Mekatronik Mühendisliği Forum


SSD Nedir?
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 56
Mesaj: 64
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Sep 2014

SSD, klasik depolama ünitelerinin yerine geçip, onlarla aynı işi yapabilen bir çeşit depolama teknolojisidir.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bilgisayarlar ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. donanımlarıda sürekli gelişmektedir. Sabit disklerde bu gelişmelerden nasibini almaktadırlar. Uzun zamandan beri masaüstü bilgisayar'da harddiskler kapasite olarak devamlı gelişmekteydi. Firmaların TB (Terabayt) yarışı neticesinde Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. diskler'in kapasiteleri devamlı olarak arttı. Klasik sabit disklerinLinki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. mantığının geliştirilmesine ihtiyaç vardı.
Benzer şekilde sunucu diskleri olan Scsi disklerinde geliştirilmesi gerekliydi. Hem masaüstü hemde Sunucu taraflı sistemlerin ihtiyaçlarına yönelik olmalı ve ayrıca Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. olarak sabit diskleri geri bırakmalıydı. İşte tam bu noktada Ssd (Solid Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. disk)'ler hayatımıza girmiş oldular.SSD (Solid State Disk)'ler nasıl çalışırlar?

Geleneksel Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulurlar. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunurlar. SSD'lerde ise veriler NAND Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. yongalarda saklanır. SSD'lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM'ler gibi hızlı çalışırlar.


SSD (Solid State Disk)'in avantajları nelerdir?
1. Bilgisayarınız daha hızlı açılır.
2. Aşırı düşük okuma ve yazma gecikme süreleri.
3. Daha hızlı rastgele erişim süresi.
4. Düşük güç tüketimi ve ısı üretimi.
5. Daha iyi mekanik güvenilirlik.
6. Daha kararlı performans
7. Disk birleştirmeye gereksinim duymaz.
8. Daha küçük Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ve daha hafif
9. Dosyalara erişim hızı çok yüksek.
10. Oyun ve uygulamalarda daha fazla performans


SSD (Solid State Disk)'in dezavantajları nelerdir?
1. Ssd (Solid State Disk)'ler şimdilik kapasite bakımından düşük, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. bakımındanda oldukça pahalılar. Yakın zamanda mekanik disklerin yerinin alacağı kesin fakat şimdilik Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. kullanıcıları için pek bir Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ifade etmemekte.
2. Manyetik alan ve statik elektriğe karşı mekanik hard disklerden daha dayanıksız olması bir dezavantajdır.
3. 10.000 - 15.000 Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. civarında yazma-silme ömrü bulunması ssd'lerin bir dezavantajıdır.
Celal Bayar Üniversitesi-Mekatronik Mühendisliği

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.