Mekatronik Mühendisliği Forum


Yazılım Geliştirme Süreci
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 3
Mesaj: 3
Cinsiyet: Kadın
Kıdem: Nov 2015

Yazılım Geliştirme Süreci

Peki, “Yazılım Geliştirme” Nedir?

İsterseniz öncelikle ne olmadığından bahsedelim.
Yazılım geliştirme, bilinenin aksine sadece kodlama değildir. Bir iki kullanıcı ekranı tasarlayıp, arkasına kod yazarak veritabanıyla konuşturmaktan ibaret değildir. Bu işler yazılım geliştirme sürecinin sadece bir bölümüdür. Ama toplamda “yazılım geliştirme süreci” kodlamaktan çok daha fazlasıdır.

“Yazılım Geliştirme Süreci” Nedir?

Bilinenin ve sıklıkla uygulananın aksine yazılım geliştirme hadi “yeni bir proje açalım, bir form çekelim” şeklinde yapılmaz. İlk olarak yazılımdan ne beklendiğinin belirlenmesi gerekir. Yani çözümün tanımlanmasıyla başlanır yazılım projelerine. Ardından çözümün geliştirilmesi adımı gelir. Son olarak da çözüm müşteriye kurulur ve bakım/destek süreci başlar.

3 Adımda  Yazılım geliştirme süreci
1.        Tanımla ve planla
2.        Çözümü geliştir
3.        Yazılımı kur ve destekle

Birinci Aşama: Tanımlama/Planlama
Ortada bir müşteri varsa yazılım projesinden bahsedilir. Bir müşteri varsa, mutlaka bir beklenti de vardır!
Müşterinin ne istediğini öğrenip, ayırdığı bütçeyle belirlediği zaman dâhilinde gerçekte nelere ulaşabileceğinin belirlendiği aşamadır bu aşama. Yazılımın “ne yapacağı”, bu aşamanın yazılım geliştirme sürecindeki payıdır. Bu aşamanın birde her bir yazılım geliştirme sürecinin bir proje oluşu nedeniyle planlama, bütçeleme, ekip oluşturma vb. yönü de olacaktır.

İkinci Aşama: Geliştirme
“Ne istendiği” tam olarak anlaşıldıktan sonra, sıra bunu yapmaya gelir. Öncelikle istenenin hangi teknolojileri, programlama dillerini, veri tabanı altyapısını kullanarak, nasıl sağlanacağı belirlenir. Çözümün tasarımı adımı olarak bilinen bu adımdan sonra ancak kodlamaya başlanır. Kodlama sırasında ve sonrasında da yapılanın isteneni karşılayıp karşılamadığı sürekli test edilir.

Üçüncü Aşama: Bakım/Destek
Yazılımlar canlı varlıklardır. Yazılımların yaşam döngüsü iki temel süreçten oluşur. Geliştirilme ve bakım.
Müşterinin istekleri ve kaynaklar çerçevesinde geliştirilen yazılım, müşteri yerine yüklendikten ve kullanıcılara eğitimleri verildikten sonra gerçek anlamda yaşamaya başlamıştır. Bu noktadan itibaren kullanıcı ihtiyaçlarının farklılaşması, işin yapılış biçiminin değişmesi, donanım yükseltmesi, yeni teknolojilerin gelişmesi gibi birçok farklı nedenden dolayı yazılımlarda değişiklik yapılması gerekecektir. İşte bu süreç bakım sürecidir.

Yazılım Geliştirme Sürecinde En Önemli Adım Nedir?

Profesyonel olarak bir yazılım evinde çalışıyor veya tek başınıza proje geliştiriyor olabilirsiniz. Belki de ikinci iş olarak birileri için yazılım geliştiriyorsunuzdur. Belki bir öğrencisiniz ve ödeviniz bir yazılım projesi. Belki de hobi olarak kendinize bir yazılım üretiyorsunuz. Sebep ya da şekil ne olursa olsun, yazılım geliştirme sürecinin en önemli adımı “ne yapılacağının” doğru belirlenmesi ve doğru planlanmasıdır.
Ne yapılacağını doğru anlamadıysanız, ne kadar kaliteli bir tasarım çıkartıp, ne kadar doğru bir şekilde kodlarsanız kodlayın sonuç hatalı olacaktır. Tabii ki sonrasında yapacağınız şeyi nasıl yapacağınızı (tasarım) doğru belirlemeniz ve bunu doğru kodlamanız (geliştirme) önem kazanacaktır.  Ama neticede ne kadar iyi bir uygulama geliştirmiş olursanız olun, müşterinin beklentisini yerine getiremeyen bir uygulama, başarısız bir uygulama olacaktır.

Kadir Çamoğlu
CHIP ONLINE

Cevapla
Teşekkür Edenler
.


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  GELİŞTİRME KARTLARI Emre Dölek 0 1,162 28-12-2015, 21:53 PM
Son Mesaj: Emre Dölek

Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.