Mekatronik Mühendisliği Forum


VORTEKS PLAKASI
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 4
Mesaj: 4
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Oct 2015

VORTEKS PLAKASI

Tanımı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., akan bir sıvıdaki türbülansı kontrol etmek için dalgalanma tanklarının emme hattına monte edilen özel bir komponentir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. tasarım açısından basittir ve akışkanın hızını çok etkili bir şekilde kontrol eder, böylece akışkandaki kavitasyonu önler. Vorteks plakalar, türbinler, pompalar ve valfler gibi akışkan sıvılar içeren makinelerde de kullanılır.

Açıklama

Akışkanlar mekaniğinde, bir girdap, makinenin arızalanmasını ve diğer dönen parçalara ve yapılara zarar vermesini önlemek için kontrol edilmesi gereken türbülanslı bir akıştır. Bir girdap, akışkanın bir eksen hattı etrafında dönmesi (düz ya da kavisli) olduğunda sıvı içinde oluşan bir bölgedir ve sıvı yüksek bir hızda dönme hareketi ile akar. Hızlı hareket eden rüzgarlar veya bir uçak kanadı tarafından oluşturulan kasırgalara ya da girdaplara benzer bir şey.

VORTEKS plakalar hızlı hareket eden akışkanın hızını düşürür ve çalkantılı bir akış yerine laminar bir akışa düzleştirir, böylece aşınmayı ve yıpranmayı azaltır. Yüksek akış suyu koşulları, serbest yüzey vortekslerinin herhangi bir hidrolik makineye / pompalara hava çekmek için serbest yüzeyi deforme etmesine neden olabilir. Bu, güçlü titreşimleri provoke ederek çeşitli mekanik bileşenlere zarar verebilir, bu da verimlilik kaybı ve olası kavitasyonlar olabilir.

Bu plakalar aynı zamanda sıvıdaki kavitasyonun (kabarcıklar veya boşluklar gibi sıvı içermeyen küçük bölgeler) önlenmesine yardımcı olur. Kavitasyon hareketli parçalarda dengesizlikler, şok dalgaları ve dengesizlik yaratabilir. Kavitasyon bir yüzeyi etkilediğinde hızlanan bir oranda aşınmaya eğilim gösterir. Bu, yüzeyin aşınma gerilmesine neden olur. Bunun üstesinden gelmek için, tüm çıkışlarda özel olarak tasarlanmış bir vorteks plakası akış dengeleyecektir. Serbest yüzey vortekslerinin mukavemetini en aza indirgeyecek ve böylece takılı olan hidrolik/pompa sistemindeki olası hasarları ortadan kaldıracaktır.

Özellikleri

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., yangın emiş tankı içerisindeki girdapların başlamasını engellemek ve emme borusuna hava girmesini önlemek için kullanılan özel bir boru bağlantı elemanıdır.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., tank içindeki girdapları azaltmak ve emiş pompasının maksimum verimde çalışmasını sağlamak için emme pompası boru giriş portuna sahiptir.

Kavitasyonu önlemek için hava sıkışmasını en aza indirir. Bu, sıvının yüzey seviyesinin mümkün olan en yüksek düzeyde çekilmesini sağlar ve en büyük akış oranı iletimini sağlar. Ürün tasarımı ve üretimi kesinlikle BS EN 12845, FM, LPCB ile uyumludur ve performansı yangından korunma su temini ve hidrant sistemleri ile uyumludur.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., özellikle yangın emiş tanklarında kullanılan kimya mühendisliği, enerji kaynağı ve hidrolik mühendisliği için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, net kapasitenin tam kullanılmasına, yangın tanklarının kullanılabilirliğinin artırılmasına ve ölü su alanlarının azaltılmasına, enerji tasarrufu sağlamaya olanak tanır.

1. Tasarım ve üretim BS EN 12845, FM, LPCB ile uyumludur.
2. Pompa emişi sırasında vorteks oluşumu riskini azaltır.
3. Hava akışını ve bunun tam akış deşarjında ortaya çıkan boğulma etkisi ortadan kaldırılırken, aşırı hızlandırma yoluyla güçlendirici pompa ekipmanının olası hasarlardan korur.
4. Katı ve kompakt yapı, ekonomik kurulum ve bakım gerektirmez.
5. Daldırma galvaniz ve paslanmaz ürün ile korozyon direnci ve uzun ömürlü hizmet.

Pompa Girişleri

Kesintisiz bir uzun vadeli işlem gerektirir:
· Kavitasyondan kaçınma
· Homojen ve dönüşsüz giriş
· Hava sürüklenmesinden kaçınma
Elverişsiz giriş koşulları aşağıdakilere yol açar:
· Dalgalı pompa davranışı
· Titreşimler, gürültü, mekanik hasarlar
· Akış oranının düşmesi veya çökmesi

TAURUS VORTEKS PLAKASI

Yangın söndürme ve genel su depolama tanklarında kullanıma uygun pompa emme, VORTEKS PLAKALARINI sunmaktadır.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. projenizin yönetmeliğine göre FM, LPCB BS EN 12845 standartına uygun olarak hazırlanarak kullanıma sunulmasının güvenini yaşayın.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. tasarım açısından basittir ve akışkanın hızını çok etkili bir şekilde kontrol eder, böylece akışkandaki kavitasyonu önler. Vorteks plakalar, türbinler, pompalar ve valfler gibi akışkan sıvılar içeren makinelerde de kullanılır.

Vortex or Anti-Vortex

Where a fire pump takes its suction from the bottom of a water storage tank, NFPA 20 requires a certain arrangement for the discharge from the tank. As water flows from the tank outlet, a vortex tends to form, introducing air into the suction piping and increasing the occurrence of turbulent flow. A similar phenomenon appears when water drains from a sink or tub. As previously noted, turbulent and imbalanced flow into the pump suction is to be avoided.

To prevent this phenomenon, NFPA 20 requires the use of a device that prevents the formation of a vortex. This device is often erroneously referred to as a vortex plate, but the terminology in NFPA 20 has been revised to better correlate with NFPA 22, Standard for Water Tanks for Private Fire Protection, and to clarify that the device is actually an anti-vortex plate used to prevent the formation of a vortex. In addition, reference to the Hydraulic Instituteâ Standards for Centrifugal, Rotary, and Reciprocating Pumps was added to the annex text for additional information on the subject.

5.14.10* Vortex Plate. For pump(s) taking suction from a stored water supply, a vortex plate shall be installed at the entrance to the suction pipe. (See Figure A.6.3.1.)

NFPA 20 - Standard for the Installation of Stationary Pumps for Fire Protection

NFPA 22

14.2.13* Anti-Vortex Plate Assembly.
14.2.13.1 The discharge outlet for every sucction tank shall be equipped with an anti-vortex Plate assembly.

NFPA 22 - Standard for Water Tanks for Private Fire Protection

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.