Mekatronik Mühendisliği Forum


TÜVASAŞ Staj İzlenimleri
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 27
Mesaj: 161
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2012

Bilindiği gibi , Teknoloji fakültesi öğrencileri ;

1.sınıf sonunda 12 iş günü ,
2.sınıf sonunda 30 iş günü,
3.sınıf sonunda 30 iş günü olmak üzere 72 gün yaz stajı ,
4.sınıfın 1 dönemi(7.yy) tamamen işyeri stajı yapmak zorundadırlar


Bu seneki 12 iş günü olan stajımı , Sakarya ili ,Adapazarı ilçesinde yer alan TÜVASAŞ fabrikasında yaptım . 12 gün gibi az bir sürede , yeterli izlenimlere sahip olduğumu sanıyorum .


Öncelikle söylemek istediklerime gelirsek . çalışanlar çok iyi insanlar , hepsi birbirlerine çok yakınlar . Devlet kurumu olduğu için rekabet yok , herkes çok iyi şekilde geçiniyor . Stajyerler ile yakından ilgileniyorlar .
8:30-16:00 mesai saatlerimiz vardı . Öğle yemeklerini ücretsiz olarak Tüvasaş’ın yemekhanesin’den yiyebiliyorduk , ve yemekler mükemmeldi Smile


Tüvasaş , TÜRKİYE VAGON SANAYİ A.Ş açılımı ile devlete bağlı bir üretim yeridir . Fabrikası Sakarya / Adapazarı'nda bulunmaktadır .
Bünyesinde ;

İmalat Fabrikası
Boji Fabrikası
Kimyasal İşlemler Fabrikası
Elektrik Elektronik İşlemler Fabrikası
Onarım Fabrikası
olmak üzere 5 adet fabrika bulunmaktadır . Yüzölçümleri hatrı sayılır derecededir Smile Aynı zamanda Tüvasaş’ın bünyesinde AR-GE ve KALİTE KONTROL departmanları bulunmaktadır .


Tüvasaş , bünyesinde ; Kuşetli vagon , yemekli vagon , toplantı vagonu , yataklı vagon ,pulman vagon ,elektrikli dizi , jeneratör vagon, Raybüs , Dizel tren set üretmektedir . Benim staj yaptıgım aralıkta , İzmir-Mersin Dizel tren setleri üretilmekteydi .


Üretim Aşamalarını kısaca özetlemek gerekirse ;

Ar-Ge ( mühendislik) departmanı , gerekli çizimleri yaparak üretim fabrikasına teslim eder. Üretim fabrikası trenin kasasını , tavanını , iskeletini üretir . Üretim tamamen elle yapılmaktadır .Tavan çatma bölümü , iskelet atma bölümü vardır . İşçiler herbir adımı çekiçlerle , kaynaklarla yaparlar .

Aynı anda , çizimlere göre Boji fabrikası , trenin bojilerini üretir . Boji üretilirken CNC makinalar kullanılmaktadır .


Kimyasal işlemler fabrikasına , yapılan vagonların İskeleti gelir , burda boyanır ve silikonları çekilir , yalıtımları yapılır ..


Üretimde son olarak Elektronik İşlemler Fabrikasında , ana elektrik elektronik bağlantılar yapılır , kablolar çekilir..


En son Test kısmına gelir ve testi yapılarak gönderilir ..Stajımın 5 gününü , Elektronik İşlemler Fabrikası’nın alt dalı olan Test bölümünde yaptım . Bize gelen Dizel Tren Set’lerinin finalini , yani testlerini biz yapıyorduk . Elektronik aksamları bağlayıp treni ilk olarak çalıştırıyorduk . Herşeyin yerli yerinde oluğ olmadığını inceleyerek sonuç çıkartıyorduk . Herhangi bir aksaklık varsa , düzeltiliyordu . Örnek verecek olursam , Kontrol kabininde , kontrol saati çalışmıyor ise , resmi evrak hazırlanıp değiştiriliyor. Veya Local motorda herhangi bir sıknıtı varsa gideriliyor . Ve en son test sürüşü yapılıyor , yağmur testi , basınç testi ve benzeri testlere taabi tutuluyor .
Ana fabrikaların alt bölümlerine ‘posta ‘ adı veriliyor . Her postanın bir başı bulunuyor . İşlemler ve çalışanlar onun sorumluluğu altında oluyor . Bizim Test Posta’sının başı da Selahattin Abi’ydi . Çok iyi bir insandı , her zaman yardımda bulundu . Dediğim gibi , burda çalışan herkes çok efendi ve çok canayakın insanlar .Stajımın kalan 7 iş gününü AR-GE departmanında yaptım .

AR-GE departmanında , birçok mühendis , ve bazı teknisyenler çalışmakta . Maden Mühendisi , Elektrik - Elektronik Mühendisi , 1 tane Mekatronik Mühendisi , Makine Mühendisi bulunmakta . Ayrıca Raylı Sistemler Teknolojisi bölümünden mezun tekniker ve teknisyenler de çalışmakta . AR-GE departmanı işleyiş olarak , olan malzemenin 2 boyutlu ve 3 boyutlu şeklini bilgisayar üzerinden çizip 7 tasarlayıp ölçülendiriyor . Olan çizimleri tekrar çizip ölçülendirdikleri de oluyor , sıfırdan parça çizip ölçülendirdikleri de oluyor .

2 boyutlu çizimler için AutoCAD
3 boyutlu tasarımlar için CATİA kullanıyorlar .

Burda CATİA ve AutoCAD adına birçok şey öğrendim . Çalışanlar gerçekten egosuz ve öğretmeye aç insanlar ..Tüvasaş hakkındaki daha fazla sorularınızı , info@hakanbasargan.com adresine e-mail yoluyla sorabilirsiniz .
İletişim : hakanbasargan@gmail.com
hakanbasargan.net

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 02-03-2014, 21:15 PM Hakan Basargan.) .


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  STAJ Berke 3 993 29-04-2016, 19:03 PM
Son Mesaj: Berke

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.