'luk delik direncini iki pime aşağıda gösterildiği gibi lehimleyin.


3.3 V'luk bir Vcc ile çalışıyorsanız, bu iki pini bir parça telle birlikte kısa tutun. Bu iki pim arasına bir bağlantı kurulduğunda, iki sensör kartı çalışacaktır.


7. Ek Hususlar
Sensörlerin algılama mesafesi arttıkça, siyah beyaz yüzeyler arasındaki ayrım azalmaya başlar. Bu problem, ortam ışığının kızılötesi bileşenleri ile daha da kötüleştirilebilir. QTR-8x PCB, sensörlerin çevre IR'lerinden korumasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır, ancak bu, alışılmadık derecede yüksek ortam IR'si olan bölgeler için veya QTR-8x'inizi önerilen maksimum 0,25 "ten daha yüksek bir seviyeye monte etmeniz gereken durumlarda yeterli olmayabilir. Bu durumlarda, ortam IR'yi engellemek için koruyucu  kullanabilirsiniz.

QTR-8x cihazınızdaki sorunları gidermek için bir dijital fotoğraf makinesi IR LED'lerinin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını belirlemede yararlı olabilir. Birçok eski / ucuz dijital fotoğraf makinesi, IR filtreleri içermez (çoğu cep telefonu kamerası bu kategoriye girer) ve bu nedenle LED'lerin açık veya kapalı konumda olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bazı kameralar (genellikle daha pahalı olanlar) IR'yi engelleyen daha iyi filtreler var.

Kodlama ile ayrıntılı bilgiyi aşşagıdaki verdigimiz link den bakabilirsiniz:
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Resimler alıntıdır. Dökümanlar aynı siteden alıntıdır.


Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 24-10-2017, 20:09 PM Alper_Arslantas.) .


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.