Mekatronik Mühendisliği Forum


Sızma Testleri (Penetrasyon Testleri)
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 38
Mesaj: 66
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Apr 2017

Sızma Testleri (Penetrasyon Testleri)
Belirlenen bilişim sistemlerine mümkün olabilecek her yolun denenerek sızılmaya çalışma işlemlerinin tamamına verilen addır.
Sızma testlerinde amaç, güvenlik açıklığını bulmaktan öte bulunan açıklığının değerlendirip sistemlere yetkili erişimler elde elde edilebilmesidir.

[Resim: br3OgY.png]

Whitebox, blackbox, graybox olmak üzere genel kabul görmüş üç çeşit sızma testi vardır.


Black Box : Bu yöntemde sızma testini gerçekleştiren firmayla herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmaz. Zarar vermek ya da firmadan bilgi sızdırmak amacıyla sızmaya çalışan saldırgan gibi davranılarak verilebilecek zararları görmek ve önlem almak amacıyla sistemlere girmeye çalışılır.

Gray Box : White Box + Black Box olarak tanımlayabiliriz. Sistemlerin, sistemler hakkında detaylı bilgi alınmadan test edilmesi yöntemidir. Bu test ile firma içinde kısıtlı yetkilere sahip kullanıcıların sisteme verebilecekleri zararlar tespit edilip önlemler geliştirilir.

White Box : Güvenlik uzmanı, firma içinde yetkili kişilerce bilgilendirilir ve firma hakkında ki tüm sistemler hakkında bilgi sahibi olur. Bu yöntemde daha önce firmada yer almış ya da hala çalışmakta olan kişilerin sistemlere verebilecekleri zararlar gözetilir ve raporlanır.

Sızma testleri (Pentest) ve zayıflık tarama (Vulnerability Assessment) birbirine benzeyen fakat farklı kavramlardır. Zayıflık tarama hedef sistemdeki güvenlik açıklıklarının çeşitli yazılımlar kullanarak bulunması ve raporlanması işlemidir. Pentest çalışmalarında ise amaç sadece güvenlik açıklıklarını belirlemek değil, bu açıklıklar kullanılarak hedef sistemler üzerinde gerçekleştirilebilecek ek işlemlerin (sisteme sızma, veritabanı bilgilerine erişme gibi) belirlenmesidir.
[Resim: 4P4drG.jpg]


Penetrasyon (Sızma) Test Çeşitleri:
-Web Application Pentest
-Network Pentest
-Mobile Pentest
-Cloud Pentest
-Code Review
-DDoS Pentest
-Wireless Pentest
-Voip Pentest

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 2 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.