Mekatronik Mühendisliği Forum


Şifreyi Saatler İçinde Çözen Bilgisayar Teknolojisi
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 2
Mesaj: 2
Cinsiyet: Kadın
Kıdem: Sep 2016

Şifreyi Saatler İçinde Çözen Bilgisayar Teknolojisi
Bilgisayarınızı açmak için, mesajlarınıza bakmak için, banka hesaplarınıza bağlanmak için kullandığınız şifreleri belirlerken genellikle önünüze hep benzer bir kural koyulur: “En az 8 karakter olsun, en az bir rakam ve büyük harf içersin.” Bütün bu koşulları bir araya getirir, hatta bununla da yetinmeyip araya birkaç tane de özel karakter sıkıştırırsanız 8 karakterli bir şifre belirlemek için oluşturabileceğiniz toplam kombinasyon 95 üzeri 8’e karşılık geliyor. Hesapladığınızda 7 katrilyona yaklaşan, okuması zor bir rakam.

Ama öyle görünüyor ki uzmanlar yakında bunun da yeterliliğini sorgulamaya başlayacak. Neden? Norveç’in Oslo şehrinde gerçekleştirilen Passwords^12 adlı konferansa katılan Stricture Consulting Group adlı şirketin CEO’su Jeremi Gosney’in ortaya koyduğu sistem.
[Resim: sifre-cozen-bilgisayar.jpg]
25 adet AMD Radeon grafik kartının paralel işlem yeteneğinden güç alan bir sunucuda Microsoft’un NTLM şifreleme algoritmasını çalıştıran Gosney, bu sistemle saniyede 350 milyar adet 8 karakterli şifre tahmini yapılabileceğini göstermiş. Burada kullanılan ekran kartlarının hemen hemen hepimizin bilgisayarında yer alan, en üst uç örneği 1000 doları bulmayan türden kartlar olduğunu özellikle vurgulamakta fayda var.

apılan şifre tahminlerine bu hızda geri dönüş olması ise 8 karakterli bir şifrenin olası tüm kombinasyonlarının 5,5 saatte çözülebilmesi anlamına geliyor. Tabii birçok sistem 3 yanlış şifre denemesinin ardından kullanıcı hesabına erişimi engellediği için tehlike ilk anda göründüğü kadar büyük değil. Diğer yandan bu kadar ucuza mal edilen bir sunucunun böylesine büyük işlerin altından kalkabildiğini görmek de bir hayli şaşırtıcı.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2016

Oturup bunlarla uğraşan insanlar var
Big Grin

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Dakikalar içinde yürüyen robot tasarımı yapmak kilicaslanabdullah 0 872 11-02-2016, 23:16 PM
Son Mesaj: kilicaslanabdullah
  İğnesiz Kan Alma Teknolojisi Rabia Gerz 0 1,370 07-12-2015, 16:22 PM
Son Mesaj: Rabia Gerz
  Son Devre Teknolojisi.. Ali Ozan Kılıçarslan 0 1,506 02-04-2014, 16:33 PM
Son Mesaj: Ali Ozan Kılıçarslan

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.