Mekatronik Mühendisliği Forum


Süpersonik Hıza Yakın Seyahat
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 114
Mesaj: 181
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Oct 2015

Dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen bir grup bilim insanı bu günlerde Hyperloop olarak isimlendirilen ulaşım aracı üzerine araştırmalar yapıyor. Çalışmalar ABD’nin Las Vegas şehri yakınlarındaki Nevada Çölü’nün ortasında şekillenmeye başladı bile.

Hyperloop’un geleceğin ulaşım aracı olacağı öngörülüyor. Bir uçak kadar hızlı, bir tren kadar kullanışlı olması hedeflenen bu araç yerde neredeyse ses hızında seyahat etmeye imkân sağlıyor. Hyperloop, havası boşaltılmış bir tüp içinde hareket ediyor. Hava direnci düşük olduğu için araç çok yüksek hızlara ulaşabiliyor. Örneğin bu fütüristik aracın Amsterdam’dan Paris’e yolculuğu sadece 30 dakikada sürüyor.

[Resim: hyperloop_.jpg]

Paranın zamanla eş değer olduğunu varsayarsak her zaman yolculuk sürelerinden şikayet ederiz. “Ulaşmak istediğimiz noktaya daha hızlı nasıl gideriz?” ya da “Daha rahat yolculuk etmenin kolay bir yolu var mı?” gibi sorular yıllardır aklımıza takılmıştır. Çoğu zaman göz açıp kapayıncaya kadar bir yerden bir yere gitmeyi hayal ederiz. İşte Hyperloop bu sorunlara çözüm getiriyor.

Tesla Motor ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından hayata geçirilen proje test edilmeye başlandı. Hatta bu proje için bir yarışma bile düzenlendi. Bu yarışma için Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir ekibin hazırladığı proje oldukça dikkat çekiyor.

Üyelerinin büyük bir çoğunluğu İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan İTÜ Sci-X takımı ise, ilk aşamayı geçerek ABD’deki Texas A&M (TAMU) Üniversitesi’nde düzenlenecek olan “Design Weekend”de tasarımlarını sunmak üzere davet edildi.

Hız karşılaştırması

Hyperloop : ~1220 km/sa

Uçak : ~800 km/sa

Tren : ~320 km/sa

Otomobil : ~130 km/sa
Mekatronik Mühendisi
 kilicaslanabdullah95@gmail.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.