Mekatronik Mühendisliği Forum


RAİL GUN -TUFAN
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 38
Mesaj: 66
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Apr 2017

RAİL GUN


Rail gun  tabancası temel olarak üç parçadan oluşan büyük bir elektrik devresidir: bir güç kaynağı, bir çift paralel ray ve hareketli bir armatür. Bu parçaların her birine daha ayrıntılı bir şekilde göz atalım.
ASELSAN tarafından geliştirilen ve üretilen Elektromanyetik Top Sistemi laboratuvar prototipinin sistem seviyesi testleri 2016 yılı sonunda başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. ASELSAN, EMT sistemi ile atışlı test faaliyetlerini 2017 yılında da sürdürecek. 


  Saniyede hızı 2 bin ila 2 bin 500 metre, yani ses hızının 6 katını aşan sistem ile, hava aracı veya balistik füze gibi hedefler vurulabilecek. ASELSAN, ilerleyen dönemde bu alanda geliştireceği ürünler ile dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline gelmeyi hedefliyor.


Güç kaynağı sadece bir elektrik akımı kaynağıdır. Tipik olarak orta ve büyük kalibre ray silahlarında kullanılan akım milyonlarca amperdir.[Resim: 4Gbr1p.gif]Raylar bakır gibi iletken metal uzunluklarıdır. Bunlar dört ila 30 feet (9 metre) arasında değişebilir.

[Resim: mJ164Y.gif]


  Bir elektrik akımı, güç kaynağının pozitif terminalinden, pozitif rayın üstünde, armatür boyunca ve negatif rayın arkasından güç kaynağına doğru akar.Sesten 7 kat hızlı olarak hareket eden bu silah diger ateşleme sistemlerine göre daha farklı atış gücüne sahiptir.  Klasik toplarda ve fırlatma sistemlerinde mühimmat bir patlamayla ateşleniyor. Elektromanyetik fırlatmada ise mühimmat bir koruyucu kılıfla namlunun içine konuluyor ve namlu çevresinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatılıyor.

Elektromanyetik Top Sistemi, Darbe Güç Kaynağı, Elektromanyetik Fırlatma Yolu ve temel bileşenlerden oluşuyor.size tufan adında yapmıs oldugumuz elektromanyetik rail gun silahımızı gösteriyorum:

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

[Resim: Dy42dl.jpg]

Cevapla
Teşekkür Edenler Emre YALÇIN
(Bu mesajı son düzenleyen: 07-10-2017, 00:09 AM Alper_Arslantas.) .


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.