Mekatronik Mühendisliği Forum


Teknoloji Fakültesi-Mühendislik Fakültesi...
Değerlendir:
  • 2 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 91
Mesaj: 410
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

Arkadaşlar bildiğiniz üzere ülkemizde 2 tip mühendis yetiştiren fakülte var.Teknoloji fak. ve Mühendislik fak..Mekatronik mühendisliği daha çok teknoloji fakültelerine açıldı .Ancak kendi okuduğum üniversite olan Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığına şöyle bir yazı geliyor
TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ MEZUNLARININ ÜYELİKLERİ İLE İLGİLİ SAKARYA ÜNİVERSİTESİ`NE YAZI GÖNDERİLDİ

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi`nin fakülteden mezun olacakların oda üyelik durumlarıyla ilgili yazısı üzerine 9 Ocak 2013 tarihinde bir yanıt gönderildi.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
Teknoloji Fakültesi Dekanlığı‘na

İlgi: 17 Aralık 2012 tarih ve B.30.2.SAÜ.0.28.00.00.102-453 sayılı yazınız hk.

Bildiğiniz üzere, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri kapatılarak yerlerine kurulan teknoloji fakültelerinden mezun olanlara nasıl bir unvan verileceği bilinmemektedir. Bu bilinmezlik hem öğrencileri hem fakülte yönetimlerini hem de Birliğimizi sıkıntıya sokmaktadır. Teknik eğitim fakültelerinin teknoloji fakültelerine dönüştürülmesi üzerinden üç yıl geçmiştir ve bu üç yıl içinde yasal boşluk doldurulmamış, YÖK tarafından da bir açılım yapılmamıştır.

Birliğimiz, mühendislik eğitimi konusunda yasal bir düzenleme yapılmaksızın ikili bir eğitim ortaya çıkaran ve eşitsiz bir durum yaratan teknoloji fakültelerinin kurulmasına ilişkin dava açmıştır ve bu davalar henüz kesinleşmemiştir. Birlik Yönetim Kurulumuz, açmış olduğumuz davalar kesinleşinceye kadar öğrenci üyeliğin kabul edilmemesi yönünde karar almıştır. Davalar kesinleştiğinde, sonuca göre durum değerlendirmesi yapılacaktır. Çünkü, YÖK‘ün açmış olduğumuz davalara vermiş olduğu yanıtlarda görüleceği üzere teknoloji fakültelerinin kuruluş amacı ile bugünkü statüsü çelişmektedir.

Açmış olduğumuz davaya YÖK‘ün vermiş olduğu yanıt dilekçesinde, "Teknoloji fakültelerinin, en yaygın olarak ABD‘de olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde mevcut olduğu, Teknoloji Fakültesi bünyesinde Mühendislik (Engineering) ve Mühendislik Teknolojisi (Engineerring Technology) bölümleri olduğu, örneğin makine mühendisliği ve makine mühendisliği teknolojisi olarak unvan aldıkları, mühendislik bölümü mezunlarının unvanı "mühendis", mühendislik teknolojisi bölümü mezunlarının unvanı "teknolojist" veya "teknolog" olduğu, mühendislik teknolojisi programlarında daha az matematik ve teori verildiği, mühendislik teknolojisi programının 4 yıl süren ve lisans derecesi veren uygulamaya ve imalata yönelik bir eğitim olduğu, mühendislik programı mezununun "tasarım yapan", mühendislik teknolojisi mezununun ise "tasarımı uygulayan" olarak görüldüğü, teknolojistin unvan, yetki ve sorumluluğunun bizim mevzuatımızda henüz mevcut olmadığı.........." denilmektedir.

Bu yanıtdan da anlaşılacağı üzere, teknoloji fakültelerinden mezun olacakların unvanlarının "mühendis" olmayacağı açıktır. YÖK, teknoloji fakültelerinden mezun olacaklara teknolojist ya da teknolog unvanı verememektedir, çünkü bunun hukuki altyapısı hazırlanmadan, sistem içinde yeri tanımlanmadan sistem içine alınmış ve doğacak sorunlar ve hukuki alt yapısı sürece bırakılmıştır.YÖK, "mühendis" unvanı ve eğitimini, ABD, AB gibi ülke ve sistemlere atıf yaparak gerekçelendirmeye çalışmıştır ancak hiçbir sistemde "mühendis" kavramı, YÖK‘ün ifade ettiği biçimiyle örtüşmemektedir. Bu nedenle, sorunun çözümü için YÖK‘den bilgi alınması ve yasal boşluğun doldurulması için YÖK ve fakültelerin çaba göstermesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

N.Hakan GENÇ
Genel Sekreter

kaynak:http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8747&tipi=19

Şimdi sorum şu:Ben bu fakülteye anadolu lisesi mezunu olarak girdim ki
sıralamam 61 bindi bu sıralamayla kendi üniversitemde ki tüm mühendisliklere girebiliyordum.Yani ben 4 yıl boyunca teknolog olmak içinmi okuyorum.Bu dava seneye kadar sonuçlanmalı.Çünkü seneye teknoloji fakülteleri ilk mezunlarını verecek.Sizden yorumlarınızı bekliyorum.
Sorularınız için:f.ayas@mekatronikmuhendisligi.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 88
Mesaj: 180
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

Bana göre bu Teknoloji fakültesi olayı tam bir fiyasko. İki ucu b.klu değnek.
Sonucunu zaman gösterecek bugün siz şusunuz deseler bile o ne kadar kabul görülecek belli değil.
Ama tek dileğim var emeğini veren hakkını alır işallah.
[Resim: mekatronikalt.jpg]

