Mekatronik Mühendisliği Forum

Tam Görünüm: Mekatronik Hakkında Sorular
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7
Arkadaşlar ben henüz Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisiyim.

Üniversite'de alan olarak önceliğimi Mekatronik olarak düşünüyorum ancak övende çok var yerende. Bende çareyi içerdekilere sormakta buldum. Tüm cevaplar için şimdiden teşekkürler.

1- Üniversite seçimi hakkında ne yapmalıyım? Üniversite çok şeyi değiştiriyor mu?

2- Mekatronik mühendisliği için "ne iş olsa yaparım" gibi bir şey diyenler var her mühendislikten az az öğrenmek bi işe yaramaz diyorlar. Bunun hakkında düşünceleriniz nelerdir?

3- Ders yoğunluğu zorluğu vs nasıldır?

4- İş olanakları nedir?

5- Mezun olduktan sonra ""Mekatronik Mühendisi" olarak işe girme ihtimalim nedir?

6- Ortalama olarak nasıl bir maaşla başlarız?

Şimdilik bu kadar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
1-Üniversite seçimi tabiki etkilidir.Mühendislik dallarında İstanbul ve çevresi üniversiteleri tercih etmelisin.Ancak kendini geliştirmeden istersen Yıldız Teknik Üniversitesin'de ot gibi oku hiçbirşey yapamazsın.Kendini geliştirmen üniversite seçimin kadar önemli
2-Mekatronik Mühendisliği makine elektrik elektronik kontrol yazılım gibi mühendisliği içerdiği için her alandan ders görüyorsun ama en az onlar kadar ders görüyorsun..3. sınıfa geldiğinde teknik seçmeli dersler olacak bunlar kendini uzmanlaştıracağın alanları belirler.Mesela otomotiv,otomasyon,robotik gibi..
3-Ders yoğunluğu diğer mühendisliklere göre biraz daha zordur..
4-İş olanağı geniş özellikle otomotiv ve otomasyon alanlarında nedir ASELSAN,TAİ,ROKETSAN bunlar en iyi çalışabileceğin yerler bunun dışında araba fabrikları olur otomasyon içeren her yerde çalışabilirsin..
5-Zaten kendini bir alanda uzmanlaştırdığından işe girersin ki mühendislerin çeşitleri vardır.Tasarım mühendisi proje mühendisi vs vs..Mekatronik mühendislerinden genelde proje isterler ki proje alanında kendini geliştirirsen baya iyi olur..
6-Bu çalıştığın yere göre değişir..TAİ mesela bildiğim kadarıyla 5000 TL maaşla başlatıyor.Aselsan 3600 olması lazım..Diğerlerinde 2000 TL civarı ki bunlar başlama maaşıdır.Bunun üstüne sen bir makine projesi vs yaparsan alacağın maaş ikiye katlanır.Yani para konusunda sıkıntı çekeceğini sanmıyorum..
Fahri arkadaşımıza katılıyorum.
ayrıca bizim toplumda söyle bi kanı oluşmuş mekatronik : makina + elektronik + bilgisayar mühendisliğinin birleşmi diye tamamen yanlış. Birleşimi deği KESİŞİMİDİR. Mekatronik otomasyon ve robotik üzerine bambaşka bir daldır. Kimse kimseye başkalarının 4 yıl okuduğu toplamda 12 yıllık eğitimi birleştirip 4 yılda veremez. Bizede lisede böyle söylediler ona rağmen sevdiğimiz ve ilgimiz için geldik ama baktık durum daha güzel. Oda önemli ilgin olacak sonuçta bundan sonraki hayatını o meslekle geçireceksin. İşini iyi yapan adam hiçbir zaman aç kalmaz.
Yorumlar için ikinize de çok teşekkürler soru işaretlerim biraz olsun azalmış oldu umarım düzgün bir giriş yapabilirim de ben de mutlu bir şekilde üni. hayatımı geçiririm.
"mekatronik : makina + elektronik + bilgisayar mühendisliğinin birleşmi diye tamamen yanlış. Birleşimi deği KESİŞİMİDİR "

noktası virgülüne kadar katılıyorum...
Türk-alman üni. açılan Mekatronik Sistemler Mühendisliği ile normal mekatronik mühendisliğinin adı dışında başka farkı varmıdıır?
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

ders programına bakılırsa 2. sınıftan sonra branşlaşma yapılıyor...Makine ve elektrik/elektronik diye ayırmışlar...
branşlaşma olunca haliyle diğer branşın derslerinden biraz yoksun oluyorsun.bir nevi ya makine yada elektrik/elektronik müh. okumuş gibi oluyorsun buradan bakınca..
Baktım programa , aslında iyiler , verilebilecek eğitime bağlı tabii .
(11-07-2013, 12:38 PM)izam Yazdı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir."mekatronik : makina + elektronik + bilgisayar mühendisliğinin birleşmi diye tamamen yanlış. Birleşimi deği KESİŞİMİDİR "

noktası virgülüne kadar katılıyorum...

ben katılmıyorum bu cümleden anlaşılan mekatronikte alınan eğitimin tamamını bilgisayar, makine veya elektrik elektronik mühendisliği okuyan herhangi bir birey fazlasıyla alıyor. Cool
altınkartal kardeşim sen o cümlede anlatılmak isteneni yanlış anlamışsın.. =)

bu 3 bölümün kesiştiği(ortak) nokta mekatroniktir... 3'nü birleştirip mekatronik yapmıyoruz.. =)
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7