Mekatronik Mühendisliği Forum


Rüzgar Enerjisi Üretimi Nasıl Yapılır?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 56
Mesaj: 64
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Sep 2014

Havanın hareketli hali olan rüzgarın mekanik enerjiye dönüşmesini sağlayan sistem rüzgar türbinleridir. Elektrik enerjisini üreten sistem de rüzgar türbinleridir. Havadan hareketli enerjiden mekanik enerji şeklinde elde edilen enerji, hareketi diğer bir ekipmana iletmek için kullanılan makine parçası olan uygun bir kaplin ile dişli kutusu içeren mekanik aktarıcı yoluyla elektrik jeneratörüne aktarmaktadır. Jeneratörden elektrik çıkışı, uygulamaya göre bir yüke ya da güç şebekesine bağlı olur, bu tür sistemlerde kullanılan kontrol cihazı bir ya da daha fazla noktada rüzgar hızı, yönü, mil hızı, döndürme momenti, çıkış gücü ve gerekliyse jeneratör sıcaklığını algılayarak kanat açısı kontrolü, yön kontrolü yapmak ve rüzgar enerji girişi ile elektrik çıkışını eşleştirmek amacıyla jeneratör kontrolü için uygun enerji sinyalleri üretir. Şu vardır ki aşırı rüzgar sonucunda oluşan elektriksel arızalarda, jeneratöre aşırı yüklenme olduğunda sistemi korumaktadır. Rüzgar elektrik sistemlerinde; rüzgardan alınabilen enerjiden elektriksel güç çıkışına kadar olan tüm dönüşüm verimi %25–35 aralığında olmaktadır.Rüzgar enerjisi 3 temel faktöre göre sınıflandırılmaktadır.1) Çıkış türüdür. Bu da doğru akım, değişken frekans, değişken ya da sabit gerilim, alternatif akım, sabit frekans, değişken veya sabit gerilim, alternatif akımdan oluşur.
2) Rüzgar türbininin dönme hızıdır. Bu da değişken kanat açısı ile sabit hız, basit açı değiştirici mekanizmaları ile, sabit kanat açısı, yaklaşık sabit hız ile değişken hızdan oluşur.
3) Elektrik enerji çıkışından yararlanma şekli ise akü gurubunda depolama, diğer şekillerde depolama, konvansiyonel şebeke sistemine bağlantıdan oluşur.


Rüzgar türbinleri en çok elektrik üretimi ile anılır. Elektrik enerjisi elde etmek için kullanılan rüzgar türbinleri, bir iki veya üç kanadı olan yüksek hızda çalışan makinelerdir. Neden yüksek hızda çalışma nedenleri ise eşit çaptaki yüksek hızlı bir rüzgar türbini düşük hızlı türbinden daha hafif, dolayısıyla daha ucuz olmasından, dönme hızları yüksek olduğu için gerekli çevrim oranı daha düşüktür. Bu sebeple dişli kutusu diğerlerine göre daha hafiftir. Elektrik jeneratörlerinin çalışmaya geçmesi için gerekli başlangıç torku küçüktür. Hızlı bir rüzgar motorunun başlatma torku çok küçük de olsa da jeneratörü kolaylıkla harekete geçirmekte. Bundan dolayı yüksek hızlı rüzgar türbinleri bu kullanım için son derece uygun ve tercih edilendir.
Celal Bayar Üniversitesi-Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kasisten Enerji Üretimi kilicaslanabdullah 0 1,217 16-02-2016, 12:34 PM
Son Mesaj: kilicaslanabdullah
  Güneş enerjisi uygulamaları Bilal Ünalmış 0 2,232 01-05-2014, 17:28 PM
Son Mesaj: Bilal Ünalmış
  Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Mehmet Seçkin 0 4,094 26-11-2013, 22:58 PM
Son Mesaj: Mehmet Seçkin
  Rüzgar enerjisinden elektrik üretme Ahmet Yasin CİVAN 2 2,466 23-09-2013, 15:26 PM
Son Mesaj: Ahmet Yasin CİVAN

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.