Cevapla
Teşekkür Edenler
(Bu mesajı son düzenleyen: 16-03-2013, 22:02 PM Bilal Ünalmış.) .
Konu: 0
Mesaj: 5
Cinsiyet: Belirtme
Kıdem: Feb 2013

Benim anlamadığım neden teknoloji fakültesi diye bir fakülte açıyorlar ki? Teknik eğitim fakültesi de olmayacaktı.Bu departmanlar Mühendislik fakültesinde olacaktı ve bu bölümlerin uygulama ağırlıkları mühendislik fakültelerine aktarılacaktı.M.t.o.k den giren adam da zaten uygulama konusunda yeterli ders konusunda başarısız deniyor.Onlara da bilimsel intibak hazırlık eğitimi verilecekti zorunlu olarak böylelikle sorun kalmayacaktı.Şimdi ortalık yangın yeri teknoloji fakültesi mezunlarına da Mühendis ünvanı vermeleri gerekli onlar da aynı eğitimi alıyorlar.Zira Türkiye zaten bir yere bi teknolog bi de mühendis alcak durumda değil.Çok yanlış iş yaptılar...

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 91
Mesaj: 410
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2013

Hocam şunu söylemeden edemeyeceğim.Emek veren alsın demişsin.
Biz düz olarak girdik teknoloji fakültesine M.T.O.K tan değil.O yüzden aldığım puanla kendi üniversitem yani Sakarya Üniversitesinde mühendislik fakültesinde ki mühendisliklerin hepsine girebiliyordum.
Olayı birçok yere sordum.Bizim üniversitenin dekanı da aynen şu cevabı verdi.
-"Kazanılan bir hakkı geri alamazlar." yani biz fakülteye mühendis unvanıyla girdik aynı unvanla mezun olacağız.
Ayrıca mekatronik mühendisliği Türkiye'de daha çok teknoloji fakültelerinde var bunun nedeni daha çok uygulama ağırlıklı olmasıdır.
Teknoloji fakülteleri zaten bildiğim kadarıyla tüm mühendislikleri almıyor.Çevre mühendisliği,gıda mühendisliği vs.
Son olarak TMMOB Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığına dilekçe yolluyor.Kısaca fakülteniz mezunlarınıza imza yetkisi veremeyiz deyip dava açıyor.Ancak açtığı davayı üniversitemiz kazanıyor.Zaten seneye Teknoloji Fakülteleri ilk mezunlarını verecek bu davada seneye çözülmüş olacak.
Ama şu bir gerçek:
"Şuana kadar Teknoloji Fakültelerine giren arkadaşlar Mühendis olarak mezun olacak."
Yeni bir yasa çıksa en fazla teknoloji fakültesini kapatırlar ama bu bizi yine de etkilemiyor.
Saygılarımla
Sorularınız için:f.ayas@mekatronikmuhendisligi.com

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet:
Kıdem: Dec 2012

Öncelikle Herkese selamlar
Arkadaşlar birincisi biz müh. olarak mezun olacağız onda bir sıkıntı yok çünkü bu fakülteler 3 senedir öğrenci alıyor.Bu kadar insana sizi kapatıyoruz yada sizi müh. olarak aldık teknolog yaptık diyemezler. Bu arada bizim aldığımız eğitim hem müh. den geniş kapsamlı ve uygulamalı . Okuduğum okuldaki müh. hepsine puanım yetiyordu benimde Kitapçıkta müh. yazıyordu ve tercih yaptık öyle girdik kimse bize müh. ünvanınız yok diyemez

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 25
Mesaj: 192
Cinsiyet: Belirtme
Kıdem: Apr 2013

bence ismimiz teknolog olsun.. mühendisten farkımız olsun yav... uygulama ağırlığımız ortaya konsun Big Grin
Sakarya Üniversitesi > Teknoloji Fakültesi > Mekatronik Mühendisliği
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Mekatronik, elektroniğe beden makineye beyindir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet:
Kıdem: Jul 2013

dırek teknolojı fakulteseıne gıtmekmı daha ıyı yoksa 2 yıllık okuyup dgs ıle 4 luge gecmek mı unvan olarakta soruyorum

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 27
Mesaj: 161
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2012

Direkt teknoloji fakültesine gitmek . 2 sene içerisinde insanın DGS fikri değişebiliyor ( arkadaşlarımın yüzde 80 lik kısmında olduğu gibi )
İletişim : hakanbasargan@gmail.com
hakanbasargan.net

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 1
Mesaj: 13
Cinsiyet:
Kıdem: Jul 2013

arkadaşlar ilk öncelikle herkese selamlar.
bana soracak olursanız bu teknoloji fakültesi davası bittikten sonra fakülteler kapatılacak ve teknoloji fakültesinden mezun olanlar 2. sınıf muamele görmek zorunda kalacak çünkü meslek liselerinide bu şekilde açmışlardı kaldırılmadı ama şuan her yerde malesef hakkettiği ilgiyi ve desteği göremediği için 2. sınıf muameleye maruz kalıyor
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Cevapla
Teşekkür Edenler
.
Konu: 27
Mesaj: 161
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Dec 2012

Henüz mezun vermedi . Bu seneden sonra anlayacağız durumu .
İletişim : hakanbasargan@gmail.com
hakanbasargan.net

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  teknoloji fakültesi ? ErdemKartaal 6 3,107 07-03-2015, 13:40 PM
Son Mesaj: Fahri Yasin AYAS
  Teknoloji fakültesi Staj? Ahmet Yasin CİVAN 3 2,949 31-07-2013, 16:32 PM
Son Mesaj: Samet San
  Mekatronik Teknoloji ve mühendislik fakültesi altay7 6 4,253 01-07-2013, 23:28 PM
Son Mesaj: Samet San

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.